Saturday, Feb 25th

Last update:06:53:52 PM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Operatorzy telekomunikacyjni nie dorośli do globalizacji

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Telefonia komórkowa zdaje się być tą dziedziną, która kojarzy nam się z nowoczesnością i dynamizmem. A nowoczesność to również globalizacja, otwartość na nowe wyzwania, podróże, praca i nauka za granicą. Niestety, nic z tych rzeczy: pod względem otwartości na świat nasi operatorzy pozostali mentalnie nawet nie w średniowieczu (bo wtedy przynajmniej nie było granic i paszportów), ale w czasach głębokiej komuny.


Otóż wszedłem po kolei na stronę wszystkich czterech największych operatorów komórkowych (T-Mobile, Plus, Play i Orange) z zamiarem porównania ich cenników rozmów międzynarodowych i roamingu. Często dzwonię na Ukrainę i Białoruś i chcę zdecydować się na przeniesienie numeru do tego operatora, który miałby dla mnie najlepszą ofertę. Teoretycznie rzecz biorąc żyjemy w czasach, kiedy wygoda Klienta jest najważniejsza – więc spodziewam się, że w myśl tej zasady na stronie łatwo i szybko znajdę konkretną informację, której szukam: ile kosztuje minuta połączenia na Ukrainę i Białoruś, ile kosztuje SMS międzynarodowy i minuta połączenia w roamingu z tymi krajami.

Niestety, to nie takie proste. Autorzy stron internetowych wszystkich bez wyjątku operatorów (oprócz niszowego Klucza - www.klucz.net) okazują się być mistrzami zaciemniania informacji i ukrywania ważnych informacji o szczegółach swojej oferty. Zamiast prostej zakładki Cennik -> Rozmowy międzynarodowe, którą spodziewałem się znaleźć w widocznym miejscu na stronie głównej, jestem na wstępie bombardowany mnóstwem nieprzydatnych informacji i ofert. Smartfony, telefony, taryfy, promocje, abonamenty – w porządku, to wszystko ważne, ale jest tego tyle, że na studiowanie tego wszystkiego musiałbym poświęcić godzinę lub więcej – a interesującej informacji i tak nie mogę znaleźć.

O, w końcu jest. Ukryta w najmniej widocznym i najmniej intuicyjnym miejscu, pośród „usług dodatkowych” i gąszczu zaciemniających obraz przypisów. Swoją drogą, dla operatorów nowoczesnej w sumie branży rozmowy międzynarodowe to coś „dodatkowego”, a nie standard życia wykształconego i znającego języki człowieka w XXI wieku. No cóż, w takim razie marketingowcom i menedżerom T-Mobile, Play, Plus i Orange gratuluję wyczucia czasu – mentalnie zatrzymaliście się w czasach Zimnej Wojny, a nie w erze globalizacji i integracji europejskiej.

I co się okazuje? Po pierwsze, ceny z kosmosu, różniące się między operatorami tylko nieznacznie. Minuta rozmowy z Ukrainą i Białorusią kosztuje między 1 a 2 złote. W roamingu jeszcze drożej – tutaj standardem są kwoty powyżej 5 zł za minutę połączenia wybranego. SMS międzynarodowy – od 50 gr (Play) do ponad złotówki (T-Mobile).

To może chociaż jakiś sens miało to wcześniejsze przebijanie się przez gąszcz różnych taryf, promocji i abonamentów, których jest tak dużo, że nawet rozgarniętemu człowiekowi trudno się w tym połapać? Skoro tak, to pewnie operatorzy szyją ofertę na miarę i przygotowali coś specjalnego dla osób, których nie obchodzą „bezpłatne” smartfony i tablety, a chcieliby po prostu tanich rozmów międzynarodowych (poza Unię)? A gdzie tam. W niemal każdym abonamencie ceny międzynarodowe i w roamingu są stałe, a o osobach dynamicznych i nowoczesnych, żyjących realiami XXI wieku (a więc dzwoniących za granicę i to nie tylko do Unii) nikt nie pomyślał.

Są oczywiście pewne wyjątki. Warto powiedzieć "nie" dużym, nadętym korporacjom i wybrać jedną z niszowych, wirtualnych sieci. Mowa o Klucz Mobile, który (co nie ukrywamy) jest sponsorem naszego portalu, ale istotne jest co innego - minuta rozmowy z Ukrainą kosztuje tam 35 - 50 groszy, a nie jak u konkurencji - 2 złote. Ciekawe i atrakcyjne promocje ma również Orange i Plus, jednak minusem jest to, że są one ograniczone czasowo.

Na koniec ciekawe spostrzeżenie. Niby Polska jest taka unijna, europejska i nowoczesna i często mamy taką manierę, by pouczać naszych wschodnich sąsiadów i "wprowadzać" ich "do Europy". Tymczasem ukraińscy i białoruscy operatorzy są pod względem dostępności rozmów międzynarodowych dużo bardziej "europejscy", niż nasi. Po pierwsze, na stronach tamtejszych operatorów nie trzeba przedzierać się przez gąszcz dokumentów, bo informacje o tym ile kosztuje minuta rozmowy z Polską, Słowacją, Turcją czy Rosją są ogólnie dostępne. Po drugie - ceny rozmów z Ukrainy do Polski są o wiele niższe, niż z Polski na Ukrainę (co, jednak da się?). I po trzecie, są tam bardzo elastyczne taryfy dla osób często dzwoniących zarówno do UE, jak i krajów Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu, co dla naszych operatorów wydaje się być za trudne.


Wesprzyj naszą akcję - powiedz NIE wysokim cenom rozmów międzynarodowych. Polub stronę "Ukraina i Białoruś w UE" oraz "Bojkot konsumencki T-Mobile i Play". Udostępnij tego linka na portalach społecznościowych.

 

Komentarze  

 
0 #1 K 2012-09-10 08:40
Tak z ciekawosci wszedlem na strone brytyjskiego Orange i wyglada mi na to, ze taka internetowa "biurokracja" to polska przypadlosc, bo znalezienie tych informacji wymagalo ode mnie 3-4 klikniec.
Cytować
 
 
0 #2 marcinek 2012-11-02 20:37
Nie tyle telekomunikacja co (ściślej) TELEFONIA nie dorosła do globalizacji. Wszystko przez stary i skostniały model rozliczeń między operatorami usług głosowych. Weźmy pod uwagę inne usługi telekomunikacyj ne, na przykład dostęp do internetu. Tu podział na ruch krajowy i zagraniczny praktycznie nie istnieje. Za wejście na zagraniczne serwisy FB, Google, eBay lub Yahoo nie zapłacimy ani grosza więcej niż za połączenie z serwisami polskimi Allegro, WP lub Onet. Użytkownika nie obchodzi czy serwer znajduje się w jego własnym kraju czy może na innym kontynencie.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto