Saturday, Feb 25th

Last update:06:53:52 PM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Interpelacja Filipa Kaczmarka w sprawie "Ukraina nie Afryka"

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Filip Kaczmarek Fot, Wikipedia

W nawiązaniu do prowadzonej przez portal "Port Europa" kampanii społecznej "Ukraina i Białoruś w UE. Telekomunikacja". Europoseł Filip Kaczmarek złożył zapytanie do Komisji Europejskiej w sprawie zawyżonych stawek rozmów telefonicznych pomiędzy UE a krajami Partnerstwa Wschodniego. Poniżej przedstawiamy treść interpelacji i odpowiedzi, udzielonej przez wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej. Równocześnie w imieniu osób zaangażowanych w naszą akcję dziękujemy Panu Posłowi za podjęcie interwencji.

Pytanie wymagające odpowiedzi pisemnej E-000449/2013
do Komisji
art. 117 Regulaminu PE
Filip Kaczmarek (PPE)


Przedmiot: Zmiana regulacji na rynku telekomunikacyjnym UE

Na rynku telekomunikacyjnym Unii Europejskiej istnieje wiele odmiennych regulacji krajowych, które utrudniają operatorom dzielenie jednej sieci telekomunikacyjnej. Przekłada się to na trudności w budowie jednolitego rynku, wyrównywaniu opłat i zniesienia roamingu w UE. W sumie we wszystkich 27 państwach UE funkcjonuje ponad 100 operatorów sieci komórkowych.

Według informacji prasowych firmy telekomunikacyjne wyrażają niezadowolenie w związku z sytuacją na rynku i poszukują konstruktywnych pomysłów na sprawniejsze funkcjonowanie europejskiego rynku telekomunikacyjnego.

Zgodnie z wypowiedzią komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes, Komisja Europejska pracuje nad szeregiem rozwiązań, mających na celu stworzenie w Unii wspólnych, stabilnych warunków do konkurencji, inwestycji i wzrostu w branży telekomunikacji, co powinno także zwiększyć atrakcyjność transgranicznych fuzji.

Zwracam się z zapytaniem:

1.Czy Komisja będzie wspierać działania mające na celu utworzenie jednolitych regulacji na rynku telekomunikacyjnym Unii Europejskiej?

2.Czy w prowadzonych w przyszłości działaniach Komisja będzie mieć na uwadze dążenie do obniżenia nieproporcjonalnie wysokich cen za połączenia telefoniczne do krajów Partnerstwa Wschodniego?Odpowiedź udzielona przez wiceprzewodniczącą Neelie Kroes w imieniu Komisji
(4.3.2013)

Jak zauważył Szanowny Pan Poseł, brak spójnej i stabilnej regulacji w całej Europie stanowi przeszkodę w zapewnieniu prawdziwego jednolitego rynku.

Komisja podziela Pana opinię, że Europa potrzebuje dużo bardziej zintegrowanego jednolitego rynku łączności elektronicznej. W tym celu, zgodnie z deklaracją1 wiceprzewodniczącej Neelie Kroes, Komisja pracuje obecnie nad wnioskami legislacyjnymi mającymi na celu zapewnienie operatorom telekomunikacyjnym większej przewidywalności i przejrzystości, wspieranie konkurencji i zwiększanie inwestycji w zakresie łączy szerokopasmowych.

Bezpośrednimi wynikami działań zapowiedzianych w deklaracji politycznej będą m.in. przegląd rynków, które powinny zostać objęte regulacją w sposób skoordynowany, oraz bardziej zharmonizowane podejście regulacyjne do kluczowych elementów regulacji sieci dominujących operatorów w UE.

Chociaż poziom cen połączeń międzynarodowych nie jest regulowany na mocy prawa UE, ramy regulacyjne UE zapewniają krajowym organom regulacyjnym narzędzia do podejmowania działań ukierunkowanych na rozwiązanie problemów związanych z konkurencją w obrębie swoich rynków krajowych.

Jeśli chodzi o koszty międzynarodowych połączeń wykonywanych z danego kraju, Komisja zachęca kraje spoza UE do zajęcia się tą kwestią, na przykład w ramach Partnerstwa Wschodniego. Komisja wspiera w szczególności państwa Partnerstwa Wschodniego w ich działaniach na rzecz zbliżenia swoich ustawodawstw do ram regulacyjnych UE.

***

Neelie Kroes (ur. 19 lipca 1941 w Rotterdamie) - holenderska ekonomistka i polityk. Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i komisarz europejski ds. agendy cyfrowej w urzędującej Komisji Europejskiej pod przewodnictwem José Barroso. Członkini konserwatywno-liberalnej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD).

 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto