Sunday, Feb 26th

Last update:06:53:52 PM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Książki o Austrii

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Austria to kraj, bez którego nie da się zrozumieć Europy Środkowej. Z perspektywy Polski tego nie widać, ale to właśnie Wiedeń jest głównym rozgrywającym i punktem odniesienia dla prawie całej Europy Centralnej, od Bałkanów po Czechy i Słowację i od Morza Czarnego po Alpy. Tymczasem o tym kraju praktycznie nic nie wiemy, poza informacjami turystycznymi, typu narty w Alpach i zabytki w Wiedniu. Pora to zmienić!


Niestety, na polskim rynku księgarskim nie znajdziemy praktycznie żadnych publikacji, przybliżających czytelnikowi austriacką rzeczywistość. Austria nie istnieje również w założeniach polskiej polityki zagranicznej, czegoś takiego jak stosunki polsko-austriackie po prostu nie ma – w każdym razie nasze MSZ nie posiada żadnej koncepcji wzajemnych relacji. Austria nie istnieje też w polskich mediach, już wiele lat temu nasze redakcje wycofały z Wiednia swych korespondentów zagranicznych. Już prędzej przeczytamy w gazecie coś o dalekiej Austrii czy Grecji, niż o bliskiej nam geograficznie i kulturowo Austrii, z którą łączy nas nie tylko wspólna historia, ale też wspólne interesy.

Tym niemniej, wbrew powszechnemu w Polsce przekonaniu, Austria wcale nie jest nudnym krajem, w którym nic się nie dzieje. Ten kraj przeszedł po 1918 roku bardzo wiele, miał ogromne problemy ze swoją tożsamością i z odpowiedzią na pytanie, czy Austriacy to w ogóle osobny naród, a nie alpejsko-wiedeńscy Niemcy. Dwudziestolecie międzywojenne to okres ostrego kryzysu gospodarczego i powszechnego przygnębienia, które zakończyło się przyjściem Hitlera. Później była fascynacja nazizmem, zbrodnie wojenne i klęska hitlerowskiej ideologii, zakończona nagłym odrodzeniem austriackiej idei narodowej. A po wojnie – trudne zmagania o niepodległość i zakończenie okupacji (m. in. radzieckiej), które nastąpiło dopiero w 1955 roku. A razem z tym – bolesne rozliczenia z nazistowską przeszłością, niechęć do przyznania się, że w niemal każdej austriackiej rodzinie były osoby współuczestniczące w zagładzie Żydów i innych zbrodniach wojennych. Lata powojenne to także okres nie widzianego tu wcześniej rozwoju gospodarczego i stworzenia nad Dunajem państwa dobrobytu, co nastąpiło w atmosferze niepełnej suwerenności, w kraju zmuszonym do balansowania między dwoma blokami: sowieckim i zachodnim. Do tego doszła specyfika austriackiego „socjalnego partnerstwa”, czyli usankcjonowanego prawnie systemu nepotyzmu i partyjniactwa, który jednak dzięki germańskiej skrupulatności nie przeszkodził w stworzeniu z Austrii jednego z najzamożniejszych krajów Europy. I wreszcie: rok 1989, który był dla Autriaków nie mniejszym szokiem, niż dla Polaków. Wszystko to zakończyło się wstąpieniem Austrii do UE w 1995 roku, czemu towarzyszyły kolejne trudne pytania o własną tożsamość i obawa, że wraz z akcesją Austriacy jako naród przestaną istnieć i staną się po prostu Niemcami – jak za sławnych czasów Habsburgów.

Te wszystkie kwestie przebijają się przez niezwykle ciekawe książki z przedstawionej poniżej listy, których akcja toczy się w Austrii lub których bohaterami są Austriacy. Każdą z tych książek można zamówić przez Internet w księgarni internetowej Selkar z Białegostoku. Zatem miłej lektury!

A oto nasze propozycje (przejdź na stronę księgarni, by przeczytać opis i recenzję książki i dokonać zakupu).

Arno Geiger. U nas wszystko dobrze


Schindel Robert. Rodowody

Tomasz Piątek. Wąż w kaplicy


Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

----

Zobacz też:

Noclegi w Bratysławie

Hotele w Wiedniu

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto