Sunday, Jun 25th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Bliskie – dalekie Naddniestrze

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Naddniestrze dzieli od Odessy zaledwie 80 km, jednak droga, szczególnie w lecie, zajmuje przeciętnym obywatelom jakieś sześć-siedem godzin. Przyczyna jest prosta: od marca 2006 roku pasażerskie połączenie kolejowe między Odessą a Tyraspolem z wielu powodów zostało zamknięte. A żeby przekroczyć ukraińsko-mołdawską granicę samochodem w międzynarodowym przejściu granicznym „Kuczyrhan“, potrzeba wystać w kolejce średnio cztery-pięć godzin.

 

O tym, jak wielkie znaczenie dla mieszkańców Naddniestrza ma Obwód Odeski, nie trzeba nikogo przekonywać. Miejsce masowego odpoczynku w lecie, rynek pracy, powiązania rodzinne itp. Ze swojej strony Ukraina, która jest pośrednikiem i krajem-gwarantem w procesie rozwiązania konfliktu naddniestrzańskiego, powinna być zainteresowana w udzieleniu wsparcia swoim obywatelom, z których blisko 100 tysięcy mieszka w Naddniestrzu.

Jednak przedstawiciele ukraińskiego Ministerstwa Transportu przez kilka lat jedynie rozkładali ręce – jak twierdzili, reaktywować ruch pasażerski między Tyraspolem a Odessą można tylko za zgodą Mołdawii, która jest stroną międzynarodowych umów w sferze transportu kolejowego. Straż Graniczna również nie wykazała się niczym konstruktywnym – propozycje stworzenia na przejściu „Kuczurhan – samochodowy“ osobnego korytarza dla obywateli Ukrainy (analogicznego dla tego, który funkcjonuje przy wjeździe do krajów UE dla obywateli Wspólnoty), niestety, nie znalazły pozytywnego oddźwięku.

W tych warunkach za rozwiązanie problemu połączenia kolejowego przez terytorium regionu zabrała się Unia Europejska. Bruksela rozpatruje tą kwestię przez pryzmat wzmocnienia współpracy między stronami konfliktu – Kiszyniowem i Tyraspolem. W tym celu przedstawiciele UE już ponad dwa lata prowadzą konsultacje z Kiszyniowem i Tyraspolem, starając się zachęcić strony do przyjęcia kompromisowych ustaleń co do organizacji połączenia kolejowego przez terytorium Naddniestrza.

To zadanie od samego początku nie należało do lekkich. Kiszyniów tradycyjnie nalega na powrocie Kolei Naddniestrzańskich do składu kolei Mołdawii, jak również na dopuszczeniu swoich przedstawicieli dla przeprowadzenia funkcji kontrolnych na terytorium Naddniestrza. Tyraspol, z kolei, nie chce zwracać kolei Mołdawii, gdyż przeczy to kursowi Naddniestrza na „niepodległość“. A dopuszczenie mołdawskiej policji do naddniestrzańskich pociągów, wydaje się całkowicie niemożliwym do przyjęcia wariantem.

W opinii przedstawicieli UE, skuteczne odnowienie ruchu pasażerskiego na trasie Kiszyniów – Tyraspol – Odessa zademonstrowałoby sukces europejskiej dyplomacji w procesie rozwiązania konfliktu naddniestrzańskiego. Oprócz tego, przywrócenie tego połączenia byłoby nie tylko pierwszym widocznym sukcesem w polityce Kiszyniowa na kierunku naddniestrzańskim, ale i ważnym elektoralnym atutem mołdawskiego premiera Vlada Filata przed listopadowymi wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi w kraju.

Jak dowiedziało się „Dzerkało Tyżnia“, alborytm działań UE w zakresie odnowienia ruchu kolejowego na odcinku Kiszyniów – Tyraspol – Odessa składa się z następujących elementów: ekspertyza stanu technicznego kolei na jej naddniestrzańskim odcinku, stworzenie specjalnej struktury – pośrednika, który koordynowałby działania kolei mołdawskich i naddniestrzańskich, stworzenie warunków dla zapewnienia bezpieczeństwa przewozów pasażerskich, jak również uzgodnienie grafiku ruchu pociągu z „Ukrzaliznycą“.

Na dzień dzisiejszy szereg elementów tego schematu wprowadzono już w życie. W niedalekiej przyszłości europejscy eksperci zaproponują Kijowowi uzgodnienie warunków organizacji ruchu kolejowego na trasie Kiszyniów – Tyraspol – Odessa na terytorium Ukrainy (czyli na odcinku Kuczurhan – Odessa). Tu właśnie mogą wystąpić pewne niuansy. Europejscy eksperci najwidoczniej tak się zachwycili negocjacjami z Mołdawią i Naddniestrzem, że zupełnie zapomnieli o konieczności koordynacji swoich wysiłków również z Ukrainą.

Problem w tym, że Unia planuje organizować na wspomnianej trasie ruch moralnie przestarzałego diesel-pociągu. Mołdawska i naddniestrzańska kolej na dzień dzisiejszy nie są zelektryzowane, dlatego zaproponowanie czegoś bardziej nowoczesnego, na przykład elektropociągu, na razie jest niemożliwe.

Ukrazaliznycia całkiem sprawiedliwie występuje przeciwko puszczeniu diesiel-pociągu na ukraińskim odcinku trasy, co jest powiązane z wymaganiami bezpieczeństwa (pociągów spalinowych nie wolno puszczać pod elektryfikowanymi liniami kolejowymi), jak również wyjątkową nieekologicznością tego rodzaju transportu.

Formalnie taka pozycja Ukrzaliznyci jest całkiem uzasadniona... Jednak dla podjęcia ostatecznej decyzji w tej kwestii Kijów powinien uwzględnić również i to, jak wyjaśnić ludziom w Naddniestrzu, że przeszkodą dla odnowienia połączenia pasażerskiego przez region na tym etapie może się okazać nie Mołdawia, ale właśnie Ukraina.

Mówi się, że kto chce coś zrobić, szuka możliwości, a kto nie chce – szuka wymówek. Może warto otworzyć na przejściu granicznym „Kuczurhan“ osobny korytarz dla posiadaczy ukraińskich paszportów albo organizować ruch „elektryczek“ na trasie Kuczurhan – Odessa specjalnie dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców Naddniestrza? Od takiej decyzji, z jednej strony, nie ucierpiałaby suwerenność Republiki Mołdowy, a z innej strony – Naddniestrze, które jest uznawane za prorosyjską enklawę, mogłoby stać się o wiele bliższym do Ukrainy.


Źródło: „Dzerkało Tyżnia”, 7 sierpnia 2010
http://www.dt.ua/1000/1600/70146/

Fot. Ewa Tolisz

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.32 MB
Application afterInitialise: 0.015 seconds, 1.44 MB
Application afterRoute: 0.019 seconds, 2.07 MB
Application afterDispatch: 0.045 seconds, 2.93 MB
Application afterRender: 0.189 seconds, 3.61 MB

Zużycie pamięci

3814088

Zapytań do bazy danych: 43

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'ide36ksj21naqjdc8c0fu48ia0'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1498356030' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'ide36ksj21naqjdc8c0fu48ia0'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'ide36ksj21naqjdc8c0fu48ia0','1498361430','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1818)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 1602
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-25 03:30:30' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-25 03:30:30' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='1602'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1320
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2017-06-25 03:30:30' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2017-06-25 03:30:30' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1602
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 1602

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1818 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 16. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1818
    LIMIT 1
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1700
    LIMIT 1
 18. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 139
 19. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 20. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 21. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 22. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 330
 23. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 330, '2017-06-25' )
 24. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 25. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 100
 26. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 100, '2017-06-25' )
 27. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 28. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 295
 29. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 295, '2017-06-25' )
 30. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 31. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 326
 32. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 326, '2017-06-25' )
 33. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2017-06-25 03:30:30')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2017-06-25 03:30:30')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 34. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 522
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5513
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2462
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5469
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5277
 40. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-25 03:30:30' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-25 03:30:30' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 41. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 43. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2017-06-25' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak