Monday, May 29th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Do Brna nie po nudę

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Brno przez długie stulecia rywalizowało z Ołomuńcem o godność stolicy Moraw. Mimo wielu zniszczeń doznanych w trakcie ostatniej wojny, wciąż zachwyca swoim czarem i atmosferą, potwierdzając swój prymat nie tylko w tej dziedzinie. Samo zwiedzanie Brna można określić jako wielopłaszczyznowe, bowiem poznając miasto niejednokrotnie trzeba zejść do podziemi oraz wspiąć się wysoko w górę.


Podziemne atrakcje czekają nas już w kilka minut po wyjściu z dworca kolejowego lub autobusowego, i z pewnością nie należą one do typowych. Mimo wszystko warto w obowiązkowej drodze do zabytkowego Ratusza zatrzymać się na chwilę zadumy i zejść do katakumb klasztoru Kapucynów przy placu Kapucyńskim (Kapucínské náměstí). W historycznych kryptach leżą zmumifikowane zwłoki mnichów oraz wielu miejskich notabli, dla których takie miejsce spoczynku było kiedyś swoistą nobilitacją. Do Placu Kapucyńskiego przylega większy plac o nazwie Zelný trh (Kapuściany targ), który swoją nazwę zawdzięcza funkcji, jaką spełniał w średniowieczu – właśnie targu warzywnego. Pochodząca z końca XVII wieku fontanna Parnas na środku placu służyła podobno kiedyś kupcom do sprzedaży karpi przed świętami Bożego Narodzenia. Co ciekawe, targową atmosferę mogą w sezonie poczuć wszyscy turyści, tradycja handlu w tym miejscu jest bowiem nadal żywa. Każdy, kto chciałby odwiedzić sobotni targ musi tylko pamiętać o jednej rzeczy: stragany z produktami okolicznych sadów i wsi rolnicy ustawiają wczesnym rankiem, a ruch jak w każdym tego typu miejscu zamiera stopniowo już około południa. Później plac zamienia się po prostu w zwykły, bynajmniej nie urzekający parking.

Również tutaj nadarza się okazja poznania miasta od jego tajemniczej strony. W budynku pod numerem 21. znajduje się wejście do udostępnionej niedawno turystom atrakcji, noszącej nazwę „Labiryntu pod Kapuścianym Placem”. Jest to zespół chodników i piwnic, służących kiedyś mieszczanom i kupcom do przechowywania towarów i żywności, choć mgiełka tajemnicy otaczająca historię średniowiecznego miasta sprawia, że nie możemy wykluczyć, iż pomieszczenia były świadkiem wielu ciekawych wydarzeń. Z pewnością warto odwiedzić to miejsce, które o swojej historii opowiada dzięki bogatemu multimedialnemu wyposażeniu. Podziemne muzeum otwarte jest codziennie poza poniedziałkiem, a zwiedzanie z przewodnikiem w sezonie odbywa się co godzinę.

Nad dobrze znanym nam już placem górują od zachodniej strony wieże jednej z największych atrakcji Brna, słynnej katedry pw.  śś Piotra i Pawła na wzgórzu Petrov. Wystarczy kilka minut spaceru biegnącą w górę uliczką i już stoimy u stóp jednej z trzech najsłynniejszych katedr w czeskiej historii (po katedrach w Pradze i Ołomuńcu). Świątynia jest z wielu względów wyjątkowa, wielokrotnie bowiem zaznaczyła się w historii wspaniałego miasta. Najsłynniejsza legenda związana z katedrą dotyczy obrony Brna przed szwedzkimi wojskami w 1645 roku. Dowodzący oblężniczą armią, zniecierpliwiony generał Torsten wydał któregoś dnia rozkaz odstąpienia od miasta, jeśli jego żołnierze do południa nie przełamią murów. Zbliżała się godzina jedenasta i klęska mieszczan była coraz bliższa, gdy jeden z zakonników w rozpaczy począł bić w dzwony katedry. Zmęczeni Szwedzi wzięli te odgłosy za wybicie godziny dwunastej, i zgodnie z rozkazem przerwali walkę. Na pamiątkę tego wydarzenia również dzisiaj dzwony katedry wybijają południe równo o godzinie jedenastej. Warto wstąpić nie tylko do wnętrza katedry, ale również wejść na jedną ze słynnych wież. Zobaczymy z bliska nie tylko słynne dzwony, ale i przepiękną panoramę miasta i całych Moraw.

Wejść możemy również na charakterystyczną wieżę słynnego, pochodzącego z XIII wieku brneńskiego Ratusza, jednak największą jego atrakcję stanowi bogato zdobiona, wejściowa brama. Wiszący po jej przekroczeniu pod sufitem smok nawiązuje do kolejnej legendy, która Polakom może wydać się znajoma. Podobno smok ów w przeszłości grasował w miejscowej rzece i zagrażał życiu i dobytkowi obywateli, a skutecznie zgładzony został za pomocą nakarmienia go siarką. Niektórzy twierdzą co prawda, że smok ów przypomina znane zwierzę, ale w przypadku odwiedzin Brna niech to będzie rzecz pozostawiona osądowi czytelników. Z samym ratuszem związanych jest jeszcze mnóstwo innych legend, warto jednak odwiedzić budowę z innego powodu. Budynek jest dzisiaj wykorzystywany jako miejsce wielu kulturalnych imprez, możliwe jest więc, że przy okazji zwiedzania będziemy mieli dodatkową okazję uczestniczenia w festiwalu lub zobaczenia unikalnej wystawy.

Oprócz katedry i ratusza dominantą brneńskiego krajobrazu są mury potężnej twierdzy Špilberk, położonej na stromym wzgórzu  na zachód od starego miasta. Zamek wybudowany przez Przemysława Otokara II był przez lata główną rezydencją królewską na Morawach. Stopniowo rozbudowywany, zmieniał swoją funkcję w czysto obronną. Za czasów habsburskiego panowania złą sławę przyniosło zamkowi umieszczenie w piwnicach słynnego w całym cesarstwie więzienia, w którym przetrzymywani byli najciężej skazani przestępcy. W czasach historycznych napięć do słynnych lochów wtrącano również więźniów politycznych, którzy po wypuszczeniu „rozsławiali” tutejsze ciężkie warunki w całej Europie. Oprócz muzeum historycznego na zamku to właśnie kazamaty są dzisiaj największą atrakcją miejsca. Wyobraźnię zwiedzających pobudzają zaaranżowane w postaci panoptikum scenki oraz narzędzia tortur, które przybliżają okrutny los niegdysiejszych skazańców. Do samego zamku bardzo wygodnie dochodzi się ze starówki ścieżką wiodącą przez malowniczy park położony na zboczu góry.

Brno to oczywiście również miasto kawiarni i hospod, a najwięcej z nich umieszczonych jest w uliczkach wiodących do Placu Wolności (Náměstí Svobody). Położony na planie trójkąta plac spełnia dzisiaj nieoficjalnie funkcję brneńskiego rynku, a swój niecodzienny kształt zawdzięcza skrzyżowaniu trzech dróg biegnących tędy w średniowieczu. Turystów, którzy odwiedzają Morawy, nie zdziwi również ustawiona w dolnej części placu kolumna morowa. Co ciekawe, ta pochodząca z 1679 roku kolumna nie jest tradycyjnie poświęcona Trójcy Świętej, a Najświętszej Maryi Pannie. Idąc dalej na północ ulicą  Rašínovą dojdziemy do dwóch okazałych świątyń Brna – średniowiecznego kościóła pw. św. Jakuba oraz  równie starego, przebudowanego w barokowym stylu kościoła św. Tomasza.

Plac oraz okoliczne ulice ożywają wieczorem, szczególnie w wiosenno-letniej porze. Kawiarnie i restauracje wystawiają stoliki na zewnątrz, a przez pełne uroku, oświetlone uliczki ciągną tłumy żądnych wrażeń turystów. Wśród nich znajdą się na pewno goście odbywających się często w Brnie słynnych targów i wystaw. Olbrzymie, zajmujące  tereny targowe, zwane po prostu Výstaviště, powstały w zachodniej części miasta u stóp malowniczych wzgórz w latach międzywojennych. Przemieszczając się po olbrzymim kompleksie goście wystaw mogą podziwiać futurystyczną architekturę hal zaprojektowanych przez Josefa Kalousa. Do wyróżniających się budynków należą słynny Pałac Przemysłowy oraz Hala Kongresowa.

Miłośnikom modernistycznej architektury nie trzeba przestawiać słynnej Willi Tugendhatów w Brnie. Zbudowany w latach 1929-1930 na zboczu góry dla przemysłowca Fritza Tugendhata awangardowy dom opisany jest dzisiaj w każdym podręczniku architektury na świecie. Żydowska rodzina Tugendhatów w czasie wojny wyemigrowała do Szwajcarii, a po wielu perypetiach budynek przejął skarb Państwa Czeskiej Republiki. W 2001 roku willa wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po długim remoncie przywrócono budynkowi oryginalny wygląd i 2012 roku udostępniono zainteresowanym do zwiedzania. Ze względu na walory oraz ograniczenia techniczne, od turystów wymagane są wcześniejsze zapisy, najlepiej za pomocą internetu.

Morawy to ojczyzna doskonałej jakości wina, nie zapominajmy jednak, że Brno jest siedzibą również słynnego browaru, sięgającego swoim rodowodem  aż do XIV wieku. Każdy, którego marka Starobrno nie pozostawia obojętnym, może zwiedzić browar z przewodnikiem a potem spróbować słynnego złotego trunku w okolicznych piwnicach i hospodach. Niedaleko wejścia do zakładów znajduje się również sympatyczny sklepik firmowy, w którym można zaopatrzyć się w pamiątki kojarzące się z miastem i słynną marką piwa. „Pivovar Starobrno” znajduje się w zachodniej części miasta, nieopodal terenów wystawowych.

Brno pełne jest atrakcji, których zwiedzenie zajmie z pewnością więcej niż tylko jeden dzień. Komu jednak byłoby mało wrażeń, powinien odwiedzić słynny Morawski Kras ciągnący się długim pasmem na północny wschód od miasta. Brno jest doskonałą bazą wypadową do terenowych wycieczek: w jeden dzień można odwiedzić oddaloną o kilkanaście kilometrów miejscowość Skalny Młyn, skąd pieszo dojdziemy do słynnych jaskiń Punkevní i Kateřinskej oraz malowniczej widokowo przepaści Macocha. W pierwszej jaskini niezapomnianym przeżyciem jest spływ specjalnymi łodziami podziemną rzeczką Punkvą. Jak widać, w Brnie, czy też poza nim – możemy schodzić w dół i wspinać się w górę, a wszędzie czekają nas niezapomniane przeżycia. W rejon Krasu najłatwiej dostać się samochodem; droga kolejowa wymaga zatrzymania się na stacji Blansko-Macocha i dodatkowego, kilkukilometrowego spaceru do Skalnego Młyna.

Nieopodal Brna jest i inne słynne miejsce, tym razem jakby w ramach kontrastu kojarzące się z nieograniczoną, płaską przestrzenią. Oddalony od miasta o 20 kilometrów Sławków (Slavkov) jest miejscem słynnej, zwycięskiej bitwy stoczonej w 1805 roku przez Napoleona z wojskami austriacko-rosyjskimi. Wszystko powie nam już niemiecka nazwa miejscowości – Austerlitz. W znajdującym się w Sławkowie zamku (tak naprawdę jest to piękny, barokowy pałac) swoją siedzibę ma muzeum kultywujące m. in. pamięć o słynnej bitwie.  W stulecie bitwy wśród pól wokół miejscowości ustawiono pomnik-muzeum pokoju (Pomnik na Prackim kopcu), który sfinansowały państwa biorące wcześniej udział w bitwie. Dziś można tam obejrzeć znalezione podczas badań pozostałości po niej oraz makietę pola bitwy. Zwiedzanie muzeum oraz miejsc związanych z bitwą możemy zamówić bezpośrednio na zamku lub zarezerwować termin zwiedzania zdalnie, telefonicznie lub przez internet. Miejsca tego na pewno nie może pominąć żaden miłośnik historii. Do Sławkowa z Brna poza samochodem dojedziemy łatwo również pociągiem i autobusem.

Jak dostać się do samego Brna? Turysta z Polski nie będzie miał żadnych trudności. Miasto jest doskonale skomunikowane z większością dużych miast w tej części Europy. Zarówno pociągi, jak autobusy łączą Brno z Pragą, Bratysławą i Wiedniem, a odjazdy w tych kierunkach odbywają się średnio raz na godzinę, dwie. Z polski najłatwiejsza i najszybsza droga do Brna wiedzie (będącą przedłużeniem polskiej autostrady A1) autostradą D1 przez Ostrawę i Ołomuniec. Jeśli wybierzemy kolej, niezbędna będzie przesiadka na dworcu Ostrawa-Svinov. Co godzinę odjeżdżają w tym kierunku skomunikowane pociągi z Czeskiego Cieszyna. Port lotniczy Brno-Tuřany obsługuje połączenia za pomocą tanich linii lotniczych głównie z zagranicznymi miastami: Mediolanem, Londynem, Moskwą i Sankt Petersburgiem.
A co z tytułową nudą w Brnie? Cóż, to wyrażenie najlepiej chyba zostawić dla filmowych produkcji.
W prawdziwym życiu bowiem w Brnie po prostu nie sposób się nudzić.

Arkadiusz Kugler

---

Zachęcamy do polubienia strony Arkadiusza Kuglera na Facebooku: www.facebook.com/przewodnikpobratyslawie

Może Cię zainteresować:

Bezpłatny internetowy kurs języka czeskiego

Język czeski. Podręcznik do nauki słownictwa

Język słowacki. Podręcznik dla początkujących

Bratysława i Wiedeń. Przewodnik po sercu Europy

Komentarze  

 
0 #1 NieustanneWędrowanie 2015-08-18 16:37
Całe życie wędruję i zawsze Brno mi umyka. Tyle razy byłam tak blisko. No cóż. Trzeba nadrobić.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.32 MB
Application afterInitialise: 0.021 seconds, 1.43 MB
Application afterRoute: 0.025 seconds, 2.07 MB
Application afterDispatch: 0.078 seconds, 3.01 MB
Application afterRender: 0.240 seconds, 3.68 MB

Zużycie pamięci

3890040

Zapytań do bazy danych: 45

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '62sbeg4dtlomau9qf15lhudm00'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1496004442' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '62sbeg4dtlomau9qf15lhudm00'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( '62sbeg4dtlomau9qf15lhudm00','1496009842','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1774)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5222
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-05-28 22:17:22' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-05-28 22:17:22' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5222'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1283
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2017-05-28 22:17:22' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2017-05-28 22:17:22' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5222
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5222

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.224.2.186'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 5222
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1774 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1774
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1771
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 140
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 332
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 332, '2017-05-28' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 100
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 100, '2017-05-28' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 319
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 319, '2017-05-28' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 310
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 310, '2017-05-28' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2017-05-28 22:17:22')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2017-05-28 22:17:22')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 3112
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5623
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2702
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5095
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5181
 40. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5687
 41. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5684
 42. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-05-28 22:17:22' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-05-28 22:17:22' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 43. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 44. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 45. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2017-05-28' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak