Thursday, Jun 29th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Kaliningradczycy: nie Rosjanie, lecz Baltorusini

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Fot. Wikipedia

Mówiąc o mieszkańcach Obwodu Królewieckiego z reguły używamy słowa „Rosjanie”. To poważne uproszczenie. Bałtycka enklawa jest bowiem pod względem etnicznym wspólnym domem trzech narodów: Rosjan, Białorusinów i Ukraińców, przesiedlonych tu po wojnie z całego ZSRR – a nie tylko z Rosji.


To truizm, ale w Obwodzie Królewieckim obecnie nie mieszka autochtonna ludność. Rdzenni mieszkańcy tych ziem, czyli Niemcy, Polacy i Mazurzy, zostali stąd w całości wywiezieni podczas i zaraz po wojnie. Po przyłączeniu tych terenów do ZSRR na ich miejsce sprowadzono nowych mieszkańców – przesiedleńców z pozostałych miejsc ówczesnego Związku Radzieckiego. I wbrew pozorom w tych przesiedleniach wcale nie dominowali Rosjanie, lecz migranci z innych niż Rosja republik radzieckich, przede wszystkim z Białorusi i Ukrainy.

Przesiedlenia do Królewca i okolic były częściowo centralnie sterowane, a częściowo dobrowolne. W obu przypadkach miała miejsce nadreprezentacyjność nie-Rosjan. Spróbujmy wyjaśnić, dlaczego.

Otóż jeśli chodzi o dobrowolne migracje, to siłą rzeczy nad Bałtyk wyjeżdżali przede wszystkim ci, którzy dzięki temu polepszyli swój status. Gdy ktoś mieszkał w zamożnej Moskwie czy Leningradzie, to po co miałby wyjeżdżać w nieznane? Co innego, gdy mówimy o mieszkańcach zapyziałej białoruskiej czy ukraińskiej wioski albo nieprzyjaznych stepów Kazachstanu. Dla takich ludzi wyjazd do Królewca, Tylży czy Iławy Pruskiej oznaczał awans cywilizacyjny.

Skojarzmy sobie ten fakt z tym, że władze Związku Radzieckiego celowo faworyzowały Rosję i dyskryminowały tereny zamieszkane przez Białorusinów czy Ukraińców. Dyskryminowały to mało powiedziane: stosowano w tym celu takie sposoby wynaradawiania, jak Wielki Głód na Ukrainie czy właśnie przesiedlenia. Najgorzej żyło się na świadomej narodowo ukraińskiej czy białoruskiej wiosce, którą Stalin chciał zniszczyć głodem i szykanami. Dlatego gdy pojawiła się możliwość wyjechania do Prus Wschodnich, wielu Ukraińców czy Białorusinów z tego skorzystało.

Dodajmy, że mówiąc o migracji z ukraińskiej czy białoruskiej wsi nad Bałtyk, wcale nie należy mieć na myśli obecnych granic Ukrainy i Białorusi. W 1945 roku etnicznie białoruska była również cała Smoleńszczyzna, a także obwody Brański i Pskowski. Jeszcze w 1990 roku, gdy walił się ZSRR, ówczesny białoruski lider Zianon Paźniak prowadził negocjacje z Borysem Jelcynem na rzecz zwrotu Obwodu Smoleńskiego Białorusi. Jeszcze do niedawna etnicznie białoruskie były wszystkie te tereny Rosji, które w przeszłości należały do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Z kolei ukraińskojęzyczne wsie były również na Kubaniu i w rejonie Bielgorodu. Tak więc ludzie, którzy z tych ziem wyjechali do Królewca, formalnie byli mieszkańcami Rosyjskiej Federalnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, ale w istocie byli (oczywiście nie wszyscy) nie Rosjanami, ale właśnie Białorusinami i Ukraińcami. Tym bardziej nie-Rosjanami byli ci przesiedleńcy, którzy wyjechali nad Bałtyk z właściwej Ukrainy i Białorusi – z rejonu Żytomierza, Kamieńca Podolskiego, Połtawy czy Witebska.

Jeśli chodzi o drugi czynnik, czyli zamiary Moskwy odnośnie procesu przesiedleńczego, to również sprzyjał on powstaniu nadreprezentacji nie-Rosjan na terenie Obwodu Kaliningradzkiego. Władze robiły wszystko, by zmniejszyć liczbę etnicznych Białorusinów i Ukraińców na ich ziemiach, tj. by wysiedlić tych ludzi na tereny rosyjskojęzyczne, a na ich miejsce przesiedlić Rosjan. Chodziło o to, by zrusyfikować Ukrainę, Białoruś i białoruskojęzyczną wówczas Smoleńszczyznę, wymieszać ludność różnych narodowości i stworzyć w ten sposób „naród radziecki”, który zapomni o swojej ukraińskiej czy białoruskiej tożsamości. Oczywiście Stalin nie zrobił tego w taki sposób, by przesiedlić do Obwodu samych Ukraińców i Białorusinów – to by się mijało z celem, w ten sposób powstałaby nowa Białorusio-Ukraina nad Bałtykiem. Zadbano o to, by Rosjan było w Obwodzie Królewieckim nieco ponad połowę, a resztę stanowiły pozostałe narodowości, w tym również Kazachowie, Polacy, Tatarzy, Buriaci, Czeczeńcy, Gruzini, Dagestańczycy i inni. Równocześnie królewieckim Ukraińcom czy Białorusinom nie zapewniono żadnych praw do posługiwania się własnym językiem, które to prawa mieli oni mimo wszystko w radzieckiej Ukrainie czy Białorusi. Dzięki temu wystarczyło, by Rosjanie stanowili tylko połowę ludności (a może nawet mniej), a reszta i tak musiała się do nich dostosować, mówić po rosyjsku i stopniowo się asymilować.

Kalkulacja okazała się skuteczna. Dziś Obwód Królewiecki jest niemal całkowicie zrusyfikowany, a mniejszości narodowe są zastraszane i pozbawione wszelkich praw. Owszem, władze autorytarnej enklawy tolerują działalność ukraińskich, białoruskich czy polskich stowarzyszeń, ale odbywa się to na zasadzie takiej ciekawostki folklorystycznej. O tym, by otwierać na szeroką skalę ukraińskie szkoły czy stworzyć ukraińskojęzyczny program w państwowej telewizji czy radiu, nawet nie ma mowy.

Ale nawet mimo tej brutalnej rusyfikacji i sowietyzacji i mimo fałszowania statystyk, oficjalne dane mówią o tym, że co szósty mieszkaniec Obwodu to nie-Rosjanin. Głównie Ukrainiec lub Białorusin. W rzeczywistości jest ich o wiele więcej – przynajmniej jedna trzecia mieszkańców enklawy jest nierosyjskiej narodowości, jednak głośne przyznawanie się do tego jest przyczyną szykan i represji.

Jakie wnioski z tego stanu rzeczy powinna wynieść Polska? Oczywiście nie zmusimy w żaden sposób Rosję do tego, by szanowała prawa mniejszości narodowych czy w ogóle europejskie wartości. Jedyne, co możemy zrobić, to po prostu mieć świadomość, że z tym znakiem równości między „mieszkaniec Królewca” a „Rosjanin” to nie jest tak prosto. Powinniśmy wiedzieć, że Obwód Kaliningradzki to nie wyłączna zdobycz wojenna Rosjan, ale wspólny dom trzech narodów: Rosjan, Białorusinów i Ukraińców, z których każdy powinien być traktowany równorzędnie. Gdyby Rosja była krajem demokratycznym, to na miejscu byłoby oczekiwanie, że na terenie Obwodu Królewieckiego będą funkcjonować trzy języki oficjalne: rosyjski, ukraiński i białoruski, a kilkadziesiąt innych mniejszości (w tym polska) będzie miało zapewnione warunki, by rozwijać swój język, tożsamość narodową i kulturę. Sam kraj powinien mieć nazwę, odzwierciedlającą specyfikę tego miejsca. Może powinniśmy nazywać ten obwód Bałtorusią, a ich mieszkańców – Bałtorusinami?

Dziwi w tym wszystkim jedno – tak bardzo przejmujemy się (polski rząd, organizacje broniące praw człowieka) sytuacją polityczną na Białorusi czy w Chinach, a równocześnie zupełnie nie dostrzegamy jeszcze większego pogwałcenia praw człowieka, które ma miejsce za naszą północną granicą. Takie rzeczy dzieją się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Gdańska, miasta szczycącego się swoim upodobaniem wolności, solidarności i wartości europejskich. Może to właśnie w Gdańsku powinny odezwać się głosy sprzeciwu wobec dyskryminacji mniejszości narodowych w sąsiednim Obwodzie Królewieckim i stamtąd powinny przyjść realne gesty solidarności wobec szykanowanych królewieckich Ukraińców, Białorusinów i Polaków? Niestety, Gdańsk woli robić ciemne interesy z autorytarną enklawą, nawet nie wspominając o prawach człowieka. A Europejskie Centrum Solidarności i gdańskie organizacje pozarządowe bardziej przejmują się brakiem demokracji w Chinach, niż dyskryminacją mniejszości, odbywającej się na naszych oczach tuż za rogatkami „ceniącego wolność” Gdańska.

 

Komentarze  

 
0 #1 piotr 2013-02-09 17:57
Na te ziemie po II wojnie przybyła także spora grupa Polaków z kresów, licząca na przyłączenie całości dawnych Prus Wschodnich do PRL. Gdy stało się jasne, iż obszar ten zostanie podzielony między PRL a obwód kaliningradzki owi Polacy już nie mogli wyjechać i pozostali tam do dzisiaj. Druga sprawa, że wszyscy mieszkańcy są rosyjskojęzyczn i,nawet jeśli są z pochodzenia Ukraińcami czy Białorusinami.
Cytować
 
 
0 #2 Marek Krygowski 2013-03-28 15:14
Wszyscy mówia tam po rosyjsku ,trzeba bardziej z obwodem Królewieckin współpracowac. Mały ruch graniczny juz cos daje
Cytować
 
 
0 #3 Mietek 2013-12-26 19:03
Będąc tam niedawno bardzo uderza w oczy ogromna ilość skosnookich mieszkańców. W Rosji prężnie działa program repatriacyjny. Jeśli jeden Rosjanin był w rodzinie, to podpada taka rodzina repatriacji. A bardzo często są to rdzenni Kazachowie, Uzbecy i Kirgizi. I wszystkich ich repatriują do Kaliningradu. Miałem wrażenie że co piąty mieszkaniec pochodzi z Azji Centralnej.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.32 MB
Application afterInitialise: 0.014 seconds, 1.44 MB
Application afterRoute: 0.018 seconds, 2.07 MB
Application afterDispatch: 0.050 seconds, 2.99 MB
Application afterRender: 0.206 seconds, 3.65 MB

Zużycie pamięci

3861904

Zapytań do bazy danych: 44

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'k64pcga1p1e96d7bmhe35v7uo2'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1498715919' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'k64pcga1p1e96d7bmhe35v7uo2'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'k64pcga1p1e96d7bmhe35v7uo2','1498721319','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1312)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5113
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-29 07:28:39' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-29 07:28:39' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5113'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 892
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2017-06-29 07:28:39' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2017-06-29 07:28:39' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5113
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5113

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.162.132.79'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 5113
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1312 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1312
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1302
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 138
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 332
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 332, '2017-06-29' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 305
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 305, '2017-06-29' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 308
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 308, '2017-06-29' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 326
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 326, '2017-06-29' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2017-06-29 07:28:39')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2017-06-29 07:28:39')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5513
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2702
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 522
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2462
 40. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5469
 41. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-29 07:28:39' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-29 07:28:39' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 42. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 43. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 44. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2017-06-29' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak