/Coraz lepsza oferta połączeń Krakowa ze Lwowem [art. spons.]

Coraz lepsza oferta połączeń Krakowa ze Lwowem [art. spons.]

Na naszym portalu wielokrotnie apelowaliśmy o poprawę dostępności połączeń między Krakowem a Lwowem, w tym zwłaszcza usprawnienie kwestii przekraczania granicy polsko-ukraińskiej. W porównaniu z sytuacją sprzed kilku lat można mówić o sporym postępie – nie tylko pojawiły się znane już wśród naszych czytelników połączenia kolejowe, ale także bezpośrednie linie autobusowe czeskiego przewoźnika LEO EXPRESS.


O tym, że kolejki na granicy można łatwo ominąć jadąc pociągiem, wiedzą już niemal wszyscy. Mało kto wie jednak, że autobusy LEO EXPRESS również z reguły przekraczają granicę dość sprawnie. A przy tym komfortem nie ustępują zbyt wiele pociągom, a cenowo wychodzą wręcz taniej, niż kolej. Dodatkowym atutem jest możliwość zamówienia usługi dowozu pod wskazany adres (w Krakowie), co jest szczególnie istotne dla Ukraińców odwiedzających Kraków po raz pierwszy, nie znających miasta i języka.
Zła powieść tradycyjnych autobusów jeżdżących między Polską a Ukrainą bierze się z prostego faktu, że bardzo często służą one do przemytu, a przewóz pasażerów jest tylko przykrywką dla ich przestępczej działalności. Dotyczy to zwłaszcza kursów ukraińskich pseudoprzewoźników na krótkich odcinkach, takich jak Lwów – Przemyśl czy Lwów – Lublin. Praktycznie wszyscy ich pasażerowie to przemytnicy papierosów, o czym służby graniczne i celne doskonale wiedzą. To właśnie dlatego tego typu autobusy stoją na granicy nawet kilka godzin, zniechęcając do podróży na Ukrainę autobusem w ogóle.


Zupełnie inna sytuacja jest z autobusami dalekobieżnymi renomowanych europejskich przewoźników, którzy dbają o swoją markę i nie dopuszczają do tego typu sytuacji. Powiedzmy sobie wprost: charakterystycznym czarno-złotym autobusem przemytnicy nie jeżdżą, a celnicy o tym wiedzą. Oczywiście na granicy odbywa się normalna kontrola celna, ale przebiega ona sprawnie. Dlatego w przeważającej większości przypadków na granicy nie spędzimy zbyt wiele czasu i możemy liczyć na to, że autobus przyjedzie zgodnie z rozkładem jazdy, chociaż oczywiście nie możemy mieć na to stuprocentowej gwarancji.

A co z komfortem? Autobusy Leo Express należą do najnowocześniejszych na polskim i ukraińskim rynku i zapewniają warunki porównywalne z pociągiem lub nawet lepsze: wygodne fotele, dużo miejsca na nogi, wifi, toaleta, gniazdka elektryczne, klimatyzację. Pasażerowie otrzymują darmową butelkę wody oraz kawę lub herbatę, a na pokładzie mogą liczyć na pomoc personelu pokładowego. Podczas podróży można zakupić dodatkowe napoje oraz słone przekąski. Jednym słowem, zupełnie inny standard, niż w przypadku zwykłych autobusów, kursujących między Polską a Ukrainą, do których pasażerowie nie bez przyczyny się zrazili.

Autobusy Leo Express wyjeżdżają z Krakowa o 14:35 (przyjazd do Lwowa o 21:20) oraz o 20:50 (przyjazd o 5 rano). Bilet można kupić za 50-70 złotych: im wcześniej kupimy, tym większa szansa na tańszą ofertę. Wyjazd ze Lwowa o 6:40 (przyjazd do Krakowa o 13:10) i 22:30 (przyjazd o 6:35). W autobusach LE w wybranych miastach (m. in. w Krakowie) istnieje możliwość rezerwacji dowozu pod wskazany adres, cena usługi to 15 złotych.

Leo Express jest renomowanym czeskim przewoźnikiem, obecnym również na polskim rynku (siedziba polskiej spółki Leo Express Polska znajduje się w Katowicach). Autobusami LE pojedziemy także m. in. do Pragi, Wiednia czy Koszyc (mikrobus LE). Warte uwagi są także połączenia Kraków – Katowice – Gdynia oraz Rachów – Użhorod – Koszyce.

Szczegóły oferty, rozkłady jazdy i możliwość zakupu biletu online – na stronie przewoźnika (kliknij w baner poniżej):