Sunday, Jun 25th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Facebook blokuje konta na prośby rosyjskich trolli. Za język białoruski

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 

Administratorom polsko-ukraińskiego profilu „Port Europa” zablokowano konta wskutek opublikowania treści „nie spełniających standardów Facebooka”. Proputinowska administracja Facebooka jako niezgodny ze standardami uznała… artykuł zachęcający Ukraińców do uczenia się zagrożonego rusyfikacją języka białoruskiego, aby wyrazić w ten sposób solidarność z białoruskim narodem.To już nie pierwsza tego typu blokada, którą Facebook nakłada na użytkowników zaangażowanych w pomoc Ukrainie. „Port Europa” stał się obiektem rosyjskiego ataku już w grudniu 2013 roku – powodem było wsparcie portalu dla Majdanu i publikowanie informacji o tym, że za rozwiązaniami siłowymi stoi nie tylko Janukowycz, ale też Rosja (było to jeszcze na długo przed aneksją Krymu). Pisała o tym m. in. "Rzeczpospolita" Kilkukrotnie blokowana była strona „Rosyjska V kolumna w Polsce”, demaskująca powiązania polskich narodowców i internetowych trolli z Kremlem. A kilka dni temu Facebook zablokował profil Jarka Podworskiego – jednego z organizatorów pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Oficjalnym powodem było… zamieszczenie na FB zdjęcia ukraińskiej dziewczynki, której ojciec zginął na wojnie, a która otrzymała pomoc od katowickiego stowarzyszenia „Pokolenie”.

- Facebook reaguje na zgłoszenia bezmyślnie. Nikt tego nie analizuje, wystarczy by użytkownicy masowo zgłaszali dany post albo profil jako naruszający standardy Facebooka i takie zgłoszenia są automatycznie uznawane za uzasadnione, a na tej podstawie są blokowane konta proukraińskich aktywistów – mówi Jarosław Podworski. Jak dodaje, z tego rozwiązania korzysta armia płatnych trolli, zatrudnionych w opłacanych przez Kreml „agencjach społecznościowych” w Petersburgu i Kaliningradzie. Zadaniem tych osób jest masowe zgłaszanie danych postów, tak aby doprowadzić do zablokowania, a następnie trwałego usunięcia tych profili lub stron, które nie odpowiadają putinowskiej polityce. – Najgorsze jest to, że biura Facebooka w żaden sposób tych zgłoszeń nie weryfikują, mimo że od dawna wiadomo o armiach płatnych trolli na usługach Kremla. W ten sposób można odnieść wrażenie, że Facebook nie jest amerykańskim portalem, ale kremlowskim. Facebook postępując w ten sposób stał się faktycznie narzędziem rosyjskiej propagandy, zwalczającej wolność słowa w Internecie i wspierającym terroryzm – dodaje Podworski.

W przypadku ostatniego ataku rosyjskich płatnych trolli na profil www.facebook.com/porteuropa.eu podstawą blokady stał się link do niewinnego artykułu z ukraińskiej gazety "Siwerszczyna" z Czernihowa o tym, że „Port Europa” uruchomił bezpłatny kurs internetowy języka białoruskiego dla Ukraińców. W artykule jest mowa o tym, że autorzy zachęcają Ukraińców do nauczenia się podstaw zagrożonego rusyfikacją języka białoruskiego, aby w ten niecodzienny sposób wyrazić swoją solidarność z Białorusinami, którzy wspierali Ukraińców podczas Majdanu oraz organizowali pomoc humanitarną dla ATO. Oto link do artykułu, który wywołał taką kontrowersję:
http://siver.com.ua/news/ukrajinci_zmozhut_vivchiti_bilorusku_movu_mi_zh_ne_moskali/2015-06-10-16859

Po zalogowaniu się na swój profil wszyscy admini otrzymali informację o czasowym zablokowaniu ich prywatnego konta ze względu na umieszczenie tych „niedozwolonych treści”. W przypadku dalszych zgłoszeń represje mogą zostać zaostrzone, aż do usunięcia strony włącznie.

- Jak widać Rosjanom przeszkadzają już nie tylko posty osób wspierających Majdan czy ATO. Rosjanie uznali, że standardów Facebooka nie spełnia również samo istnienie języka białoruskiego oraz zachęcanie do jego nauki. To działanie rodem z czasów stalinowskich, kiedy Moskwie również nie podobało się, by na terenie Związku Radzieckiego były jakieś inne języki, niż rosyjski. Wiele osób trafiło wówczas do łagrów za samo to, że napisali wiersz w języku białoruskim lub ukraińskim i w ten sposób próbowali te języki rozwijać, zachować przed zniszczeniem. To straszne, że w XXI wieku administracja Facebooka idzie w ślady Stalina i blokuje profile na podstawie tego, że ktoś opublikował artykuł zachęcający Ukraińców do uczenia się białoruskiego – mówi Jakub Łoginow, redaktor naczelny portalu „Port Europa”.

Istotną sprawą jest również fakt, iż za ukraińskojęzyczny segment Facebooka odpowiada biuro tej firmy w Moskwie, które niejednokrotnie angażowało się politycznie po stronie Putina i tak zwanych separatystów. Ukraińscy internauci wielokrotnie apelowali do Zuckerberga o otwarcie oddzielnej filii w Kijowie – jak dotąd, bezskutecznie.

Niestety, również polskie biuro Facebooka nie reaguje na działalność rosyjskich trolli, którzy poprzez masowe zgłoszenia blokują profile proukraińskim aktywistom. Poszkodowani admini apelują do polskich dziennikarzy i organizacji pozarządowych o wywarcie presji na administrację Facebooka, aby zaprzestała praktyk stawiających ten portal w roli narzędzia rosyjskiej propagandy.

Link strony zapisu na bezpłatny e-kurs języka białoruskiego dla Ukraińców, który został uznany za niespełniający standardy Facebooka, znajduje się tutaj. Wcześniej „Port Europa” stworzył również analogiczny bezpłatny kurs języków białoruskiego i ukraińskiego dla Polsków: www.facebook.com/ukrainski, www.facebook.com/bialoruski , ale nie wywołały one takich kontrowersji. Czyżby Rosjanie uznali, że Polacy mogą się uczyć języka wschodnich sąsiadów, ale Ukraińcy ucząc się białoruskiego naruszają w ten sposób standardy Facebooka? W logice rosyjskich trolli i takiego wyjaśnienia nie można wykluczyć.


 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.32 MB
Application afterInitialise: 0.035 seconds, 1.44 MB
Application afterRoute: 0.043 seconds, 2.07 MB
Application afterDispatch: 0.094 seconds, 2.93 MB
Application afterRender: 0.379 seconds, 3.61 MB

Zużycie pamięci

3816808

Zapytań do bazy danych: 43

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '90mt81vsobpfhj2tf2mjp8nmt4'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1498411893' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '90mt81vsobpfhj2tf2mjp8nmt4'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( '90mt81vsobpfhj2tf2mjp8nmt4','1498417294','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1312)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5487
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-25 19:01:34' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-25 19:01:34' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5487'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 892
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2017-06-25 19:01:34' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2017-06-25 19:01:34' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5487
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5487

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1312 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 16. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1312
    LIMIT 1
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1302
    LIMIT 1
 18. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 138
 19. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 20. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 21. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 22. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 332
 23. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 332, '2017-06-25' )
 24. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 25. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 100
 26. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 100, '2017-06-25' )
 27. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 28. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 295
 29. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 295, '2017-06-25' )
 30. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 31. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 320
 32. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 320, '2017-06-25' )
 33. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2017-06-25 19:01:34')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2017-06-25 19:01:34')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 34. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 522
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5513
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2462
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5469
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5277
 40. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-25 19:01:34' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-25 19:01:34' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 41. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 43. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2017-06-25' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak