E-podręczniki języka ukraińskiego dla Polaków, polskiego dla Ukraińców i inne od PORT EUROPA

Zachęcamy do zakupu e-podręczników języka ukraińskiego dla Polaków, polskiego dla Ukraińców i pozostałych. Zakup ebooków to forma wsparcia naszego portalu „Port Europa” (pokrycie kosztów hostingu, domeny, zakup transferu dla wysyłki bezpłatnych kursów internetowych języka polskiego dla Ukraińców i in.). Osoby, które przyjęły do siebie uchodźców z Ukrainy oraz wolontariuszy zainteresowanych podręcznikami prosimy o kontakt mailowy, autor wyśle im podręczniki za darmo.




Nasze ebooki można kupić w księgarni internetowej Ebookpoint, a podręcznik języka polskiego dla Słowaków również w słowackiej księgarni Martinus. Poniżej linki:

E-podręcznik języka ukraińskiego

E-podręcznik języka polskiego dla Ukraińców

E-podręcznik języka białoruskiego

E-podręcznik rosyjskiego slangu i wulgaryzmów

E-podręcznik języka słowackiego

E-podręcznik czeskiego słownictwa

Białoruskie notatki. Czego się boi Łukaszenka

Przewodnik dla rolkarzy. Kraków, Małopolska, Słowacja

Nieznany sąsiad. Podręcznik współpracy polsko-słowackiej

Podręcznik języka polskiego dla Słowaków

Wpływy ze sprzedaży ebooków to właściwie jedyne źródło finansowania reaktywowanego niedawno portalu „Port Europa”. Przypomnijmy, że bez środków finansowych nie da się robić wysokiej jakości dziennikarstwa ani prowadzić profesjonalnego portalu, gdyż nawet jeżeli jest to robione po godzinach, to zajmuje dużo czasu i jest kosztem czegoś, w danym przypadku kosztem pracy zawodowej. Z tego względu nasz portal reaktywowaliśmy dopiero na początku lutego 2022, po czterech latach nieobecności wskutek ataku hakerskiego (prawdopodobnie rosyjskiego) z roku 2018.

Portal „Port Europa” powstał w 2010 roku, jego celem było dostarczanie Polakom, Ukraińcom, Białorusinom i Słowakom wartościowej informacji o sąsiadach, czyli krajach Europy Środkowej: Polsce, Czechach, Słowacji, Ukrainie, Białorusi, Austrii. Od początku wspieraliśmy integrację europejską Ukrainy i Białorusi, demokratyzację Białorusi, przeciwstawialiśmy się imperialistycznej polityce Rosji wspierając i popularyzując języki ukraiński i białoruski. Z naszych bezpłatnych kursów języka ukraińskiego, białoruskiego i słowackiego funkcjonujących w latach 2010-2018 skorzystało kilkanaście tysięcy Polaków, a prawie sto tysięcy Ukraińców nauczyło się języka polskiego z naszych bezpłatnych kursów internetowych języka polskiego.

Naszą misję zbliżania do siebie narodów nierosyjskiej części Europy Środkowej i integracji transgranicznej realizowaliśmy (czasem skutecznie, czasem bijąc głową w mur) poprzez następujące kampanie społeczne, prowadzone w latach 2010 – 2022 (do dziś). Niektóre się zakończyły, niektóre trwają dalej, niektóre odniosły sukcesy, inne nie. Oto one:

  • Kampania za obniżenie cen rozmów zagranicznych między Polską a Ukrainą i Białorusią (2012-2015)
  • Kampania za otwarcie granicy polsko-ukraińskiej i polsko-białoruskiej na ruch pieszy (Piesze przejścia graniczne), za budowę nowych przejść granicznych i poprawę sytuacji na przejściach granicznych (m. in. postulat małych przejść granicznych w każdej gminie). Jak bardzo to było ważne, świadczy obecna sytuacja, gdyby w pełni zrealizowano nasze postulaty, dziś sytuacja humanitarna na granicy byłaby dużo lepsza, łatwiejsza byłaby też pomoc Ukraine.
  • Kampania „Wizy pięcioletnie dla Ukraińców i Białorusinów” oraz za złagodzenie reżimu wizowego, a następnie zniesienie wiz – 2013-2015, zakończona sukcesem.
  • Inicjatywa obywatelska „Polska – Słowacja – autobusy”, od 2013 roku, częściowo zakończona sukcesem, ale niestety od jakiegoś czasu torpedowana przez władze Małopolski i Kraju Żylińskiego. Od zawsze uważaliśmy, że tylko sprawny system lokalnych autobusów transgranicznych, międzyludzkie przyjaźnie Polaków, Słowaków i Ukraińców, kontakty realizowane dzięki autobusom już od wieku nastoletniego, polsko-słowacka wymiana szkolna której nie ma są gwarantem bezpieczeństwa naszego regionu, wzmocnienia nastrojów proeuropejskich i tym samym odporności na putinowską propagandę, niestety mocno obecną na Słowacji. Jak bardzo to było ważne, świadczy przykład obecnej wojny, którą poprzedziła wojna informacyjna.
  • Braliśmy udział i wspieraliśmy akcje pomocy dla rannych na Majdanie i ofiarom wojny w Donbasie w 2014-2015 roku, nasi autorzy sami byli na Majdanie, a założyciel portalu również na Pomarańczowej Rewolucji w 2004 roku przez cały okres jej trwania.
  • Kampania na rzecz sankcji wobec Rosji oraz bojkotu rosyjskich towarów w latach 2014-2015
  • Kampania informacyjna „Ukraińskie produkty w Polsce” – wspieraliśmy ukraiński eksport do Polski celem wzmocnienia ukraińskiej gospodarki po ataku Rosji na Ukrainę w roku 2014, pomagaliśmy ukraińskim przedsiębiorcom wejść na polski rynek, założyć tu sklep, wspieraliśmy informacyjnie i promocyjnie takie inicjatywy.
  • Popularyzowaliśmy Ukrainę jako cel wyjazdów turystycznych Polaków aby wesprzeć ukraińską gospodarkę po Euromajdanie i tym samym wesprzeć integrację europejską Ukrainy. Na naszym portalu pojawiało się wiele artykułów w języku polskim zachęcających Polaków do wyjazdów turystycznych nad ukraińskie morze, w Karpaty, zwiedzania fortów Twierdzy Przemyśl koło Mościsk (w ten sposób wspieraliśmy rozwój alternatywy dla drobnego przemytu w postaci agroturystyki i turystyki rowerowej).

Osoby, które przyjęły do siebie uchodźców z Ukrainy, otrzymają od autora potrzebne im podręczniki za darmo (np. podręcznik języka ukraińskiego dla siebie oraz podręcznik języka polskiego dla osób, które goszczą). Proszę w takim przypadku o kontakt mailowy: kuba.loginow@gmail.com Instytucje publiczne i samorządy zachęcamy do zakupu ebooków w ramach swoich budżetów, wspierając tym samym naszą działalność.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *