/Jezioro Nezyderskie

Jezioro Nezyderskie

Mało kto wie, że 50 km na południe od Bratysławy znajduje się największe w Europie jezioro stepowe – taki europejski odpowiednik Morza Kaspijskiego. Dla Austriaków, Węgrów i Słowaków Jezioro Nezyderskie – to namiastka morza i ulubione miejsce wodnego wypoczynku, a także doskonałe miejsce dla uprawiania windsurfingu.
Rzeczywiście, porównanie Jeziora Nezyderskiego z morzem nie jest przesadzone – nie widać tu drugiego brzegu, a woda jest tak samo słona, jak w Zatoce Puckiej. Jezioro Nezyderskie jest bardzo płytkie – maksymalna głębokość wynosi zaledwie 2 metry. Jest to największy w Europie obszar bezodpływowy – do akwenu spływa kilka małych potoków, ale nie wypływa z niego żadna rzeka. Nadmiar wody po prostu wyparowuje, jak i w Morzu Kaspijskim, co jest przyczyną słonego charakteru jeziora. Nad jego brzegami znajduje się szeroki na kilka kilometrów pas trzcinowisk, który jest siedliskiem wielu gatunków ptaków oraz innych przedstawicieli świata zwierzęcego i roślinnego. Ze względu na swoje unikalne właściwości przyrodnicze, na terenie jeziora oraz okolicznych łąk łęgowych utworzono Narodowy Park Jeziora Nezyderskiego, włączony do sieci światowych rezerwatów biosfery.

Przyroda

W 2001 roku region Jeziora Nezyderskiego wpisano na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, jako jeden z 850 najważniejszych zabytków kultury i przyrody na świecie. Pomiędzy trzciną, słonymi jeziorami i bagnami powstał pierwszy w Austrii park narodowy. Samo jezioro jest położone w najniższym miejscu Kotliny Dunajskiej. Jego powierzchnia wynosi 320 km², z czego 180 km² stanowią przybrzeżne bagna, pokryte roślinnością. Pod wieloma względami Jezioro Nezyderskie jest podobne do bardziej znanego Polakom Balatonu.

Park Narodowy Neusiedler See – Seewinkel, założony w 1993 roku, należy do najcenniejszych w Europie ekosystemów ptasich. Żyje tu ponad 300 gatunków ptaków. Miejscowe Turystyczne Centrum Informacyjne organizuje dla wielbicieli przyrody ciekawe wycieczki do samego serca parku, połączone z wyprawą łodziami i obserwacją dzikiej przyrody przez lornetkę.

Sport

Jezioro Nezyderskie należy do akwenów z najlepszymi w Europie warunkami wiatrowymi, co sprawia, że jest ono prawdziwym rajem dla windsurferów i żeglarzy. Nic dziwnego, że można tu spotkać więcej jachtów, niż w niejednej mazurskiej przystani. Jeśli nigdy jeszcze nie próbowałeś pływać na desce, znajdziesz tu możliwość nauczenia się windsurfingu pod okiem profesjonalnych instruktorów. W każdym nadjeziornym kurorcie można znaleźć kilka wypożyczalni sprzętu wodnego. Godzina surfowania kosztuje tu 8-12 euro, 5 godzin – 24-30 euro. Jeśli przebywasz w tych okolicach dłużej (na przykład mieszkasz w Bratysławie lub Wiedniu), możesz dogadać się z właścicielem klubu windsurfingowego odnośnie przechowywania tu własnego sprzętu – kosztuje to około 250 euro za sezon (od maja do początku października).

Oprócz sportów wodnych, kąpieli w jeziorze i wypoczynku na plaży, rejon Jeziora Nezyderskiego przyciąga również amatorów dwóch kółek, golfa i jazdy na koniu. W zimie panują tu idealne warunki dla jeżdżenia na łyżwach oraz na nartach biegowych. W rejonie Jeziora Nezyderskiego jest aż 500 km ścieżek rowerowych. Rowerem można bezpiecznie i bezkolizyjnie dojechać do Bratysławy, Hainburga, Wiednia i węgierskiego Sopronu. Wokół jeziora prowadzi rowerowy pierścień o długości 133 km, z czego 38 km prowadzi po terytorium Węgier.