/Autobusem LEO EXPRESS na ukraińskie Zakarpacie [ART. SPONS.]

Autobusem LEO EXPRESS na ukraińskie Zakarpacie [ART. SPONS.]

Użhorod i Mukaczewe – to jedne z najciekawszych architektonicznie miast Ukrainy. To także baza wypadowa w ukraińskie Karpaty, które cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich turystów. Poniżej – kilka porad, jak dojechać na Zakarpacie komunikacją publiczną przez terytorium Słowacji.


Zarówno ze względu na geografię, jak i kolejki na polsko-ukraińskiej granicy, na Zakarpacie zdecydowanie najlepiej jest jechać przez terytorium Słowacji. Granica słowacko-ukraińska nie jest idealna, ale jest o niebo lepsza, niż polsko-ukraińska. Przekroczenie granicy słowacko-ukraińskiej w Użhorodzie autobusem nie powinno zająć więcej, niż godzinę – półtorej. Niestety, w Użhorodzie nie przekroczymy granicy pieszo: taka możliwość istnieje natomiast na przejściach Małyj Bereznyj – Ubla w Karpatach oraz na przejściu Mali Selmenci – Velke Slemence kilkanaście kilometrów na południe od Użhorodu.

O tym, jak przekraczać granicę ukraińsko-słowacką pieszo i jak dojechać do pieszych ukraińsko-słowackich przejść granicznych, napiszemy w osobnym artykule.

Między Koszycami a Użhorodem kursuje regularne połączenie autobusowe czeskiego przewoźnika LEO EXPRESS, tego samego, który obsługuje również kursy:
Kraków – Lwów,
– mikrobus Kraków – Koszyce,
– Kraków / Katowice – Ostrawa,

I wiele innych.

Zaletą podróży autobusem Leo Express jest wysoki komfort i niezawodność. Wygodne fotele, dużo miejsca na nogi, napoje i przekąski na pokładzie, opieka stewarda, a to wszystko w przystępnej cenie. Z punktu widzenia przekraczania granicy istotne jest też, że jedziemy autobusem renomowanego międzynarodowego przewoźnika, a nie lokalnym „trupem” typu „przemytnik”. To drugie może co prawda stanowić element folkloru w przypadku podróży na Ukrainę, ale mimo wszystko lepiej jest jechać autobusem, który rzeczywiście służy do przewozu pasażerów i nie wzbudza wątpliwości wśród służb celnych na granicy. Wnętrze autobusu wygląda tak:

Rozkłady jazdy można znaleźć na stronie przewoźnika, tam też kupimy bilety. Bilet na trasie Koszyce – Użhorod można kupić już za 32 złote, z Koszyc do Rachowa – od 60 do 82 złotych. Znacznie więcej zapłacimy za przejazd mikrobusem z Krakowa do Koszyc, bilet kosztuje ok. 120 złotych.

Autobusy odjeżdżają z Koszyc o 5:00 rano (w Użhorodzie o 9:10, w Mukaczewie o 10:30, w Rachowie o 14:40) i 23:15 – przyjazd do Użhorodu o 3:50 w nocy, do Mukaczewa o 4:50).

Jak dojechać na 5 rano lub na 23:15 do Koszyc?

Oczywiście pojawia się pytanie, jak dotrzeć do Koszyc na piątą rano, aby zdążyć na autobus na Ukrainę. Tutaj dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pociągu Eurocity tego samego przewoźnika (LeoExpress) relacji Praga – Koszyce. Trasa pociągu wygląda następująco (podajemy tylko niektóre, najważniejsze stacje): Praga 20:10 – Ostrava Svinov 23:25 – Ostrava hl. n. 23:35 – Czeski Cieszyn 0:23 – Żylina 1:15 – Ružomberok 1:15 – Liptovský Mikuláš 2:15 – Poprad 3:00 – Košice przyjazd 3:38. Mamy więc 22 minuty na przesiadkę. Dworzec autobusowy w Koszycach znajduje się tuż obok dworca kolejowego. W przypadku gdyby pociąg się spóźniał, trzeba poprosić konduktora, aby skontaktował się z załogą autobusu i poprosił o zaczekanie na spóźniony pociąg.
Analogiczne pociągi na trasie Praga – Koszyce kursują przez cały dzień, więc można z nich skorzystać także w przypadku, gdy jedziemy autobusem o 23:15. Przykładowo, można skorzystać z dziennego pociągu Leo Express o następującym rozkładzie: Praga 14:10 – Ostrava Svinov 17:25 – Ostrava hl. n. 17:35 – Czeski Cieszyn 18:21 – Żylina 19:19 – Ružomberok 20:02 – Liptovský Mikuláš 20:19 – Poprad 21:06 – Košice przyjazd 22:48. Rozkład można znaleźć na www.cp.sk

Jak w takim razie dotrzeć do któregoś z tych miast na trasie pociągu? Od 15 czerwca powinny zacząć kursować prywatne autobusy Zakopane – Poprad, szczegóły na www.strama.eu  Z kolei od 1 lipca mają zacząć kursować Marszałkowskie Autobusy Transgraniczne, organizowane przez samorząd Województwa Małopolskiego. Autobusy mają jeździć średnio raz na 2 godziny na trasie Zakopane – Sucha Hora i w Suchej Horze będzie można się przesiąść na słowacki autobus lokalny do Rużomberku, gdzie wsiądziemy na pociąg do Koszyc. Aktualne informacje o postępach prac nad organizacją komunikacji transgranicznej można znaleźć na stronie: www.facebook.com/polskaslowacja – zachęcamy do jej polubienia.

Wyjazd na Zakarpacie można też połączyć z wycieczką do Ostrawy, do której również dojedziemy (z Krakowa lub Katowic) autobusami Leo Express. I jeszcze jeden sposób: z Krakowa lub Katowic autobusem do Cieszyna, zwiedzamy to piękne miasto, przechodzimy na czeską stronę i tam na dworcu kolejowym w Czeskim Cieszynie wsiadamy w pociąg do Koszyc.
Jak widzimy, możliwości jest wiele: możemy wyjechać z południowej Polski i dotrzeć na autobus Koszyce – Użhorod / Rachów bez zatrzymywania się po drodze na noc, a możemy ten wyjazd podzielić i po drodze pozwiedzać sobie Ostrawę, Koszyce lub spędzić czas na Podtatrzu.

Rozkład Leo Express sprawdzicie i bilet kupicie tutaj:

Mapa połączeń LEO EXPRESS wygląda tak:

Przydatne linki:
• Rozkłady i bilety LEO EXPRESS: www.leoexpress.pl
• Wyszukiwarka słowackich i czeskich autobusów i pociągów:    www.cp.sk
• Autobus STRAMA Zakopane – Poprad (kursuje od 16 czerwca do 15 października):     www.strama.eu
• Marszałkowskie autobusy transgraniczne Województwa Małopolskiego (planowany start ok. 1 lipca): www.facebook.com/polskaslowacja