Saturday, Apr 29th

Last update:08:00:00 PM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Po śląsku, czyli po czesku

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 

Czeski Śląsk zajmuje historyczne regiony Śląska Opawskiego oraz skrawka Śląska Cieszyńskiego, w Polsce zwanego popularnie Zaolziem. Nie da się ukryć, że dla wielu Polaków kontakt z czeską kulturą i językiem zaczynał się właśnie po przekroczeniu przejścia granicznego w Cieszynie i Bohuminie.


Dzisiaj szczególnie Cieszyn chce odgrywać rolę łącznika między kulturami – choć dla mieszkających tu Ślązaków granica była problemem tylko administracyjny, a nie mentalnym. Tutejsi mieszkańcy pogardliwie zwani przez resztę „cysarokami” od zawsze byli  u siebie, a znajdując się do 1918 roku pod panowaniem monarchy Austro-Węgierskiego czuli wyraźnie swoją odrębność od poddanych niemieckiemu cesarzowi.

O fenomenie Cieszyna napisano już wiele. Kiedyś pełne dreszczyku przejście graniczne (wszak w większości to nie w celach turystycznych jeździło się na południe), a jeszcze wcześniej – legendarny już tramwaj kursujący po przewieszonym nad Olzą moście, gdy nikt nie wyobrażał sobie nawet, iż ta właśnie niewielka rzeka będzie dzieliła dwa państwa. Dzisiaj to owiany legendą festiwal „Kino Na Granicy” oraz wiele kulturowych inicjatyw, którymi chcą się chwalić burmistrzowie formalnie już oddzielnych miast, Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Trzeba także wspomnieć o stale istniejących animozjach między obywatelami czeskimi i żyjącą tu polską mniejszością, które nadal są żywe mimo propagowanej w mediach kwitnącej współpracy i wzorowego wykorzystania unijnych środków. Jedno jest wszak pewne – trudno nie ulec urokowi Cieszyna, jego historii i biegnącym raz w górę, a raz w dół uliczkom i leżącychm przy nich urokliwym kamienicom.

Stolicą tej części Śląska jest założona w średniowieczu Opawa, miasto z bogatymi tradycjami, któremu również nie obcy jest wdzięk i swoisty urok. Stare miasto oraz pełne zieleni skwery przywodzą na myśl miasto uniwersyteckie. Wszystko się zgadza, Opawa wszak jest od 1990 roku siedzibą Uniwersytetu Śląskiego, którego poprzednikami były licznie działające tu w ciągu wieków uczelnie i kolegia. Tym samym powstał swoisty paradoks, który chyba nie ma odpowiednika na świecie – niedaleko od siebie istnieją dwa różne uniwersytety o takich samych nazwach. W Polsce funkcjonuje Uniwersytet Śląski w Katowicach, kilkadziesiąt kilometrów dalej – Uniwersytet Śląski w Opawie. A co ciekawsze – w obu miastach mamy Śląskie Teatry oraz Śląskie Muzea. To dowód na to, jak bardzo z regionem związani są mieszkańcy Opawy i jej okolic. Warto dodać, że właśnie w Opawie znajduje się  renomowany, znany w całej Europie Instytut Twórczej Fotografii. Od kilku już lat największą grupę zagranicznych studentów stanowią artyści z Polski, a o jakości kształcenia świadczy fakt, że wśród najwybitniejszych i najczęściej nagradzanych u nas  fotografików ciężko znaleźć kogoś, kto nie byłby absolwentem tego Instytutu.

Powszechnie za stolicę Czeskiego Śląska uważa się Ostrawę, głównie ze względu na jej wielkość i znaczenie w regionie. Nie jest to prawda; choćby z tego względu, że Ostrawa leży dokładnie na granicy Śląska i Moraw. Sama Ostrawa jest natomiast stolicą Kraju (czyli województwa) Morawsko-Śląskiego. W historii istniały dwie Ostrawy: Śląska, zwana potocznie Słowiańską lub Polską, oraz Morawska, zwana również Niemiecką. Przedzielone rzeką Ostrawicą miejscowości rozwijały się równolegle jako odrębne byty. Lewobrzeżna Ostrawa zasiedlona była głównie przez  sprowadzonych tu w średniowieczu niemieckich osadników, prawobrzeżne miasto należało do znanego polskiego rodu Wilczków, którzy wybudowali w okolicy zamek. Gwałtowny rozwój obu Ostraw zapoczątkowały odkryte w połowie XVII wieku złoża węgla kamiennego, co w końcu musiało zrodzić pomysł administracyjnego połączenia obu bytów w całość. Stało się to możliwe dopiero po drugiej wojnie światowej, kiedy do nowopowstałej Wielkiej Ostrawy przyłączono również okoliczne gminy wiejskie.

Po okresie intensywnej urbanizacji i industrializacji nastały dla Ostrawy lepsze czasy. Po latach wątpliwej sławy brzydkiego i brudnego miasta metropolia zaczyna przyciągać turystów głodnych technicznych pamiątek. Grupująca stare szyby kopalniane, hutnicze piece oraz maszyny turystyczna trasa śmiało konkuruje z leżącym po polskiej stronie granicy Szlakiem Zabytków Techniki. Najsłynniejszym „magnesem” jest ogromny kompleks przemysłowy w Witkowicach, który szczególnie nocą, podświetlony w specjalny sposób reflektorami, sprawia wrażenie dekoracji do mrocznego filmu sience-fiction.

Fani modernistycznej zabudowy również ściągają do Ostrawy. Oprócz Brna i Zlina to właśnie tu powstawało w latach międzywojennych najwięcej funkcjonalistycznych budynków z unikatowym gmachem ratusza na czele. Mówiąc o architekturze Ostrawy nie można również pominąć monumentalnego osiedla wybudowanego po wojnie w dzielnicy Poruba. To odpowiednik krakowskiej Nowej Huty, którego twórcy jednak w większym stopniu korzystali z międzykulturowych inspiracji. Charakterystyczne łuki i portale wejściowe sprawiają, że nieprzygotowany na taki widok turysta zaczyna się zastanawiać, czy nie zabłądził w rejon Półwyspu Apenińskiego.

Ostrawa to również miasto pełne humoru i dobrej zabawy, a najlepiej o tym wiedzą mieszkańcy Górnego Śląska. To właśnie oni stanowią najliczniejszą część polskich turystów zapełniających w weekendy słynną ulicę Stodolni. To tutaj znajduje się największe zagęszczenie nocnych klubów, restauracji i dyskotek na metr kwadratowy. Podobno w wielu lokalach można w łatwy sposób zaopatrzyć się w większą niż przewidziana prawem Czeskiej Republiki ilość narkotyków, i to niekoniecznie tych miękkich... Jakby nie było, faktem jest, że w przeciwieństwie do wielu polskich „rozrywkowych” ulic, ta jedna stale tętni życiem i nie zamiera tylko dlatego, że wybiła północ.  Stodolni to także pierwsza ulica, która posiadała swoją stronę internetową oraz bodajże jedyna, która ma ...stację kolejową z peronem. Wszystko po to, by przyciągnąć jak najwięcej turystów i stać się czymś w rodzaju Amsterdamu Środkowej Europy.

Rozrywka w Ostrawie to także coroczny, głośny w Europie festiwal „Colours of Ostrava” a także wiele rodzinnych atrakcji: słynne zoo szczycące się szczególnie hodowlą słoni i tygrysów a także planetarium, reklamujące się jako „jedyne planetarium w Ostrawie na świecie”, największy otwarty basen naturalny oraz mnóstwo zielonych terenów parkowych. Wszystko wymienione powyżej sprawia, że karierę w Ostrawie robi wielu naszych rodaków. Podczas gdy kiedyś chodziło głównie o kopalnie i ciężki przemysł, dziś są to oddziały wielkich firm spod znaku IT.

Bogumin, czyli po czesku Bohumin – to również tak naprawdę dwa miasta. Stary, założony w średniowieczu, i Nowy, powstały wokół położonej na południe stacji kolejowej. Mimo biegnącej przez miasto autostrady do Ostrawy, to właśnie z koleją kojarzy się to miasto. Począwszy od słynnej trasy Kolei Koszycko-Bogumińskiej, poprzez zabytkowy dworzec oraz ważną funkcję węzła kolejowego dzisiaj i w przeszłości. Niezależnie od sposobu podróżowania – samochodem czy pociągiem – warto zatrzymać się na chwilę w tym pięknym, nadodrzańskim miasteczku.

Za najsłynniejszego piewcę tutejszej kultury można zdecydowanie uznać czeskiego barda Jaromira Nohavicę, który mieszkał zarówno w Cieszynie, jak i Ostrawie. Można mieć wrażenie, że Czesi z zachodu Republiki cenią piosenki dotyczące polityki oraz przemian aksamitnej rewolucji, podczas gdy Ślązacy i Morawianie chętniej słuchają piosenek Jarka o cieszyńskich kamienicach, sentymencie do Ostrawy i magicznych chwilach spędzonych na stadionie miejscowego Banika. Takich też piosenek słuchają polscy fani Nohavicy i to dzięki nim - świadomi lub nie - otwarci są bardziej na „śląską, czeską duszę”. Co ciekawe, kiedy zapytać artystę o to, kim się czuje i skąd pochodzi – niezmiennie odpowiada: „Ja jestem po prostu stąd”.  Sam Jaromir języka polskiego nauczył się dzięki temu, że kiedy pracował w Cieszynie, miał stały kontakt z Polakami, z polską kulturą i słowem pisanym (Jarek był bibliotekarzem). To kolejny dowód na wspólny punkt widzenia czeskich Ślązaków i Polaków. Mariusz Szczygieł, który w swoich reportażach opisuje rzeczywistość Pragi i samych Czech (na zachodzie Republiki) mówi, że nie rozumie fenomenu Nohavicy i nie czuje jego twórczości. Ciekawy,
i moim zdaniem warty odnotowania w tym miejscu fakt.

Jak dostać się na czeski Śląsk? Tutaj na szczęście jest łatwo, zdecydowanie łatwiej niż w przypadku niedalekiej granicy polsko-słowackiej. Od wieków wędrówki na południe i północ ułatwiała Brama Morawska, czyli obniżenie terenu między Karpatami i Sudetami. Dzisiaj oprócz wygodnej autostrady (po polskiej stronie A1, po czeskiej – D1) mamy również ekspresową drogę do Cieszyna, a także kolej. Niestety, polskie pociągi nie jeżdżą już dalej niż do Cieszyna i Bohumina (tutaj granicę przekraczają tylko drogie ekspresy). Na szczęście w przypadku Cieszyna mamy do dyspozycji mnóstwo prywatnych linii busowych, które kursują z Katowic i Bielska oraz Krakowa. A potem pozostaje już przesiąść się do tanich i wygodnych Českých drah, to znaczy Kolei Czeskich, by odkryć najpierw Śląsk, a potem resztę kraju.

Bliskość kultury i języka, bliskość geograficzna – i szczypta egzotyki (w końcu to już inne państwo). Idealne zaproszenie do odwiedzin, jednak tylko za pierwszym razem. Bo kto już raz odwiedzi ziemie Czeskiego Śląska, będzie tu wielokrotnie wracał, a zaświadczyć o tym mógłby z pewnością nie tylko autor artykułu.

Arkadiusz Kugler

---

Zachęcamy do polubienia strony Arkadiusza Kuglera na Facebooku: www.facebook.com/przewodnikpobratyslawie

Może Cię zainteresować:

Bezpłatny internetowy kurs języka czeskiego

Język czeski. Podręcznik do nauki słownictwa

Język słowacki. Podręcznik dla początkujących

Bratysława i Wiedeń. Przewodnik po sercu Europy

Komentarze  

 
0 #1 Hostel Cieszyn 2013-08-24 11:04
W Cieszynie warto się zatrzymać na noc lub dwie - w centrum miasta tóż przy polskim rynku funkcjonuje świetny hostel z klimatem - 3 Bros' Hostel
Cytować
 
 
-3 #2 Marek Michalik 2016-01-05 03:00
Co do Cieszyna moje zdanie jest odmienne to dwa miast połączone mostem przyjaźni, który przyjaźń ma tylko w nazwie. Ile razy tam byłem odczuwałem niechęć Polaków do Czechów i vice versa. W hospodzie miejscowi zaczęli być uprzejmi, gdy podziękowałem po czesku i zacząłem mówić kilka kalecznych zdań po czesku i powiedziałem, że nie jestem ani z czeskiego ani z polskiego Cieszyna. Po polskiej stronie zapytany o atrakcje czeskiej strony dowiedziałem się, że my do pepików nie chodzimy. Smutne współpraca tylko w nazwie i odgórnie zwykli ludzie darzą się szczerą niechęcią a szkoda
Cytować
 
 
-1 #3 jubus 2016-01-05 10:42
Cytuję Marek Michalik:
Co do Cieszyna moje zdanie jest odmienne to dwa miast połączone mostem przyjaźni, który przyjaźń ma tylko w nazwie. Ile razy tam byłem odczuwałem niechęć Polaków do Czechów i vice versa. W hospodzie miejscowi zaczęli być uprzejmi, gdy podziękowałem po czesku i zacząłem mówić kilka kalecznych zdań po czesku i powiedziałem, że nie jestem ani z czeskiego ani z polskiego Cieszyna. Po polskiej stronie zapytany o atrakcje czeskiej strony dowiedziałem się, że my do pepików nie chodzimy. Smutne współpraca tylko w nazwie i odgórnie zwykli ludzie darzą się szczerą niechęcią a szkoda

Znajac historię relacji polsko-czeskich to chyba nie dziwne. NIe szukajmy przyjaciół na siłę, tylko dbajmy o swoje własne podwórko. Czesi nigdy byli przyjaźni wobec Polski nigdy nas nie szanowali. To już Słowacy są o wiele lepsi pod tym względem.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.39 MB
Application afterInitialise: 0.015 seconds, 1.50 MB
Application afterRoute: 0.019 seconds, 2.16 MB
Application afterDispatch: 0.053 seconds, 3.09 MB
Application afterRender: 0.261 seconds, 3.76 MB

Zużycie pamięci

3976064

Zapytań do bazy danych: 44

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'tbhvf5mte33rhaon6itpj9bpk2'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1493431927' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'tbhvf5mte33rhaon6itpj9bpk2'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'tbhvf5mte33rhaon6itpj9bpk2','1493437327','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1773)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5216
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-04-29 03:42:07' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-04-29 03:42:07' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5216'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1282
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2017-04-29 03:42:07' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2017-04-29 03:42:07' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5216
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5216

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.166.150.205'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 5216
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1773 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1773
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1771
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 140
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 332
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 332, '2017-04-29' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 305
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 305, '2017-04-29' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 299
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 299, '2017-04-29' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 326
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 326, '2017-04-29' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2017-04-29 03:42:07')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2017-04-29 03:42:07')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5333
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5186
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 3112
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5181
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5687
 40. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5684
 41. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-04-29 03:42:07' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-04-29 03:42:07' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 42. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 43. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 44. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2017-04-29' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak