Sunday, Feb 26th

Last update:06:53:52 PM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Komisja Europejska chce zniesc wizy kolejnym krajom bałkańskim

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

W czwartek 27 maja Komisja Europejska przestawiła propozycję zniesienia konieczności posiadania wiz krótkoterminowych przez obywateli Albanii oraz Bośni i Hercegowiny podczas wjazdu do strefy Schengen

 

Albania oraz Bośnia i Hercegowina coraz bliżej zniesienia wiz

W tym obszarze negocjacje KE z obydwoma krajami rozpoczęły się w marcu 2008 roku. Działając zgodnie z planami działań opracowanymi przez Komisję Europejską, państwa te poczyniły od tamtej pory spore postępy w kwestii zaostrzania kontroli granicznych czy zapewnienia ochrony paszportów. Poprawie w obydwu przypadkach uległa także kwestia przestrzegania podstawowych praw człowieka.

Komisja: jest parę rzeczy do nadrobienia

Pomimo tak dobrych wyników, wciąż istnieją obszary, nad którymi Albania oraz Bośnia i Hercegowina muszą jeszcze popracować. Należy do nich m.in. np. skuteczniejsza implementacja prawa wykorzystywanego do walki z korupcją i zorganizowaną przestępczością. Dodatkowo w w przypadku Bośni i Hercegowiny jest to również np. wprowadzanie planu działania z marca 2010 roku w sprawie umożliwienia wymiany danych pomiędzy policją a organami sądowymi, natomiast w przypadku Albanii - opracowanie strategii wsparcia procesów reintegracyjnych dla albańskich emigrantów powracających do ojczyzny.

Działania powzięte przez obydwa kraje w kierunku osiągnięcia ww. celów będą monitorowane przez Komisję Europejską. KE liczy na to, że Rada UE i Parlament Europejski będą mogły podjąć ostateczną decyzję w sprawie wiz do strefy Schengen dla Albanii oraz Bośni i Hercegowiny już jesienią tego roku.

Unijni komisarze wierzą w Albanię oraz BiH

Odnosząc się do propozycji KE Cecilia Malmström, unijna komisarz do spraw wewnętrznych, powiedziała:
- Wiem, ile dla mieszkańców Albanii i Bośni i Hercegowiny znaczy ruch bezwizowy. Przyznanie im możliwości podróżowania bez wizy to podstawa unijnej polityki integracyjnej wobec Bałkanów Zachodnich. Ułatwianie kontaktów międzyludzkich zwiększa możliwości biznesowe i daje mieszkańcom regionu szansę lepszego poznania Unii.

Komisarz dodała, że propozycja Komisji to następstwo ciężkiej pracy obywateli i władz obydwu krajów w kierunku spełnienia odpowiednich kryteriów. Wyraziła także pewność, że Albania oraz Bośnia i Hercegowina wkrótce spełnią wszystkie stawiane im wymogi, co pozwoli Parlamentowi Europejskiemu i Radzie UE jak najszybciej dać zielone światło dla wprowadzenia w życie tej propozycji.

Przekonany co do rychłego spełnienia przez Albanię oraz Bośnię i Hercegowinę wszystkich kryteriów jest także unijny komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Štefan Füle: jak sam powiedział, propozycja wprowadzenia ruchu bezwizowego jest sprawą najwyższej wagi dla obywateli krajów zainteresowanych, ponieważ przybliża ich do UE.

W zeszłym roku decyzją Rady UE zniesiono w strefie Schengen obowiązek wizowy wobec obywateli Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, Serbii i Czarnogóry.

Źródło: www.twojaeuropa.pl

 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto