Thursday, Mar 30th

Last update:05:12:17 PM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Odprawa pieszych w Kuźnicy ruszy już w styczniu

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 


Obecnie trwa modernizacja przejścia w Kuźnicy, na którą Podlaski Urząd Wojewódzki otrzymał 900 tysięcy złotych od MSW. Jak już informowaliśmy, Wojewoda Podlaski jako pierwszy pozytywnie zareagował na inicjatywę społeczną „Piesze przejścia graniczne” (www.facebook.com/turystycznagranica), wspartą w maju przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. W efekcie, pierwsze (poza Medyką i Białowieżą) piesze przejście graniczne zostanie otwarte właśnie w Kuźnicy.

Ale na tym nie koniec – docelowo we wszystkich podlaskich drogowych przejściach granicznych będzie dopuszczony ruch pieszy. Aktualnie trwa modernizacja drogowego przejścia w Połowcach na południu województwa – tam odprawy pieszych i rowerzystów rozpoczną się w 2015 roku. Na początku jesieni Wojewoda Podlaski ogłosił również przetarg na przystosowanie do ruchu pieszego również przejścia w Bobrownikach na trasie Białystok – Wołkowysk. Tu jednak trudno na razie mówić nawet o przybliżonych terminach, gdyż spośród wszystkich podlaskich przejść granicznych przystosowanie przejścia w Bobrownikach jest najtrudniejsze – trzeba wybudować jak minimum dodatkowy most dla pieszych i rowerzystów na rzeczce Swisłocz. Dodajmy, że również na Podlasiu już od kilku lat funkcjonuje pieszo-rowerowe turystyczne przejście w Białowieży. Przejście to ma jednak niewielkie znaczenie ze względu na ograniczenia w poruszaniu się pieszo po terytorium białoruskiej części Puszczy Białowieskiej przez obcokrajowców.

Inicjatywa „Piesze przejścia graniczne” powstała na początku 2013 roku z inicjatywy portalu o Europie Środkowej www.porteuropa.eu Organizatorzy akcji zwracali uwagę na fakt, że Polska jest jednym z niewielu krajów frontowych Unii Europejskiej, które zabraniają ruchu pieszych i rowerzystów przez swój odcinek zewnętrznej granicy UE. Ruch pieszy jest dozwolony bez ograniczeń we wszystkich drogowych przejściach granicznych Litwy i Łotwy (na ich granicy z Białorusią) i na większości przejść słowacko-ukraińskich. W przeszłości odprawy pieszych i rowerzystów odbywały się na dawnej granicy polsko-niemieckiej czy austriacko-słowackiej w okresie, gdy była to zewnętrzna granica UE i Schengen.

Kampania „Piesze przejścia graniczne” koncentruje się wokół strony na Facebooku: www.facebook.com/turystycznagranica Jak twierdzą organizatorzy, duża ilość polubień tej strony świadczy o skali poparcia społecznego dla akcji, stąd też nadal ważne jest, aby uczestnicy Facebooka wyrazili poprzez „lajk” swoje poparcie i zachęcili do tego znajomych. Inicjatywę wsparło również wielu polityków, przy czym w walkę o piesze przejścia graniczne najbardziej aktywnie zaangażował się poseł Marek Poznański z Twojego Ruchu oraz  europosłanki Elżbieta Łukacijewska i Joanna Skrzydlewska z PO. W efekcie, w maju 2013 wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk polecił wszystkim wojewodom przygranicznym opracowanie audytu, w którym miały zostać ocenione możliwości przystosowania istniejących i planowanych przejść granicznych do ruchu pieszego.

O ile w Białymstoku wojewoda konstruktywnie zareagował na decyzję MSW, czego przejawem są pozytywne decyzje odnośnie Kuźnicy, Bobrowników i Połowców, to w pozostałych województwach realizacja rozporządzenia wiceministra Stachańczyka napotyka na opory biurokratyczne. Autorzy audytów przeprowadzanych na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, w odróżnieniu od Podlasia skupiają się raczej na szukaniu argumentów mających świadczyć o tym, że przejść pieszych „nie da się” otworzyć. Najczęściej wskazywanym argumentem jest rzekomy brak miejsca na utworzenie chodnika, nawet jeśli (tak jak w przypadku Krościenka) wolnego miejsca jest wystarczająco dużo, o czym świadczą przedstawione przez nasz portal zdjęcia.

Tym niemniej, urząd Wojewody Podkarpackiego podjął decyzję, że ruch pieszy będzie możliwy, po planowanej modernizacji, w Malhowicach i Budomierzu. Z inicjatywy Lokalnej Organizacji Turystycznej Roztocze oraz samorządów przygranicznych trwają zabiegi o otwarcie pieszego przejścia w Hrebennem. Planowane jest także otwarcie jedynego w Województwie Pomorskim pieszo-rowerowego przejścia z Rosją na Mierzei Wiślanej.

Aktualnie na portalu „Port Europa” jest umieszczona ankieta na temat tego, które spośród pieszych przejść granicznych powinny powstać w pierwszej kolejności. Zagłosować można pod adresem www.porteuropa.eu - ankieta znajduje się na samym dole prawej kolumny, a z jednego komputera można głosować raz na 24 godziny. Wyniki sondy oraz zgłoszone przez internautów uwagi zostaną przekazane w formie rekomendacji dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Niniejszy artykuł można bezpłatnie przedrukowywać na innych serwisach pod warunkiem podania źródła i zachowania aktywnych linków zawartych w tekście. 

Komentarze  

 
0 #1 jolka 2013-12-04 16:57
Dobre dobre te przejście dla pieszych będzie,
Tylko ciekawe czy codziennie będzie można przez nie chodzić?
Wie ktoś coś na ten temat?
i czy teraz można codziennie jezdzić jako pasażer
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto