Tuesday, Jun 27th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Miasto Słońca

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 

Podróż do Mińska może zaskoczyć. Zamiast zaścianka Europy, za wschodnią granicą zobaczymy dosyć rozwinięty gospodarczo kraj, odnowione centra miast, imponujące autostrady i eleganckie dworce kolejowe.

Jednak nowoczesność i dynamiczny rozwój gospodarczy to tylko jedno z wielu oblicz współczesnej Białorusi. Pod względem politycznym jest to nadal jeden z najbardziej zniewolonych krajów świata, chociaż przeciętny turysta nie ma okazji w pełni tego dostrzec.

W Mińsku nie ma zbyt wielu zabytków, gdyż miasto bardzo ucierpiało podczas ostatniej wojny. Centralną, reprezentacyjną ulicą jest Prospekt (aleja) Niezależnasci (do niedawna Skaryny), nazywany przez mieszkańców po prostu prospektem. Ulica ta ciągnie się od okolic dworca aż na peryferie, a w jej okolicach znajduje się większość charakterystycznych dla miasta obiektów. Pomimo sowieckiego charakteru, socrealistyczna zabudowa Prospektu Skaryny i okolic ma swój urok - tym bardziej, że budynki są zadbane i odnowione.

Spacer prospektem może posłużyć jako przyspieszony kurs najnowszej białoruskiej historii. Położony na samym początku ulicy Czerwony Kościół jest dla Białorusi tym, czym dla Polaków Stocznia Gdańska. W 1989 roku ogłoszono w nim powstanie Białoruskiego Frontu Ludowego, odpowiednika naszej Solidarności. W pobliżu Prospektu znajduje się też m. in. siedziba KGB oraz pilnie strzeżony budynek administracji Łukaszenki. Wielu turystów może zaintrygować charakterystyczna granitowa kolumna na pobliskim Placu Zwycięstwa, widniejąca na wszystkich oficjalnych folderach dotyczących Mińska. To pomnik „zwycięstwa łukaszyzmu nad faszyzmem”, jak żartują Białorusini. Natomiast przyległa do Prospektu Płoszcza (plac) Kastusia Kalinouskaha (oficjalnie - Kastrycznicka Płoszcza) - to tradycyjne miejsce antyprezydenckich demonstracji, a także marcowej rewolucji przeciwko sfałszowanym wyborom.

Jednak Mińsk - to nie tylko dobrze zachowany skansen epoki radzieckiej. Wystarczy zboczyć nieco z Prospektu w lewo (idąc od strony centrum), by zobaczyć kawałek „prawdziwej” (nie zrusyfikowanej) Białorusi. Wierchni Horad (fragment starego miasta między Swisłoczą a Prospektem), Troickaje Pradmieścia, Niamiha - w tych dawnych dzielnicach można jeszcze odczuć atmosferę starego Mińska.
Wiele wartych odwiedzenia obiektów mieści się na obrzeżach i w okolicach stolicy. Jedynym z nich jest Park Kamianiou, przedstawiający utworzoną z głazów narzutowych mapę Białorusi. Park nawiązuje do starej pogańskiej tradycji - jeszcze 200 lat temu białoruski lud otaczał szczególną czcią wielkie kamienie, wierzył w ich nadprzyrodzoną moc. Jednak okolice Mińska mają także swoją ciemną stronę. W uroczysku Kurapaty Sowieci wymordowali tysiące przedstawicieli białoruskiej i polskiej inteligencji, a obecna władza zaciera pamięć o tej strasznej zbrodni. Skoro Polacy tak tłumnie odwiedzają lwowski Cmentarz Orląt, to warto również pomyśleć o zapaleniu świeczki w tym podmińskim lesie.

Ale Białoruś pod rządami Łukaszenki to nie tylko represje. Zbliża się sezon narciarski, a nie każdy może się pochwalić, że szusował po... białoruskich stokach. Taką możliwość stworzono w sympatycznym ośrodku narciarskim w Raubiczach, malowniczo położonym wśród wzgórz i lasów Wyżyny Mińskiej. Trafić tam łatwo - to zaledwie 20 km od Mińska, w pobliżu trasy na Wicebsk. Oprócz sztucznego stoku jest tam ciekawy zespół dosyć dużych skoczni, boiska i korty tenisowe, a także doskonałe trasy dla narciarstwa biegowego. Dobrze utrzymany i doinwestowany kompleks sportowy jest wizytówką obecnego systemu politycznego, często można tam spotkać samego Łukaszenkę.

Okolicę Raubiczów urozmaica sztuczne jezioro, utworzone dzięki spiętrzeniu wody przepływającej tamtędy rzeki. Wiele tu drogich willi (m. in. rezydencja amerykańskiego ambasadora), ale też przytulnych ośrodków wypoczynkowych. Okoliczny krajobraz, pełen wzgórz i lasów, a także miejscowa architektura, do złudzenia przypominają Warmię i Mazury. Spoglądając na wszystkie te zadbane domy, odremontowane drogi i drogie samochody, trudno uwierzyć, że jesteśmy na Białorusi - w kraju, niesłusznie przedstawianym w mediach jako zagłębie biedy i zacofania.

Kuba Łoginow
Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze  

 
+1 #1 Dominik 2012-08-19 21:17
Z którego roku pochodzi ten artykuł ? To znaczy w którym roku ukazał się oryginalnie w Gazecie Olsztyńskiej ? Co do ekonomi to Białoruś z Polską dzieli taki sam dystans jak Polskę i Czechy wiec nie jest to taka przepaść jak miedzy Polską, a Ukrainą czy Niemcami, a Polską. Mniej więcej PKB Białorusi wynosi teraz tyle co PKB Polski w 2005 roku, w porównaniu do Ukrainy która ma PKB (oczywiście per capita) równe Polskiemu z 1992 roku jest to wcale nie najgorszy wynik. Podejrzewam też, że ekonomicznie Białoruś nie odstawała by sporo od Bułgarii.
Cytować
 
 
0 #2 Chris fra Danmark 2014-01-31 22:34
Według mnie dane o PKB Białorusi są sfałszowane. Byłem na Ukrainie i w Białorusi. Na Ukrainie jest jakiś ruch i ożywienie. Fatalne drogi , zaniedbane miasta. Ale prywatne hotele. Ale widać śpiszących się biznesmenów. Można znaleźć ludzi mówących po angielsku. Można znaleźć niezłe restauracje czy kawiarnie. We Lwowie jest stare miasto i wspaniały koloryt. Są wieże kościołów, jest ratusz, są ciekawostki, młodzi ludzie, uliczni grajkowie. Na Białorusi jest cmentarny spokój i porządek. Nie ma na Białorusi ani jednej autostrady. M1 nie jest autostradą. Można by ją naciągnąć na trasę szybkiego ruchu o obniżonym standardzie. Centra miast to place defilad z urzędami wokół i z obowiązkowym pomnikiem Lenina. Wszystko oczywiście dobrze utrzymane. A wioski na Białorusi prawie wszystkie są bez lamp ulicznych. W nocy przejeżdża się przez nie jak przez jakieś widma siedliska duchów. Drogi Kubo jesteś chyba zagorzałym fanem Białorusi. Lecz wypisywanie głupot zamiast prawdy nie działa na poprawę wizerunku. Rosja wstąpiła do WTO i już Białoruś ma problemy ze swoją gospodarką. Dalej niestety może być tylko gorzej.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.32 MB
Application afterInitialise: 0.015 seconds, 1.44 MB
Application afterRoute: 0.018 seconds, 2.07 MB
Application afterDispatch: 0.052 seconds, 2.97 MB
Application afterRender: 0.214 seconds, 3.63 MB

Zużycie pamięci

3836976

Zapytań do bazy danych: 44

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'ldbcfk9dr976o25fv30cd5t101'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1498523270' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'ldbcfk9dr976o25fv30cd5t101'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'ldbcfk9dr976o25fv30cd5t101','1498528670','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1522)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5040
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-27 01:57:50' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-27 01:57:50' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5040'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1072
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2017-06-27 01:57:50' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2017-06-27 01:57:50' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5040
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5040

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.81.83.207'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 5040
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1522 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1522
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1302
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 138
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 330
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 330, '2017-06-27' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 305
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 305, '2017-06-27' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 298
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 298, '2017-06-27' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 320
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 320, '2017-06-27' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2017-06-27 01:57:50')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2017-06-27 01:57:50')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2702
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 522
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5513
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2462
 40. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5469
 41. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-27 01:57:50' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-27 01:57:50' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 42. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 43. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 44. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2017-06-27' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak