Tuesday, Jun 27th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Burgenland: austriacka Holandia

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 

Burgenland jest z pewnością najmniej znanym wśród Polaków krajem związkowym Austrii. I chociaż nie ma tu wysokich alpejskich szczytów ani dużych miast, warto się tym regionem zainteresować.To kraj specyficzny pod każdym względem. Chociażby dlatego, że w odróżnieniu od przeważnie górskiej reszty kraju, Burgenland jest równinny niczym Holandia. Co prawda również tutaj znajdziemy góry (m. in. niewielkie Góry Litawskie), ale są to jedynie alpejskie przedgórza, nie do porównania ze skalistymi szczytami w Tyrolu czy Karyntii.

Łagodne alpejskie wzgórza nie pozwalają na uprawianie narciarstwa, ale mają inną zaletę. Burgenlandzkie stoki i równiny tworzą idealne warunki dla uprawiania winorośli. A burgenlandzkie wino jest wręcz wyśmienite i przy tym niedrogie – butelkę dobrego trunku można kupić już za 2 euro, przy czym najlepiej jest kupować bezpośrednio od winiarza. Winiarskie tradycje tego regionu to jeden z najważniejszych elementów burgenlandzkiej kultury – tradycyjna degustacja wina w austriackiej gospodzie czy festiwale wina to obowiązkowy element wizyty do tego regionu.

Burgenland jest najbardziej na wschód wysuniętym i zarazem najbiedniejszym landem Austrii - coś jak byłe NRD w Niemczech. Podobnie jak wschodnie Niemcy, ta część Austrii również znajdowała się po wojnie w strefie wpływów radzieckich, choć zaledwie 10 lat. Po II wojnie światowej Burgenland wraz Dolną Austrią oraz częścią Górnej Austrii i Wiednia należał do radzieckiej strefy okupacyjnej, co tutejsi mieszkańcy nie wspominają zbyt dobrze – sowieccy gospodarze totalnie wyeksploatowali i rozgrabili te tereny. Okupacja Austrii przez ZSRR, Francję, Brytanię i USA skończyła się wraz z podpisaniem umowy państwowej w 1955 roku.

Źródło: Wikipedia

Burgenland jest najmłodszym krajem związkowym. Do Austrii przyłączono go dopiero po pierwszej wojnie światowej, w wyniku Traktatu z Trianon - wcześniej ten teren był częścią Węgier. Jeszcze długo po tym fakcie Burgenland zamieszkiwali głównie Węgrzy i przedstawiciele innych narodów (np. Chorwaci), a Austriacy byli w mniejszości, jednak z czasem ludność kraju się zasymilowała. Dziś praktycznie wszyscy mówią tu po niemiecku, jednak odrębność Burgenlandu od reszty Austrii jest tu bardzo wyraźnie odczuwalna. Dodatkowo wzrosła ona po wejściu Słowacji i Węgier do Unii Europejskiej, od kiedy to przygraniczne wioski są masowo „kolonizowane” przez przybyszów z tych sąsiednich krajów.

Burgenland powstał w sposób sztuczny i ma specyficzne granice. Jest to wąski i długi pasek terenu, o szerokości zaledwie 20-30 km (w najwęższym miejscu zaledwie kilka km), ciągnący się wzdłuż całej wschodniej granicy kraju, od Bratysławy po Słowenię. Jest bardzo słabo zaludniony - stolica kraju, Eisenstadt, ma zaledwie 14 tysięcy mieszkańców! Z tego względu Eisenstadt nie jest wcale żadnym punktem odniesienia dla mieszkańców tego kraju: o wiele silniejsze są tu związki z Wiedniem, a nawet dużymi miastami w sąsiednich krajach (Bratysława, Sopron, Gyor). Mimo to, dzięki swojemu stołecznemu statusowi Eisenstadt wydaje się być miastem większym i bardziej „wielkomiejskim”, niż jest w rzeczywistości. Przebywając w centrum Eisenstadt i spoglądając na tutejsze okazałe (jak na miasto tej wielkości) biurowce, budynki rządowe i dość spory ruch uliczny, można odnieść wrażenie, że jesteśmy w mieście co najmniej 50-80- tysięcznym.

Najliczniejszą mniejszością narodową w Burgenlandzie są... Chorwaci. Nikogo nie dziwią tu podwójne, niemiecko-chorwackie nazwy miejscowości, Chorwaci mają swoje audycje radiowe, szkoły i festiwale kulturalne. Wynika to ze skomplikowanych losów narodu chorwackiego, który kilka wieków temu przeżył falę potężnych migracji. Stąd też liczne społeczności chorwackie lub ślady chorwackiej kultury do dziś można spotkać w Austrii, na Węgrzech, Słowacji, a nawet na Ukrainie.

Podczas Zimnej Wojny Burgenland odegrał ogromną rolę jako brama do świata zachodniego dla uciekinierów zza pobliskiej żelaznej kurtyny. Również wielu Polaków wyemigrowało na Zachód właśnie przez granicę węgiersko-austriacką, która jako jedyna była nieco uchylona. Ogromnym echem obiło się też kilka przypadków spektakularnych ucieczek Węgrów do Burgenlandu (m. in. po skutym lodem Jeziorze Nezyderskim).

Największą atrakcją Burgenlandu jest z pewnością ogromne niczym morze Jezioro Nezyderskie (Neusiedler See), położone 30 km na południe od Bratysławy i Gór Hainburskich. To jezioro nie bez powodu jest nazywane "austriackim Balatonem". Jezioro Nezyderskie jest jedynym w Europie jeziorem stepowym, czyli bezodpływowym, nieco zasolonym, jednym słowem jest to takie Morze Kaspijskie w miniaturze. Neusiedler See jest bardzo płytkie (a przez to ciepłe), w najgłębszym miejscu ma zaledwie 2,5 metra. Jest to raj dla wielbicieli windsurfingu i żeglarstwa ze względu na świetne warunki wiatrowe i wspomnianą już płytkość.

W porównaniu z alpejską częścią Austrii Burgenland może wydawać się nieco monotonny - ot wielka równina usiana wiatrakami, jak żywo przypominająca Holandię. Jest to jednak kraj bardzo sympatyczny, ze świetnymi warunkami dla turystyki rowerowej i wartymi uwagi tradycjami winiarskimi. Jeżeli planują Państwo w sezonie wiosenno-letnim lub wczesną jesienią kilkudniowy wypad do Wiednia, Bratysławy lub w Karpaty Austriackie, nie sposób nie wybrać się przy okazji przynajmniej na jednodniową wycieczkę w te strony, nad brzeg ogromnego i intrygującego jeziora Neusiedler See. Warto wybrać się na wycieczkę rowerową z Hainburga do nadjeziornej miejscowości wypoczynkowej Neusiedl am See, podziwiając po drodze typowe dla Burgenlandu elementy krajobrazu: wiatraki, winnice oraz widniejące na horyzoncie łagodne stoki Gór Hainburskich i Litawskich. Taka wycieczka to ok. 60-70 km tam i z powrotem, po raczej płaskim terenie, w całości po świetnie przygotowanych ścieżkach rowerowych.

Komentarze  

 
0 #1 jubus 2014-04-29 13:28
Nie wiem jak można porównywać to do Holandii. Austriackie Węgry, to tak, ten teren właściwie przypomina Węgry, nie widać różnicy między terenami nizinnymi we wschodnich czy zachodnich węgrzech, a tym rejonem. I tak to należy traktować, jako większą część Nizy Węgierskiej, nie polecam jechać tylko tam, bo tam, właściwie nic nie ma, jeśli ktoś wybiera się nad Balaton i chce zahaczyć o Austrię to dobry wybór, ale tak, to szkoda czasu.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

----

Zobacz też:

Noclegi w Bratysławie

Hotele w Wiedniu

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.32 MB
Application afterInitialise: 0.024 seconds, 1.44 MB
Application afterRoute: 0.029 seconds, 2.07 MB
Application afterDispatch: 0.076 seconds, 2.97 MB
Application afterRender: 0.235 seconds, 3.63 MB

Zużycie pamięci

3843584

Zapytań do bazy danych: 44

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'cfkhnqptn8henulk2ron1t2be0'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1498523076' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'cfkhnqptn8henulk2ron1t2be0'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'cfkhnqptn8henulk2ron1t2be0','1498528476','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1092)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5357
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-27 01:54:36' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-27 01:54:36' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5357'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 722
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2017-06-27 01:54:36' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2017-06-27 01:54:36' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5357
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5357

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.81.83.207'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 5357
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1092 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1092
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1072
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 135
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 330
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 330, '2017-06-27' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 305
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 305, '2017-06-27' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 295
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 295, '2017-06-27' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 326
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 326, '2017-06-27' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2017-06-27 01:54:36')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2017-06-27 01:54:36')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2702
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 522
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5513
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2462
 40. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5469
 41. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-27 01:54:36' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-27 01:54:36' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 42. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 43. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 44. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2017-06-27' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak