/Apel do Jacka Majchrowskiego i Małgorzaty Wassermann w sprawie wysokich czynszów w Wadowie

Apel do Jacka Majchrowskiego i Małgorzaty Wassermann w sprawie wysokich czynszów w Wadowie

Wkrótce wybierzemy nowego prezydenta Krakowa. Sprawowanie tej funkcji to nie tylko przyjemne chwile, jak przecinanie wstęg przy nowo oddanej inwestycji, ale także mierzenie się ze sprawami trudnymi, szukanie skutecznych rozwiązań dla spraw, których na pierwszy rzut oka rozwiązać się nie da. Klasycznym przykładem takiego trudnego tematu jest sytuacja mieszkańców Osiedla Kolejowego w Wadowie. Dlatego pozwalam sobie zwrócić się do Szanownych Państwa kandydatów na urząd Prezydenta, aby jeszcze przed drugą turą wyborów podjęli Państwo interwencję oraz przedstawili swój pomysł na rozwiązanie przedstawionego poniżej problemu. Skuteczną interwencję można podjąć korzystając z narzędzi wynikających z pełnionej funkcji: urzędującego Prezydenta Miasta oraz Posła na Sejm RP (interwencja poselska, pomoc prawna).

Sposób, w jaki Pan Prezydent i Pani Poseł podejdą do tego tematu, dla wielu Mieszkańców Krakowa (w tym mnie) może być decydującym czynnikiem pozwalającym na zdecydowanie się, na kogo oddać głos w drugiej turze wyborów. Podobnych problemów w skali całego miasta jest znacznie więcej, więc podejście do tego modelowego przykładu da Wyborcom obraz na temat działania w innych trudnych tematach.

OPIS PROBLEMU

Osiedle Kolejowe w Wadowie składa się z kilku starych, nieocieplonych bloków, ogrzewanych przez lokalną kotłownię gazową. Cały teren, wraz z chodnikami, skwerem, parkingiem osiedlowym i kotłownią, należy do wspólnoty mieszkaniowej, co dodatkowo utrudnia podjęcie w prosty sposób interwencji przez Miasto (tym bardziej mają Państwo Kandydaci szansę wykazać się rozwiązaniem trudnego problemu). Instalacje kotłowni i sieci ciepłowniczej są przestarzałe, w związku z czym występują spore straty ciepła. W zestawieniu z wysokimi cenami gazu i brakiem termomodernizacji budynków, efektem jest, że mieszkańcy płacą przez cały rok bardzo wysokie rachunki. Na Osiedlu Kolejowym mieszka sporo osób o trudnej sytuacji materialnej – przy zarobkach lub emeryturze rzędu 1600 – 2200 złotych netto płacą oni miesięczne czynsze w wysokości 600-800 złotych.

Miasto realizując politykę antysmogową stworzyło Lokalny Program Osłonowy polegający na dopłacie do rachunków dla osób, które zrezygnowały z węgla na rzecz gazu. Problemem mieszkańców Wadowa jest fakt, że kotłownia gazowa była tu już wcześniej, dlatego nie mogą z tej formy pomocy skorzystać.

Mieszkańcy proponują kilka sposobów rozwiązania tego problemu wskazując równocześnie, że ich wspólnota mieszkaniowa nie jest w stanie ponieść kosztów tych rozwiązań bez istotnego wsparcia finansowego ze strony Miasta. Są to:

1. Przeprowadzenie termomodernizacji budynków i modernizacji kotłowni wraz z siecią przesyłową.
2. Podłączenie Wadowa do miejskiej sieci ciepłowniczej.
3. Podjęcie przez Miasto rozmów z Kombinatem celem podłączenia Wadowa do sieci ciepłowniczej Kombinatu.
4. Realizacja na Osiedlu Kolejowym pilotażowego projektu związanego z ogrzewaniem z OZE (odnawialne źródła energii), np. montaż na koszt miasta paneli słonecznych i pomp ciepła traktując to jako promocję tego typu rozwiązań w ramach polityki antysmogowej.
5. Objęcie osiedla w drodze wyjątku Lokalnym Programem Osłonowym lub objęcie Mieszkańców innego rodzaju pomocą w postaci dopłat do rachunków.

W imieniu Mieszkańców uprzejmie proszę o:

1. Podjęcie jeszcze przed drugą turą wyborów interwencji w opisanej powyżej sprawie.
2. Niezależnie od powyższego, przedstawienie deklaracji, jakie działania w sprawie Osiedla Kolejowego podejmą Państwo w przyszłej kadencji w przypadku wyboru na stanowisko Prezydenta Miasta Krakowa.

Jakub Łoginow

„Kraków dla Mieszkańców”

Redaktor portalu interwencyjnego „Port Europa”

www.porteuropa.eu