Sunday, Mar 26th

Last update:07:35:19 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Wizy pięcioletnie i piesze przejścia graniczne – podsumowanie

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

 

 

Piesze przejścia – od „nie da się” do realizacji

Gdy w styczniu 2013 roku zaczęliśmy pisać o konieczności otwarcia granicy wschodniej dla ruchu pieszego i rowerowego, nasi koledzy z innych mediów specjalizujących się w tematyce wschodnioeuropejskiej pukali się w głowę. Na co się porywamy, to nie przejdzie. Dokładnie w ten sposób początkowo odpisywało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i wojewodowie – zakaz przekraczania granicy pieszo (z wyjątkiem Medyki i Białowieży) wydawał się urzędnikom czymś tak naturalnym i oczywistym („przecież zawsze tak było”), że nawet nie silili się na logiczne uzasadnianie stanu obecnego. Nie da się dlatego, że się nie da – mniej więcej w tym stylu urzędnicy tłumaczyli, dlaczego ruch pieszy na granicy jest niedozwolony. Do tego dochodziła tradycyjna „spychologia”: MSW tłumaczyło zakaz ruchu pieszego „wymogami unijnymi”, gdy ten argument podważyliśmy – zaczęło się przerzucanie piłeczki między MSW a wojewodami i stroną ukraińską.

Co było dalej, można prześledzić czytając archiwalne wpisy z zakładki www.porteuropa.eu/ukraina/granica  Nie wdając się w szczegóły, po trzech latach naszej kampanii efekt jest następujący: potrzeby otwarcia pieszych przejść granicznych nikt nie neguje, od 1 lipca ruch pieszy funkcjonuje na przejściu w Dołhobyczowie (na razie na zasadach eksperymentu), terminal odpraw pieszych zaplanowano w tworzonym właśnie przejściu Malhowice – Niżankowice, a kolejne piesze przejścia mają powstać w Hrebennem, Budomierzu, Dorohusku i Zosinie. Kiedy? To już zależy od znalezienia środków na ten cel w przyszłorocznym i kolejnych budżetach.

Co dalej z naszą kampanią? Jesteśmy w ciekawym momencie: ustępujący rząd PO-PSL doprowadził do pozytywnych rozstrzygnięć, ale nie zdążył (choć mógł) zrealizować swoich planów w całości. To duże zaniedbanie, bo jak już pisaliśmy, rząd Ewy Kopacz był w stanie otworzyć piesze przejścia nie tylko w Dołhobyczowie, ale także w Hrebennem i Budomierzu. I to nie na zasadzie eksperymentu, ale na stałe. Zabrakło konsekwencji, dobrej woli i kilkunastu milionów złotych. Jesteśmy po wyborach, wkrótce powstanie nowy rząd Beaty Szydło, powołani będą nowi wojewodowie. Czy będą kontynuować działania zapoczątkowane przez poprzedników – okaże się już wkrótce, a konkretnie – za miesiąc. Pierwszym testem nowej władzy będzie decyzja o dalszych losach pieszego przejścia granicznego w Dołhobyczowie, które na razie funkcjonuje na zasadzie eksperymentu do końca grudnia. Wojewoda Wojciech Wilk już w lipcu deklarował, że eksperyment się udał, piesze przejście się sprawdziło i będzie wnioskował o pozostawienie ruchu pieszego na stałe oraz uruchomienie go także w pozostałych przejściach, zwłaszcza w Hrebennem. Podobnego zdania jest Straż Graniczna oraz strona ukraińska. Ostateczną decyzję podejmie już jednak nowy wojewoda i dopiero wtedy będzie można powiedzieć, co dalej. Jedno jest pewne – temat pieszych przejść granicznych na przełomie grudnia i stycznia powróci na nasze łamy ze zdwojoną siłą.

Wizy pięcioletnie – pozytywne zmiany, teraz wszystko w rękach Kijowa

Podobnie sprawa wygląda z wizami pięcioletnimi. Aktualny stan spraw wygląda następująco – MSZ zgadza się z naszymi postulatami, wydane są jasne wytyczne, aby wydawać obywatelom Ukrainy jak najwięcej wiz wieloletnich, co zresztą ma potwierdzenie w statystykach. Poprawa jest widoczna, ale praktyka bywa różna, często odmienna od tego, co deklaruje MSZ. Więcej na ten temat można przeczytać w tej odpowiedzi na interpelację Ewy Kołodziej:
http://porteuropa.eu/bialorus/wizy/5525-coraz-wiecej-wiz-piecioletnich

Należy jednak zaznaczyć, że obecnie to Ukraina jest hamulcowym pozytywnych zmian – ukraiński parlament nie uchwalił wszystkich wymaganych przez UE ustaw, niezbędnych do wprowadzenia ruchu bezwizowego w 2016 roku. W tej sytuacji dalsze prowadzenie naszej kampanii na rzecz wiz pięcioletnich jest bezcelowe. Zrobiliśmy i osiągnęliśmy to, co było możliwe – dalsze działania leżą już całkowicie w gestii Ukrainy i samych Ukraińców.

Redakcja

Więcej:
www.porteuropa.eu/ukraina/granica
www.porteuropa.eu/bialorus/wizy
www.facebook.com/turystycznagranica
www.facebook.com/wizypiecioletnie


Komentarze  

 
-3 #1 jubus 2015-11-09 23:05
Co do ruchu bezwizowego z UE to akurat wina leży po stronie UE i jej chorej, lewicowej ideologii. Ukraina słusznie odrzuciła jedną z ustaw, tzw. "antydystryminac yjnych" która narzucała wiele, całkowicie chorych i niedopuszczalny ch zapisów, które otwierają furtkę do takich poronionych pomysłów jak "homośluby z adopcją dzieci".
Ukraińcy po prostu chcą chronić swoje tradycyjne wartości i nawet Jaceniuk to podkreślił, popierając odrzucenie ustawy.
To pokazuje zresztą co jest istotą problemu w relacjach Ukraina - UE. Nie Ukraina, ale UE. Należy więc życzyć Ukrainie i Polsce, aby strefa Schengen oraz cała UE padła jak najszybciej.
Cytować
 
 
-3 #2 jubus 2015-11-09 23:07
Jednym słowem, popierajmy projekt rozwalenia UE. To otworzy granicę nie tylko z Ukrainą, ale także i Białorusią oraz Rosją. Handel się rozwinie, współpraca będzie rozwijać się normalnie, bez tych wszystkich paranoi, które trwają od 2004 roku.
Cytować
 
 
+2 #3 asdf 2015-11-10 12:41
Jubus - jak upadnie UE i Schengen to bedziesz mial Unie Rosyjska na wiele pokolen? To lepsze?
Cytować
 
 
+2 #4 Dima 2015-11-10 18:54
Trochę nie za bardz rozumiem jaki związek mają wizy 5 - letnie do ruchu bezwizowego? Tak z praktyki pracując w doradztwie wizowym na Ukrainie od ponad 3 lat nigdy nie widziałem na oczy wizy wydanej przez konsulat RP na 5 lat. A trochę tych wiz przez moje ręce przeszło. Na dwa lata owszem, ale 5 letnie wizy wydawane są chyba tylko VIPom pod jakieś osobne dokumenty.
Cytować
 
 
+1 #5 Yury 2015-11-10 20:59
Cytuję Dima:
Trochę nie za bardz rozumiem jaki związek mają wizy 5 - letnie do ruchu bezwizowego? Tak z praktyki pracując w doradztwie wizowym na Ukrainie od ponad 3 lat nigdy nie widziałem na oczy wizy wydanej przez konsulat RP na 5 lat. A trochę tych wiz przez moje ręce przeszło. Na dwa lata owszem, ale 5 letnie wizy wydawane są chyba tylko VIPom pod jakieś osobne dokumenty.

Jestem zwyklym dziennikarzem - nie VIPem, ale wszystko jedno mam 4.5-letnia wize :)
Cytować
 
 
-1 #6 jubus 2015-11-10 21:03
Cytuję asdf:
Jubus - jak upadnie UE i Schengen to bedziesz mial Unie Rosyjska na wiele pokolen? To lepsze?

Wielka Brytania i Irlandia nie są w Schengen, Norwegia, Szwajcaria, Islandia nie są w UE. Znaczy się, że te państwa są częścią Unii Rosyjskiej, tak? Proszę o rozsądną odpowiedź.
Cytować
 
 
-2 #7 jubus 2015-11-10 21:04
Zwolennicy UE są po prostu tak niemiłosiernie głupi, że trudno to w ogóle, czytać.
Prośba do Ukraińców, nie dajcie się nabrać na te prounijne debilizmy. UE chce z was zrobić niewolników, tak jak zrobiono z Polską, Węgrami, Słowacją, Rumunią, Bułgarią i Czechami oraz Bałtami. Nie wierzcie tym prounijnym bydlakom.
Cytować
 
 
-1 #8 jubus 2015-11-10 21:07
Myślę, że Ukraina powinna poczekać jeszcze z 2-3 lata, bo tyle maksymalnie zostało strefie Schengen. Sama UE może jakoś przeżyje, ale nie więcej niż 10-15 lat. Trochę cierpliwości, wytrzymajcie trochę, wytrzymaliście już tyle upokorzeń ze strony tych bydlaków, miejcie godność.
Cytować
 
 
+1 #9 jubus 2015-11-12 12:12
Niestety, homodyktatura i lewactwo wygrało.
http://kresy24.pl/74962/na-ukrainie-5-razy-glosowali-poprawki-seksualne-i-gender-no-i-przeglosowali/#comment-67747
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto