Sunday, Feb 26th

Last update:06:53:52 PM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Bałkany Południowe

Przywitaj Chorwację w UE i naucz się podstaw jej języka

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 

Od 1 lipca 2013 Unia Europejska poszerzyła się o kolejny kraj członkowski – Chorwację. Niby nic wielkiego – a jednak. To rozszerzenie UE, mimo że najmniejsze od czasu przyjęcia Grecji w 1981 roku, ma jednak wymiar strategiczny. Jedno jest pewne – znajomość języka chorwackiego jest teraz w cenie, a ucząc się choćby tylko podstaw tego języka, zdobędziesz unikalne kwalifikacje, które przydadzą Ci się na rynku pracy.

Rumuni i Romowie – analiza porównawcza na polskie potrzeby

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 

Właściwie mógłbym poruszyć ten temat przy okazji poprzedniego wpisu dotyczącego Rumunów jako takich. Doszedłem jednak do wniosku, że sprawa zasługuje na osobne rozpatrzenie. A to dlatego, że w Polsce cały czas panuje przekonanie, że Rumuni i Romowie to niemalże jedno i to samo. Przekonanie powodujące, że przeciętny Polak w Rumunii i jej mieszkańcach nie widzi nic ciekawego. Co więcej, mimo że ci darzą nas sporą sympatią, statystyczny rodak spogląda w stronę Rumunów z wyraźną niechęcią.

Jak nie powstało państwo jugosłowiańsko-bułgarskie

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

W maju 1945 kończy się II wojna światowa a władzę w Jugosławi obejmuje Josip Broz Tito. Przywódca komunistów jest najistotniejszym spoiwem federacji i gwarancją jej integralności i względnej niezależności od ZSSR. Ambicje Tito sięgają jednak dalej. Marszałek zaczyna rozglądać się po sąsiadach w poszukiwaniu kolejnych krajów mogących dołączyć do federacji. Wszak po połączeniu w jedno Chorwacji, Serbii i czterech kolejnych republik, dorzucenie kolejnego państwa nie powinno być problemem. Wybór Tito pada na Bułgarię.

Ciekawe wakacje na Istrii

Email Drukuj PDF

Mapa pochodzi z Wikipedii. Plik jest udostępniony na licencji Wikimedia Commons

Półwysep Istria to miejsce, do którego najszybciej dotrzemy, chcąc następnego dnia moczyć się w ciepłej morskiej wodzie. Nic dziwnego, że Polacy z południowych części kraju wybierają Istrię na cel swoich wakacji, w końcu można tam dotrzeć w tym samym czasie, co nad polski Bałtyk.

Komisja Europejska chce zniesc wizy kolejnym krajom bałkańskim

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

W czwartek 27 maja Komisja Europejska przestawiła propozycję zniesienia konieczności posiadania wiz krótkoterminowych przez obywateli Albanii oraz Bośni i Hercegowiny podczas wjazdu do strefy Schengen

 

Strona 1 z 3

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto