Sunday, Jun 25th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Rosyjsko-mołdawskie gry w kotka i myszkę

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Mołdawski parlament. Fot. Ewa Tolisz

W ciągu ostatnich kilku tygodni media są pełne informacji o problemach z dostawami mołdawskiego wina do Rosji. Scenariusz jest zawsze ten sam.

 

Okryty złą sławą „Rospotrebnadzor“ na czele z najsłynniejszym lekarzem sanitarnym świata Giennadijem Onyszczenką już po raz kolejny w ciągu ostatnich lat znajduje szkodliwe substancje w winach, które Mołdawia dostarcza na rosyjski rynek. Potem do mediów trafia informacja, że niby istnieje list obiegowy rosyjskiej służby celnej, na podstawie którego zabrania się wwozu na obszar celny RF win i koniaków mołdawskiego pochodzenia. Następnego dnia główny lekarz sanitarny Rosji w swoim oficjalnym oświadczeniu sprostowuje obecność jakichś restrykcji pod adresem Mołdawii. Jeszcze za kilka dni delegacja mołdawskich winiarzy, która przebywa w Moskwie, zwraca się do rosyjskich ekspertów z prośbą o dokonanie inspekcji w mołdawskiej winiarni (mimo, iż oficjalnie nie ma żadnych problemów, jeśli wierzyć ostatnim słowom Giennadija Oniszczenki).

Jednym słowem, sytuacja z dostawami mołdawskiego wina do Rosji, delikatnie mówiąc, na razie pozostaje niejasna. Przy tym niektórzy eksperci są skłonni uważać, że klucz do jej znalezienia leży właśnie w sferze dialogu politycznego Moskwy i Kiszyniowa.

Po raz pierwszy Rosja zastosowała embargo wobec mołdawskich win w marcu 2006 roku, postanawiając w taki sposób ukarać Mołdawię za zorganizowanie przez Kiszyniów i Kijów ekonomicznej blokady Naddniestrza. Dla sprawiedliwości trzeba przyznać, że taka decyzja, oprócz ewidentnego politycznego podtekstu, miała dostateczne podstawy z punktu widzenia kontroli sanitarnej. Autor tych słów na własne uszy słyszał historie, jak niektórzy mołdawscy winiarze w ciągu jednej nocy tworzyli dla rosyjskiego rynku od razu po kilka gatunków wina – „w końcu Rosjanie wypiją wszystko, co ma procenty“. Jednak wśród mołdawskich winiarzy jest też wielu wysokiej jakości profesjonalistów, którzy na embargu bezpodstawnie ucierpieli.

Ponieważ winiarstwo stanowi około 20% mołdawskiej gospodarki i zapewnia zatrudnienie aż 25% siły roboczej w kraju, a Rosja – to podstawowy rynek zbytu mołdawskich win, ten krok miał poważny „efekt wychowawczy“ na mołdawskie kierownictwo. Poprzedni prezydent Mołdawii Vladimir Voronin już w kilka miesięcy po wprowadzeniu embarga rozpoczął rozmowy z Putinem, zapominając zupełnie o swoich poprzednich deklaracjach wierności Kijowowi, swojemu najważniejszemu partnerowi z GUAM. Wyglądało na to, że mołdawski lider prawidłowo zrozumiał aluzje kierownictwa FR, ponieważ stał się odtąd dosyć częstym gościem w Moskwie. Jednak proces powrotu mołdawskich win na rosyjski rynek rozciągnął się aż na półtora roku. I to mimo, iż kluczowe mołdawskie winiarnie należą do rosyjskich inwestorów, którzy mają daleko nie najgorsze kontakty na Kremlu. W tym czasie opuszczona nisza na rosyjskim rynku wypełniła się winami chilijskimi, francuskimi i australijskimi. Z tego powodu sprzedaż mołdawskiego wina do Rosji w latach 2007-2008 osiągnęła jedynie 25% poziomu z roku 2005.

Druga fala rosyjsko-mołdawskich „winnych“ wojen przypadła na 2010 rok, kiedy tymczasowo pełniący obowiązki prezydenta Mołdawii Michaj Gimpu, kierując się w dużej mierze elektoralnymi celami, zaczął prowadzić coraz bardziej antyrosyjską i równocześnie prorumuńską politykę. Na początku lata w następnym roku czara rosyjskiej cierpliwości się przebrała i w Moskwie postanowiono dać nauczkę zanadto aktywnemu pełniącemu obowiązki. I prawdę mówiąc, było za co...

W czerwcu 2010 Michaj Gimpu swoim dekretem ogłosił 28 czerwca dniem radzieckiej okupacji Mołdawii (w kontekście 70-tej rocznicy podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, zgodnie z którym terytoria Besarabii i Północnej Bukowiny zostały przekazane przez Rumunię Związkowi Radzieckiemu). W ten sposób Gimpu po raz kolejny poddał w wątpliwość legitymność utworzenia Mołdawskiej SRR, która została stworzona właśnie na podstawie tego paktu. W Naddniestrzu tę decyzję kierownictwa Mołdawii przywitano mało nie owacjami, gdyż jest to doskonały argument dla tych, kto mówi o rzekomej nieuchronności powrotu Prawobrzeżnej Mołdawii w skład Rumunii. A na tym właśnie opiera się logika zwolenników niepodległości Naddniestrza.

W Rosji natomiast wręcz przeciwnie – dekret mołdawskiego lidera oceniono jako nieprzyjazny. Warto wziąć pod uwagę, że inicjatywa Michaja Gimpu o ogłoszeniu 28 czerwca dniem radzieckiej okupacji miała miejsce w czasie wyraźnej aktywizacji Moskwy na naddniestrzańskim kierunku. Ponadto, zdaniem niektórych ekspertów, ten prowokacyjny krok Gimpu był specjalnie zaplanowany przez szereg zachodnich strategów, aby po raz kolejny zerwać prawdopodobną próbę rozwiązania konfliktu naddniestrzańskiego na bazie federalizacji Mołdawii.

Reakcja Moskwy była dosyć brutalna – w mołdawskim winie znowu znaleziono jakieś szkodliwe domieszki... Eksportu wina do Rosji nie przywrócono nawet po tym, jak Sąd Konstytucyjny Mołdawii uznał dekret Gimpu za niezgodny z konstytucją.

Tymczasem Michaj Gimpu postanowił zabrać się za nowe antyrosyjskie projekty, nadając członkom tzw. „Grupy Iłaszku“ wyższe odznaczenia państwowe Republiki Mołdowy. Przypomnijmy, że uczestnicy tej grupy na początku lat 90-tych byli osądzeni w Naddniestrzu za terroryzm - jako odpowiedzialni za zabójstwa miejscowych obywateli i organizację akcji dywersyjnych w okresie gorącej fazy konfliktu naddniestrzańskiego. Tymczasowo pełniący obowiązki prezydenta Mołdawii wyjaśnił swój dekret potrzebą odnowienia sprawiedliwości historycznej co do patriotów Mołdawii, którzy walczyli za niepodległość swego kraju z uzbrojonymi separatystami, a także decyzją Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie „Iłaszku przeciwko Rosji“. Zgodnie z decyzją Trybunału, Rosja została uznana winną zastosowania przez podległe jej władze Naddniestrza tortur wobec osądzonych członków „grupy Iłaszku“ i miała wypłacić ofiarom blisko 500 tysięcy eur.

W Tyraspolu nagrodzenie „grupy Iłaszku“ uznano za „pochwałę terroryzmu ze strony kierownictwa Republiki Mołdowa oraz dowód na to, że jest ono zdolne powrócić do polityki przemocy, dyskryminacji i agresji zbrojnej, jaką prowadziła wobec Naddniestrza w latach 1990-1992“.

Z drugiej strony, Rosja nie tylko wypowiedziała się na temat ostatniej inicjatywy Michaja Gimpu, konstatując „narastanie trwożnych sygnałów świadczących o nasileniu w Republice Mołdawii niebezpiecznych tendencji, które niweczą wysiłki, podejmowane w celu odnowy zaufania i stabilności na Dniestrze“, ale i po raz kolejny nacisnęła na „winny przycisk“.

Wszystkie te zabawy z dopuszczeniem mołdawskiego wina na rosyjski rynek bardzo przypominają znaną grę w kotka i myszkę. Jest zupełnie oczywiste, że Moskwa jest zainteresowana wzmocnieniem swego wpływu w Mołdawii, dlatego co sił stara się nie dopuszczać do przyjścia do władzy w tym kraju sił prorumuńskich (które kojarzą się z Michajem Gimpu i szeregiem innych mołdawskich top-polityków). „Winną kartę” na tym etapie Kreml wybrał jako podstawowy instrument publicznego smagania mołdawskiego kierownictwa, aby każdy wyborca w Mołdawii wiedział, za czyje grzechy przyjdzie płacić całemu krajowi.

Mołdawscy winiarze doskonale rozumieją: niezależnie od tego, co tam zadeklarują znowu przedstawiciele rosyjskich organów władzy (czy to Służba Celna, czy organy sanitarne) – do zakończenia kampanii wyborczej lepiej nie ryzykować i powstrzymać się od prób dostarczania swego wina do Rosji, inaczej obejdzie się to wszystko dosyć drogo.


Dzerkało Tyżnia

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.32 MB
Application afterInitialise: 0.017 seconds, 1.44 MB
Application afterRoute: 0.022 seconds, 2.07 MB
Application afterDispatch: 0.053 seconds, 2.94 MB
Application afterRender: 0.286 seconds, 3.62 MB

Zużycie pamięci

3830808

Zapytań do bazy danych: 43

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'd6amotrj6etsodq6b9ba967qc5'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1498369359' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'd6amotrj6etsodq6b9ba967qc5'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'd6amotrj6etsodq6b9ba967qc5','1498374759','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1818)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 2202
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-25 07:12:39' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-25 07:12:39' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='2202'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1320
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2017-06-25 07:12:39' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2017-06-25 07:12:39' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2202
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 2202

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1818 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 16. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1818
    LIMIT 1
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1700
    LIMIT 1
 18. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 139
 19. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 20. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 21. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 22. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 328
 23. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 328, '2017-06-25' )
 24. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 25. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 305
 26. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 305, '2017-06-25' )
 27. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 28. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 319
 29. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 319, '2017-06-25' )
 30. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 31. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 326
 32. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 326, '2017-06-25' )
 33. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2017-06-25 07:12:39')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2017-06-25 07:12:39')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 34. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 522
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5513
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2462
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5469
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5277
 40. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-25 07:12:39' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-25 07:12:39' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 41. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 43. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2017-06-25' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak