Tuesday, Jun 27th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Białoruskie piwo – wysoka cena, niska jakość

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 

Fot. Aliwaria

Podobnie jak w innych krajach Europy Środkowej, również na Białorusi zmieniła się struktura spożycia alkoholu na korzyść piwa i wina. Dotyczy to zwłaszcza dużych miast i młodych ludzi, bo na prowincji nadal najpopularniejsza jest wódka, a jeszcze bardziej – samogon. Niestety, Białorusini nie mają szczęścia do rodzimych browarów: białoruskie piwo nie należy do najsmaczniejszych, a kosztuje więcej niż w Polsce czy Ukrainie.


Białoruskie piwo nigdy nie było powodem do chluby dla naszych sąsiadów, jednak jakieś dziesięć lat temu jego jakość była zdecydowanie lepsza niż obecnie. Piwo Aliwaria wyróżniało się specyficznym, pełnym smakiem, jak piwa w czasie PRL. Na dłuższą metę nie dało się tego za dużo pić, ale za pierwszym razem dawna Aliwaria pozytywnie zaskakiwała swoją oryginalnością. W latach 2003-2006 białoruskie browary produkowały generalnie kiepskie piwo, ale pośród „zwykłych” sortów zdarzały się perełki, które Białoruś bez wstydu mogła eksportować na Zachód czy prezentować na wystawach białoruskiej żywności w Polsce (takie wystawy organizowano m. in. w Hajnówce w ramach polsko-białoruskiego forum gospodarczego). Dziś te wszystkie piwa wyraźnie się popsuły, są mdłe i nijakie, a smakiem przypominają najtańsze piwa z dyskontów – przy czym kosztują dosyć sporo. Butelka 0,5 l kosztuje w sklepie kilkanaście tysięcy rubli, czyli kilkanaście hrywien (3-5 zł) – tyle ile na Ukrainie dobre piwo w knajpie.

Najpowszechniejsze białoruskie marki to Aliwaria, Krynica i Lidskoje. Te piwa od biedy jeszcze da się wypić, w odróżnieniu od bardziej podrzędnych marek, takich jak Bobrow czy Reczyckoje.

W tej sytuacji nie można się dziwić, że ogromną popularnością wśród Białorusinów cieszą się piwa z importu. Wśród nich niekwestionowanym liderem są piwa ukraińskie: Oboloń, Czernihiwskie i Sławutycz, w mniejszym stopniu Lwiwske i Persza prywatna browarnia (piwo Boczkowe). Ukraińskie piwo jest o 50-100% droższe od białoruskiego, ale i tak nie odstrasza to klientów. Ale i tu trzeba uważać – ukraińskie piwo jest smaczne, o ile jest sprowadzane z Ukrainy, a niestety na białoruskim rynku często można natrafić na Sławutycz rozlewane w Rosji (dotyczy to zwłaszcza butelek plastikowych o pojemności 1,5 – 2 l). Takie piwa w smaku są równie mdłe, albo nawet bardziej niż białoruskie. Dlatego najlepiej jest kupować piwo w zwykłych szklanych butelkach, co wychodzi dużo drożej od półtoralitrowych butelek plastikowych, ale przynajmniej ich jakość jest dość wysoka.

Oprócz piw ukraińskich oczywiście można kupić piwa rosyjskie (np. Bałtyka), chociaż nie są one tak popularne jak trunki zza południowej granicy. Całość dopełnia cała gama piw z Unii Europejskiej (polskich tam jednak nie ma) – w tym dobre, ale drogie piwa belgijskie, niemieckie czy litewskie, przeznaczone jednak raczej dla osób z wyższymi dochodami lub dla snobów.

Specyfiką białoruskiego rynku jest wysoka popularność piw zagranicznych marek, ale produkowanych na licencji, przeważnie w Rosji. Oprócz wspomnianych już piw ukraińskich (Oboloń, Sławutycz), przykładem takiej licencyjnej marki jest Złoty Bażant, sprzedawany w plastikowych butelkach. Nie ma on jednak nic wspólnego w smaku ze słowackim oryginałem, jest równie mdły i nijaki co produkty miejscowych browarów.

Na Białorusi bardzo popularne jest piwo w plastikowych butelkach o pojemności 1 l, 1,5 l i 2 l, czasem nawet 2,5 litra. Przyczyna jest prosta – piwo jest drogie, a kupując je w takich większych opakowaniach można stosunkowo dużo zaoszczędzić w porównaniu z zakupem analogicznej ilości złocistego trunku ze szklanych butelek. Niestety, odbywa się to kosztem jakości – coś za coś.

Na tle opisanej wyżej mizerii piw sklepowych, godnym uwagi zjawiskiem jest niesamowita popularność sklepików z piwem na rozlew. Jego cena jest stosunkowo niewiele wyższa od piw fabrycznych, a jakość – bez porównania lepsza. W takich sklepikach, które można znaleźć praktycznie na każdym osiedlu, sprzedaje się piwo „żywe” o krótkim okresie ważności, które w smaku jest wręcz rewelacyjne nawet jak na europejskie standardy. Piwo rozlewane jest do plastikowych butelek o pojemności 1 lub 1,5 litra. Oprócz piwa w takich „rozliwniakach” można kupić różne zakąski, w tym bardzo popularną wśród Białorusinów suszoną rybę.

Przy tej okazji warto jeszcze wspomnieć o panującej w Mińsku nocnej prohibicji – piwo i generalnie alkohol można sprzedawać w sklepach i „rozliwniakach” tylko do godziny 23. Po tej godzinie pozostaje ewentualnie wizyta w knajpie, ale to nie jest takie proste jak by się mogło wydawać z polskiego punktu widzenia. Na Białorusi i tak jest dość drogo, a w knajpach tym bardziej, dlatego w Mińsku nie ma nocnego życia w takim znaczeniu, w jakim znamy go z polskich miast czy chociażby ze Lwowa. Dodajmy do tego brak komunikacji nocnej (pozostaje jedynie taksówka) i brak lokali na osiedlach-sypialniach – jeśli już, to są to raczej speluny. Nocne życie kwitnie więc raczej w domach, chyba że ktoś ma dużo pieniędzy – wtedy może bawić się w drogich lokalach w centrum Mińska.

Jeżeli ktoś myśli, że alternatywą wobec drogiego i niezbyt smacznego piwa może być wino, jest w błędzie. Wino na Białorusi jest bardzo drogie – butelka najtańszego wina z Mołdawii, Gruzji czy Ukrainy kosztuje co najmniej 50-60 tysięcy rubli (50-60 hrywien, 17-20 zł). Dotyczy to wina tej klasy, które w Polsce można kupić już za 10 zł. Natomiast dobre wino kosztuje odpowiednio drożej. Kupując wino należy przy tym uważać na podróbki: na ładnie wyglądającej etykiecie dużymi literami można przeczytać, że kupujemy wino mołdawskie lub gruzińskie, a dopiero drobnym maczkiem napisano „wyprodukowano na Białorusi z mołdawskiego winomateriału”. Takie wino kosztuje 25-40 tysięcy rubli i z reguły jest to zwykły bełt, chociaż czasem można natrafić na trunek nie odbiegający zbytnio jakością od mołdawskiego lub gruzińskiego oryginału. 

Komentarze  

 
0 #1 jubus 2013-12-29 19:13
Powiem tylko tyle, kwestia smaku. W Polsce da się kupić tanie i dobre piwa białoruskie, np. pszenicę z browaru Krynica za niecałe 3 zł. Ukraińskie piwa są niewiele lepsze od polskich koncerniaków, nie podniecałbym się. Jedynie białe piwa, np. Obołoń czy Czernihowskie trzymają poziom, ale w tej cenie da się dostać piwa z małych, polskich browarów.
PS. Od kiedy to Białoruś leży w Europie Środkowej?
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.32 MB
Application afterInitialise: 0.020 seconds, 1.44 MB
Application afterRoute: 0.026 seconds, 2.07 MB
Application afterDispatch: 0.061 seconds, 2.97 MB
Application afterRender: 0.270 seconds, 3.63 MB

Zużycie pamięci

3840168

Zapytań do bazy danych: 44

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '878kkhu2t9iefuf3to3iidf5j0'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1498523568' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '878kkhu2t9iefuf3to3iidf5j0'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( '878kkhu2t9iefuf3to3iidf5j0','1498528968','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1788)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5296
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-27 02:02:48' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-27 02:02:48' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5296'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1292
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2017-06-27 02:02:48' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2017-06-27 02:02:48' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5296
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5296

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.81.83.207'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 5296
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1788 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1788
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1302
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 138
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 329
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 329, '2017-06-27' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 100
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 100, '2017-06-27' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 298
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 298, '2017-06-27' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 320
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 320, '2017-06-27' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2017-06-27 02:02:48')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2017-06-27 02:02:48')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2702
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 522
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5513
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2462
 40. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5469
 41. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-27 02:02:48' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-27 02:02:48' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 42. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 43. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 44. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2017-06-27' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak