Thursday, Mar 23rd

Last update:07:35:19 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Mroczne zabytki Wiednia

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Komu z nas obce jest pojęcie Prater, Schönbrunn czy Hofburg? A gdyby tak spojrzeć na Wiedeń i jego zabytki od innej strony? Mrocznej strony...

Pokłonić się Beethovenowi i Straussowi...

Ten kto chce oddać hołd wybitnym przedstawicielom świata muzyki klasycznej i nie tylko, koniecznie musi odwiedzić Cmentarz Centralny w Wiedniu. Na największym w Europie pod względem ilości pochowanych osób (3,3 mln) i drugim pod względem zajmowanej powierzchni (2,5 km) wiedeńskim cmentarzu komunalnym pochowano wiele znanych osobistości jak choćby L.Beetohvena, obojga syna i ojca J.Straussa, F.Schuberta, F. Werfel'a. Ten zabytkowy cmentarz przeznaczony jest dla ludzi różnych wyznań: katolickiego, ewangelickiego, prawosławnego, żydowskiego i islamskiego.

Wieża Wariatów czyli Muzeum Patologiczno-Anatomiczne

Zbudowana w 1784 roku okrągła, masywna, 5-piętrowa wieża przeznaczona na więzienie dla umysłowo chorych. Zbudowano ją na polecenie cesarza Józefa II, który sam wydawał rozkaz umieszczenia każdego więźnia na konkretnym pietrze. Zwana była także Wierzą Pomyleńców, Narrenturm, a także ze względu na kształt „Kaiser Josefs II Gugelhupf” – Drożdżowa Baba cesarza Józefa II. Do dziś na wariata we Wiedniu mówi się często, że „urwał się z drożdżówki”.

Wyrok osadzenia na ostatnim, piątym piętrze, równał się dożywotniemu pobytowi w celi bez możliwości wychodzenia. W 139 celach, przykuci łańcuchami, nie doświadczając luksusu bieżącej wody czy ogrzewania, żyło łącznie od 200 do 270 umysłowo chorych, a oprócz nich wielu epileptyków, melancholików, paranoików. Mieszczące się w wierzy Muzeum Anatomopatologiczne zostało pierwotnie założone w 1796 roku w prosektorium Szpitala Ogólnego w Wiedniu. Do Wierzy Pomyleńców przeniesiono je w 1971 roku razem z 9 000 makabrycznych eksponatów. Dziś w wierzy znajdują się 42 000 preparatów, głównie ludzkich, ale także zwierzęcych, w tym w słojach lub jako szkielety: syreny, cyklopi, janusowe głowy i bliźnięta syjamskie. Poza zawartością sam budynek również jest bardzo unikatowy i stanowi godny obejrzenia zabytek Wiednia.

Krypta po wiedeńsku

Trumny wielokrotnego użytku, sztylety do przebijania serc, zwłoki ciężarnej kobiety przez której skórę widać kształt dziecka i wiele innych „okazałości” czeka na zwiedzających w krypcie Kościoła św. Michała. Swego czasu, a dokładniej w okresie od 1631 do 1784 pochowano tam ok 4000 osób- w przeważającej mierze osoby szlacheckiego pochodzenia i dworzan cesarskich. Dzięki dużej popularności jaką cieszyło się owe miejsce, trumny musiały być palone, a zwłoki przysypywane ziemią. Jak słusznie można się domyślić, praktykowanie tego rodzaju procesu doprowadziło do podniesienia się poziomu krypty o 1,5 m.

Tropem „Trzeciego człowieka”

Bohater tego starego lecz znanego filmu zdecydowanie wiedział co dobre: podziemia Wiednia to niebagatelna rzecz. Licząca 1800 km z pomieszczeniami zajmującymi od 200-500m2 podziemna sieć korytarzy odegrała niebagatelną rolę w historii. Zbudowana po oblężeniu przez Turcję w 1529 r. siatka kanałów miała swoje kolejne 5 minut w czasie II Wojny Światowej odgrywając rolę schronu. Obecnie pod ziemią znajduje się Biblioteka Narodowa. 2,6 mln książek znalazło swoje miejsce na 60 km regałów.

Jak się okazuje Wiedeń wcale nie musi być nudny. Miłośnicy mocniejszych wrażeń również nie będą czuć się rozczarowani, wystarczy tylko trochę zboczyć z utartego szlaku turystycznego by przekonać się co kryje w sobie to okrzyknięte w niezależnym rankingu najlepsze na świecie miasto do życia. Naprawdę warto.

[źródła: Gerhard Roth, PODRÓŻ DO WNĘTRZA WIEDNIA]

Źródło: www.twojaeuropa.pl

----

Zobacz też:

Noclegi w Bratysławie

Hotele w Wiedniu

 

Komentarze  

 
0 #1 Jacek 2013-10-28 19:37
Wielokrotnie byłem w Wiedniu i muszę powiedzieć że czuję sentyment do tego miasta . Choć dawniej był czystszym miastem jak były granice zamknięte . Ale i tak jest super .
Cytować
 
 
+1 #2 Ewa 2015-02-05 12:18
"Zwana była także Wierzą Pomyleńców" wieRZą??? :cry:
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

----

Zobacz też:

Noclegi w Bratysławie

Hotele w Wiedniu

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto