Sunday, Jun 25th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Co zwiedzić na Białorusi

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 

Dziewicza przyroda i odmienna, a zarazem podobna do naszej kultura – to główne powody, dla których warto wybrać się na Białoruś. Co ciekawe, mimo iż Białoruś nie ma gór, to można się tam z powodzeniem wybrać... na narty, a konkretnie do podmińskiego ośrodka sportów zimowych Raŭbiczy.


Białoruskie Mazury

Za naszą wschodnią granicę najlepiej jest wybrać się w okresie wakacyjnym. Krajobraz znacznej części tego kraju jest bowiem łudząco podobny do naszych Mazur i Podlasia, z tym że jest tam o wiele spokojniej, a jeziora i rzeki mniej są skażone najazdem turystów.

Obszar, który można z powodzeniem określić mianem „Białoruskie Mazury”, znajduje się w północnej części kraju, na terenie obwodów: Grodzieńskiego, Mińskiego i Witebskiego. To tutaj znajduje się słynne, opisane w mickiewiczowskich balladach jezioro Świteź, a także szereg innych, pięknych akwenów, takich jak Miadziel czy Naracz. Białoruskie pojezierza pozwolą nam przypomnieć sobie klimat Mazur sprzed lat, niezmąconych jeszcze komercją i szerokim napływem turystów. Ale uwaga – nie wszędzie znajdziemy takie ciche i spokojne zakątki, a niektóre jeziora, zwłaszcza te leżące niedaleko Mińska, są pełne ludzi i niestety nieco brudne.

Narty na Białorusi

Białoruś co prawda nie ma gór, ale za to ma całkiem imponujący kompleks skoczni narciarskich i tras zjazdowych. Już kilka kilometrów na północ od Mińska zaczyna się pagórkowata wyżyna morenowa, o ukształtowaniu terenu przypominającym nasze Mazury, a miejscami nawet Góry Świętokrzyskie.

Tutejsze pagórki nie oszałamiają co prawda wysokością, ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. Z takiego założenia wyszli Białorusini, którzy założyli w tym miejscu kompleks narciarski Raubiczy, z kilkoma stokami dla narciarstwa zjazdowego, całkiem niezłymi skoczniami narciarskimi, stadionami i halami sportowymi. Kompleks jest zlokalizowany pośród wzgórz i lasów, a w jego sąsiedztwie mieści się sztuczne jezioro, stanowiące ulubione miejsce rekreacji mieszkańców pobliskiej stolicy.

Dzikie, radioaktywne Polesie

Najbardziej wyludniona i tajemnicza jest natomiast południowa część kraju. Wszystko za sprawą rozlewających się tu rzek, starorzeczy, bagien i niedostępnych lasów, które sprawiają, że na białoruskim Polesiu czas jakby zatrzymał się w miejscu. Jest to też region z największym poczuciem odrębności jego mieszkańców, co przejawia się w poleszczuckiej gwarze, będącej czymś pośrednim między językiem białoruskim a ukraińskim. Stolicą tego ciekawego regionu jest Pińsk (stąd pochodził Ryszard Kapuściński), drugim dużym miastem jest Mozyr. Administracyjnie Polesie jest podzielone między dwa obwody – Brzeski i Homelski.

Białoruskie Polesie stało się w ostatnich latach turystycznym hitem eksportowym Białorusi, przyciągając zwłaszcza spragnionych dzikiej przyrody Amerykanów. Jednak zwiedzanie zabytkowych miast i wypoczynek na łonie natury to nie wszystko. Nową atrakcją turystyczną stał się położony przy ukraińskiej granicy Rezerwat Radiacyjno-Ekologiczny, jak oficjalnie nazywa się białoruska część półzamkniętej strefy wokół Czarnobyla. Bo chociaż sama elektrownia i wymarłe miasto Prypeć znajdują się na Ukrainie, to trzeba mieć na względzie, że chmura radioaktywnego dymu przemieściła się na północ, powodując największe spustoszenia właśnie na Białorusi. Dziś można tu zwiedzać opuszczone wioski i poczuć te trudne do opisania wrażenia, towarzyszące pobytowi w tym strasznym i zarazem ekscytującym miejscu.

Klasyka, czyli śladami Mickiewicza

I na koniec coś, od czego właściwie moglibyśmy zacząć. Białoruska klasyka, czyli sentymentalna wycieczka do Grodna i innych związanych z polską kulturą miejsc Grodzieńszczyzny, takich jak Lida czy Nowogródek.

Położone tuż przy polskiej granicy Grodno nie bez powodu uchodzi za kulturalną stolicę Białorusi. W odróżnieniu od Mińska, zachowało się tu dość sporo zabytków - chociaż bez porównania mniej, niż we Lwowie czy Wilnie. Relacje między Grodnem a Mińskiem są mniej więcej takie, jak między Krakowem a Warszawą czy między Lwowem a Kijowem. Z Grodna pochodzi wielu intelektualistów, to tutaj są największe tradycje niepodległościowe i opozycyjne, a mieszkańcy miasta są dumni z przynależności do zachodnioeuropejskiego kręgu kulturalnego i z pewną wyższością spoglądają na mieszkańców bardziej zrusyfikowanego „wschodu”. Na Zachodniej Białorusi żyje się spokojnie i ciekawie, ale nie ma tu zbyt wielkich perspektyw na karierę, dlatego wielu ludzi wyjeżdża stąd za pracą do stołecznego Mińska.

O ile Grodno jest bez wątpienia najciekawszym miastem Białorusi, to Grodzieńszczyzna jest najatrakcyjniejszym turystycznie regionem kraju. Obwód Grodzieński w największym stopniu zachował białoruską autentyczność, nieskażoną aż tak bardzo sowieckimi i rosyjskimi naleciałościami. Warto zwiedzić tu nie tylko klimatyczne miasteczka (takie jak Lidę czy Nowogródek, który Białorusini uznają za swoją pierwszą stolicę), ale również piękne tereny nad Niemnem czy Kanałem Augustowskim, doskonale nadające się zwłaszcza na aktywny wypoczynek pod namiotem.

Nie należy zapomnieć również o Puszczy Białowieskiej, która na Białorusi zachowała się w o wiele lepszym stanie, niż jej polska część. Na krótką wycieczkę do puszczy można się wybrać przy okazji pobytu na polskim Podlasiu, korzystając z pieszego przejścia granicznego w Białowieży. Jadąc na Białoruś, trzeba pamiętać o konieczności posiadania wizy, którą można wyrobić m. in. w ambasadzie w Warszawie lub konsulatach w Gdańsku, Białymstoku czy Białej Podlaskiej.

Komentarze  

 
+2 #1 Białoruska 2014-10-21 18:30
Mam pracę domową z przyrody :sad: Co warto zobaczyś na Białorusi :((( POMOŻE KTOŚ ??????????????!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!! :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Cytować
 
 
0 #2 kasia 2014-11-05 18:40
:-? pomocy
Cytować
 
 
0 #3 Mia2004 2015-10-31 16:52
MAM PRACĘ Z PRZYRY CO WARTO W NIEJ ZOBACZYĆ :oops: :cry: :-x :P :sigh: :-* :oops:
Cytować
 
 
0 #4 amka 2016-10-14 09:54
ja tak samo!!! ale w necie nic nie ma!!! :-x :cry: :-*
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.32 MB
Application afterInitialise: 0.015 seconds, 1.44 MB
Application afterRoute: 0.019 seconds, 2.07 MB
Application afterDispatch: 0.057 seconds, 2.98 MB
Application afterRender: 0.295 seconds, 3.65 MB

Zużycie pamięci

3860328

Zapytań do bazy danych: 44

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'lp7n46h25nq09bphqfjhbpk554'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1498412434' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'lp7n46h25nq09bphqfjhbpk554'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'lp7n46h25nq09bphqfjhbpk554','1498417834','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1522)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 4422
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-25 19:10:34' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-25 19:10:34' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='4422'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1072
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2017-06-25 19:10:34' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2017-06-25 19:10:34' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 4422
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 4422

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.81.94.117'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 4422
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1522 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1522
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1302
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 138
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 329
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 329, '2017-06-25' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 100
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 100, '2017-06-25' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 298
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 298, '2017-06-25' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 314
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 314, '2017-06-25' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2017-06-25 19:10:34')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2017-06-25 19:10:34')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 522
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5513
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2462
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5469
 40. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5277
 41. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-25 19:10:34' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-25 19:10:34' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 42. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 43. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 44. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2017-06-25' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak