/Jak zacząć jeździć na rolkach. Porady dla mieszkańców krakowskiego Prądnika, Grzegórzek i Starego Miasta

Jak zacząć jeździć na rolkach. Porady dla mieszkańców krakowskiego Prądnika, Grzegórzek i Starego Miasta

Lipiec i sierpień to idealny czas, by kupić sobie rolki i zacząć na nich jeździć. Kiedy, jeśli nie teraz? Podpowiadamy, jak zrobić pierwsze kroki i gdzie trenować blisko domu. Nasz cykl poradnikowy rozpoczynamy od mieszkańców krakowskiego Śródmieścia i okolic (dzielnice I, II i III), wkrótce Nowa Huta, Podgórze i inne tereny.

Zacząć można w każdym wieku. Po prostu idź do sklepu i kup sobie rolki

Nauka jazdy na rolkach nie jest skomplikowana. Oczywiście sporo czasu upłynie, zanim będziesz się sprawnie poruszać po każdej nawierzchni, ale już od razu po zakupie większość osób potrafi się na rolkach jako-tako przemieszczać, zwłaszcza po równym asfalcie. Nie trzeba do tego instruktora (chociaż nie zaszkodzi) i nie ma w tym jakiejś wielkiej filozofii – jazda na rolkach to jeden z najbardziej naturalnych i intuicyjnych sportów, po prostu machasz nogami i jedziesz, lepiej lub gorzej.

Na początku będziesz się czasem przewracać, więc razem z rolkami warto kupić kask (ok. 50 złotych) i komplet ochraniaczy (kilkanaście złotych). Same rolki dla początkujących można kupić np. w Decathlonie za 300 – 400 złotych i w zupełności wystarczą. Nie warto kupować tańszych z hipermarketu, ale też na tym etapie nie ma sensu płacić 1000 złotych lub więcej za bardziej profesjonalny sprzęt. Oprócz wspomnianego Decathlonu warto polecić sklep Niecodzienni.pl na Starym Podgórzu – to jeden z najlepszych sklepów rolkarskich w Krakowie, z miłą i profesjonalną ekipą, która cierpliwie doradza klientom jaki sprzęt wybrać i odpowiada na wszelkie pytania.

Kupiłem rolki i co dalej?

Rolki i ochraniacze już mamy, jak i gdzie w takim razie się uczyć? Najlepiej wybrać jakiś park z dobrą asfaltową nawierzchnią, unikając przy tym miejsc, gdzie jest dużo ludzi. Tradycyjne miejsca spotkań rolkarzy w Krakowie to Błonia, Park Jordana, Zalew Nowohucki, Tauron Arena oraz pętla przy torze kajakowym Kolna. Zaletą tych miejsc jest to, że spotkamy tam innych rolkarzy, których w razie czego można poprosić o pomoc czy poinstruowanie.

Błonia, Bulwary Wiślane czy Planty słabo jednak nadają się do nauki jazdy na rolkach dla zupełnie początkujących. Jest tam po prostu za dużo ludzi, zwłaszcza osób jadących szybko. Na stawianie pierwszych kroków warto wybrać jakiś park czy skwer blisko domu z dobrą równą nawierzchnią, ale mało zatłoczony. Poniżej – lista miejsc gdzie warto stawiać pierwsze kroki na rolkach dla mieszkańców dzielnic I, II i III w Krakowie.

1. Park Jordana

To zdecydowanie najlepsze miejsce dla mieszkańców zachodniej części Starego Miasta. Właściwie jedyny stosunkowo duży park w okolicy, z bardzo dobrej jakości asfaltowymi alejkami, gdzie znajdziemy dużo miejsca i nikomu nie będziemy przeszkadzać. Poza tym jest to kultowe miejsce spotkań krakowskich rolkarzy. Oprócz samych alejek Parku Jordana, warto też ćwiczyć na szerokiej asfaltowej alei między parkiem a stadionem Wisły – jest tam dużo luźniej, niż na sąsiednich Błoniach.

2. Park Kleparski

Niewielki park z relatywnie dobrymi asfaltowymi alejkami – jeden z niewielu obok Parku Jordana, w którym alejki nie wymagają pilnego remontu. To dobre rozwiązanie dla mieszkańców Kleparza, Starego Miasta czy Wesołej. Należy tylko uważać na jeden fragment w pobliżu ul. Prądnickiej, bo tam alejka jest trochę pofałdowana i można się przewrócić. Bardzo dobrym miejscem na ćwiczenia jazdy na rolkach jest też asfaltowa aleja łącząca Park Kleparski z ulicą Pawią, między torami kolejowymi a tramwajowymi. Trzeba być jednak ostrożnym, gdyż czasem jeżdżą tam samochody.

3. Skwer przy ulicy Skałecznej

O ile położone niżej Bulwary Wiślane są zatłoczone i alejki wymagają pilnego remontu, to alejki położone na górnym poziomie są całkiem dobrym miejscem na stawianie pierwszych kroków na rolkach czy deskorolce. To dobre miejsce dla mieszkańców Kazimierza i Stradomia. Niestety, nie jest tam zbyt luźno, ale innego miejsca w pobliżu nie ma. Zawsze można więc wybrać późniejszą porę albo poranek, kiedy jest mniej ludzi – albo wybrać się na rolki w inne, dalej położone miejsca.

4. Tauron Arena i Park Lotników

W ostatnich latach okolice Tauron Areny wyrastają na kolejne kultowe miejsce spotkań krakowskich rolkarzy i deskorolkarzy, które w przyszłości być może stanie się tak popularne, jak Błonia, Park Jordana i Zalew Nowohucki. Rolkarze i deskorolkarze jeżdżą m. in. na górnym placu przy samej Arenie – jest tam sporo miejsca i dobra nawierzchnia z niefazowanej kostki. Miejscem ćwiczeń i nauki jazdy jest też placyk na dole pod Areną, w parku wraz z odnowionymi asfaltowymi alejkami między Areną a Ogrodem Doświadczeń.

Warto też pojeździć po odnowionych w 2018 roku asfaltowych alejkach w północnej części Parku Lotników – tej za Al. Jana Pawła II. Asfalt jest idealnie gładki, ludzi jest mało, okolica ciekawa i urozmaicona – dużo górek i zieleni. Jedyny minus to fakt, że na alejkach zbierają się liście i czasem jest wilgotno i ślisko.

5. Pętla rolkarska w parku przy Muzeum Lotnictwa

To jedna z najlepszych i najmniej znanych tras do jazdy na rolkach w Krakowie, zwłaszcza do nauki. Chodzi o park przy Muzeum Lotnictwa, należący nie do miasta Krakowa, ale do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Znajduje się tu kilkusetmetrowa, szeroka (3,5 metra szerokości) asfaltowa alejka zbudowana specjalnie dla rolkarzy i deskorolkarzy, choć nie oznaczona w żaden sposób. Niestety, ta nieformalna rolkostrada nie jest też połączona w żaden sposób ze światem, co chcemy zmienić poprzez nasz aktualny projekt do budżetu obywatelskiego Małopolski – „Rolkostrada i skatepark przy Muzeum Lotnictwa” (głosowanie od 10 września). Tym niemniej, już teraz warto tam się wybrać aby ćwiczyć swoje umiejętności – zwłaszcza jak ktoś mieszka w pobliżu, czyli na terenie Dzielnicy III Prądnik Czerwony. Pętla jest zaznaczona na czarno.

Chcesz być na bieżąco z tematami rolkarskimi? Polub naszą stronę „Kraków dla rolkarzy i deskorolkarzy” www.facebook.com/krakowdlarolkarzy

Jakub Łoginow