Friday, Feb 24th

Last update:06:53:52 PM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

O kanale Odra-Dunaj czytajmy po czesku

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

W ostatnim czasie w polskich mediach pojawiła się zdementowana później informacja o tym, że Republika Czeska ostatecznie wycofała się z kanału Dunaj-Odra-Łaba (DOL). Nikt (włącznie z autorem tych słów) początkowo nie zweryfikował tej informacji u źródła, w efekcie była ona wielokrotnie powielana i na jej podstawie wyciągaliśmy nieprawidłowe wnioski.

 


Ta sytuacja – to jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Nie po raz pierwszy zdarzyło się tak, że informacje publikowane w języku polskim na temat czeskiego projektu DOL rażąco różnią się od tego, co o tym projekcie piszą czeskie media. Ponieważ znam język czeski, od dłuższego czasu z uwagą śledzę to zjawisko i mam okazję porównać rzeczywisty wydźwięk tego, co o DOL pisze czeska prasa (nierealny projekt, mrzonki prezydenta Zemana, fanaberie, zagrożenie dla przyrody) z tym starannie wyselekcjonowanym „przeglądem czeskiej prasy”, który w polskim tłumaczeniu dociera do osób zainteresowanych żeglugą. Problem polega na tym, że autorami tych polskich tłumaczeń są osoby z otoczenia pana Tomasza Kolarzika, które co innego piszą u siebie (narzekają na to, że czeska władza i społeczeństwo nie są prożeglugowe), a co innego prezentują polskim partnerom (że kanał DOL jest potrzebny i realny, powstanie za kilka lat, a tylko strona polska hamuje sprawę).

Najwyższa pora wyciągnąć wnioski z tej sytuacji i samodzielnie docierać do oryginalnej, czeskojęzycznej informacji z czeskiej prasy, a nie opierać się wyłącznie na polskojęzycznych analizach i tłumaczeniach. A mówiąc o czeskojęzycznych źródłach, należy wziąć poprawkę na to, że na stronie www.d-o-l.cz prezentowany jest pogląd wyłącznie zwolenników DOL, nie znajdziemy tam natomiast głosów krytycznych. Dlatego opierając się wyłącznie na analizie strony zwolenników żeglugi można rzeczywiście dojść do fałszywego przekonania, że Czesi to taki światły i postępowy naród, w którym nie ma pseudoekologów, wszyscy są za żeglugą i każdy Czech o niczym innym nie marzy, jak tylko o powstaniu kanału Dunaj-Odra-Łaba. A to trochę nie tak.

Dobrym i dość miarodajnym źródłem informacji o czeskiej żegludze jest grupa https://www.facebook.com/groups/110668918999202/
Są tam wrzucane linki do artykułów z czeskiej prasy, które dotyczą żeglugi – również tych, w których autorzy piszą krytycznie o projekcie. Ale dla pewności należy posłużyć się „wujkiem Google” w następujący sposób:

1)    Wpisać frazę: kanál Dunaj - Odra – Labe
2)    Ustawić język wyszukiwania na czeski
3)    Ustawić w narzędziach wyszukiwania „ostatni rok”, żeby mieć w miarę aktualne informacje.

Następnie polecam wyszukać sobie w ten sposób 20 losowo wybranych artykułów spośród wyników wyszukiwania, poczytać je na spokojnie – i w ten sposób wyrobić swój własny pogląd na stan spraw czeskiej żeglugi.

Język czeski nie jest trudny, z pomocą może tu przyjść nasz bezpłatny e-kurs tego języka: www.porteuropa.eu/czeski W ciągu miesiąca za pomocą tego narzędzia będziecie Państwo w stanie poznać język na tyle, by spokojnie rozumieć czytany tekst (z mówieniem gorzej), co dla naszego zadania w zupełności wystarczy.

Mam nadzieję, że zastosowanie tego prostego sposobu ostatecznie wyjaśni wszelkie wątpliwości, które nagromadziły się wokół kontrowersyjnego projektu DOL. Niech każdy samodzielnie czerpie informacje o tym projekcie u źródła, czytając teksty w języku oryginału – czyli po czesku. To jedyny sposób, by ustrzec się manipulacji i mieć prawdziwy ogląd sytuacji czeskiej żeglugi.

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto