Sunday, Jun 25th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Z Kartą Polaka do Rumunii i Bułgarii

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 

Okazuje się, że posiadacz Karty Polaka z wizą typu „D” może liczyć na pozwolenie na wjazd nie tylko do kraju przodków. Roczna wiza krajowa, którą polski konsul wklei do paszportu osoby, posiadającej Kartę Polaka, pozwala na bezproblemowe przekroczenie granicy także z Rumunią i Bułgarią, co może być szczególnie korzystnie dla wczasowiczów, planujących spędzić tydzień nad Czarnym Morzem gdzieś w okolicach bułgarskiego Pomorije lub Burgasu...Przez rosyjską okupację Krymu mieszkańcy Ukrainy zostali pozbawieni możliwości dobrego taniego wypoczynku nad morzem. Co prawda pozostało do wyboru kilkanaście miejscowości, położonych nad morzem w obwodzie mikołajowskim, odeskim i chersońskim a także - Azowskie Morze, na które w tym roku wybrało się bardzo mało turystów przez toczące się pod Mariupolem walki. Ci, którzy jadą do Odessy, Koblewo lub Zatoki skarzą się na brudną wodę i bardzo wysokie ceny za noclegi w hotelach i prywatnych apartamentach. Pogoda nad Czarnym Morzem w obwodzie chersońskim też lubi płatać figle i 2-3 deszczowe dni podczas wypoczynku nie są rzadkością.

Co innego Bułgaria. Kraj, który jest w Unii Europejskiej, ale oferujący znacznie niższe ceny, niż Chorwacja, Turcja czy Grecja, jest bardzo popularny wśród polskich, rosyjskich i ukraińskich turystów. Wybierają oni Bułgarię ze względu na gwarantowanie dobrą pogodę, piaszczyste plaże i stosunkowo niskie ceny, zaledwie o 30 proc. przewyższające te w Odessie. Ale dojechać do Bułgarii nie jest taka prosta sprawa.

Żeby przekroczyć w Mohylewie Podolskim granicę z Mołdową, obywatel Ukrainy nie potrzebuje wizy. Jadąc w porze dziennej prze to cudowne państewko, można postrzegać setki rozmaitych studni po drodze, wyglądających czasami, jak dzieła sztuki, połoniny z pasącymi się owcami i pofałdowane góry, jakby z sztucznie powycinanymi olbrzymimi „schodami”. Drogi w Mołdawii nie są najlepsze, ale nie gorsze od ukraińskich. Najważniejsze, żeby trzymać się tych centralnych i nie daj Boże, dać się zwieść GPS-owi i pojechać przez Gagauzię na południu Mołdowy (przejście Giurgiulesti), region który jest w pewnej mierze analogiem prorosyjskiej części Donbasu – wszędzie napisy po rosyjsku i totalne bezdroże. Dlatego – najlepiej pojechać na Kiszyniów, a potem – przez Leuseni na przejście graniczne Vama Albita z Rumunią. Trochę dłuższa trasa, ale równiejsza i bardziej oszczędna dla samochodu. Przekraczając granicę z Mołdawią trzeba od razu kupić winietę – opłatę za korzystanie z dróg (ok 4 Euro).  Taka sama Rowinieta obowiązuje w Rumunii (5 Euro) i Bułgarii (5 Euro). Wracając z powrotem warto pamiętać o tym, że te winiety są ważne przez określony okres i celnicy w drodze powrotnej obowiązkowo je sprawdzają. 

Rumunia zdziwi tranzytowego turystę dobrymi drogami i szybką autostradą od Bukaresztu do Konstancy. Warto od razu jechać do stolicy kraju i później przez ponad 200 kilometrów lecieć z szybkością 130 km na godzinę do pierwszej nadmorskiej miejscowości, którą jest Konstanca. Przed skrętem na przejście graniczne z Bułgarią (60 km od Konstancy) będziemy mogli przez krótki czas rozkoszować się widokiem morza. Przekraczając granicę Mołdawii z Rumunią możemy spędzić w kolejce nawet do 5 godzin. Odprawa odbywa się na oddzielnych punktach kontrolnych. Tutaj z Kartą Polaka i wizą typu „D” nie ma problemu. Rumuńska Straż Graniczna życzliwie, po angielsku, odpowie na wszystkie pytania. Widać, że ten kraj poczynił wielki postęp w integracji w UE. Różnica z Mołdową jest odczuwalna na każdym kroku.

Wjeżdżając z kolei na teren Bułgarii przez przejście Negru Woda, zobaczymy niebieskich (rumuńskich) i białych (bułgarskich) pograniczników, którzy odprawiają turystów w jednym okienku. Przejazd zajmuje około 15 minut ...i za chwilę goście jakby wracają na Ukrainę – te same dziurawe drogi, pozostałości po totalitarnej przeszłości i „przyjaźni” z ZSRS. Bułgarska drogówka też nie jest zbytnio przyjazna, znaki ograniczające bezsensownie prędkość do 30 km na godzinę na każdym kroku, motywują podróżujących do popełnienia drobnych wykroczeń drogowych i płacenia haraczy miejscowym „piratom”. Trochę lepiej wyglądają miasta Dobrich oraz Warna. Majestatyczne statki, rozładowujące się po prawej stronie od mostu i śmieszne reklamy z królem Janem Sobieskim na billboardach, nie pozwalają się nudzić i po około 100 kilometrów przed nami pojawi się czarnomorskie wybrzeże. Pierwsze negatywne wrażenie od Bułgarii zmienia się w stan euforii, a wąskie górskie drogi raz po raz ukazują nam bezkresne morze.

O wypoczynku w Bułgarii napisano już wiele. Można dodać tylko, że z dziećmi lepiej jechać do Pomorije (tutaj po 12 w nocy wszystkie imprezy są zakazane), a młodzieży lepiej jechać na Złote Piaski i balować od świtu do świtu. Wynajęcie mieszkania lub pokoju w hotelu kosztuje od 50 lev (25 Euro), posiłek – 7-15 lev (3,5-7,5 Euro). Miejscowi mieszkańcy chętnie przyjmują Euro, w bułgarskich hotelach, sklepach i na stacjach paliw łatwo można zapłacić kartą.

Jak okazuje się - Czarne Morze bywa różne. W Bułgarii jest bardzo dużo słonecznych dni w ciągu roku, ciepła woda i darmowe plaże. Problemy z poruszaniem się po nadmorskich miejscowościach będą miały osoby niepełnosprawne – tutejsza infrastruktura po prostu nie jest przystosowana do przyjęcia takich gości, jakby dziwnie to nie brzmiało. Poza tym na plażach nie ma ubikacji, a niektóre panie defilują pod słońcem bez staników, wywołując u turystów z Ukrainy „kulturowy szok”.

Podróż z Ukrainy do wybrzeża Czarnego Morza w Bułgarii zajmuje od 17 do 26 godzin – w zależności od kolejek na granicach. Odległość od Winnicy stanowi 1150 km lub 1000 km (+ przeprawa promem). Szybciej dojedziemy, korzystając z ww. wariantu.
Planując odpoczynek w Odessie lub pod Mikołajowem, warto rozważyć także możliwość wyjazdu do Bułgarii. Tym bardziej, jeżeli turysta ma Kartę Polaka i wizę typu „D”, to może liczyć na dodatkowe oszczędności rzędu 45 Euro za jedną wizę. Te pieniądze lepiej wydać na smaczne dania rybne w jakiej nadmorskiej restauracji w Pomorije lub zwiedzanie Nessebaru i Sozopola.

Jerzy Wójcicki, 17.08.15 r. 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.32 MB
Application afterInitialise: 0.015 seconds, 1.44 MB
Application afterRoute: 0.019 seconds, 2.07 MB
Application afterDispatch: 0.045 seconds, 2.93 MB
Application afterRender: 0.189 seconds, 3.61 MB

Zużycie pamięci

3817328

Zapytań do bazy danych: 43

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'nobj12jrgthmumip5do7p7o515'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1498368821' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'nobj12jrgthmumip5do7p7o515'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'nobj12jrgthmumip5do7p7o515','1498374221','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1756)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5519
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-25 07:03:41' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-25 07:03:41' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5519'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1269
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2017-06-25 07:03:41' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2017-06-25 07:03:41' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5519
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5519

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1756 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 16. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1756
    LIMIT 1
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1700
    LIMIT 1
 18. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 139
 19. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 20. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 21. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 22. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 329
 23. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 329, '2017-06-25' )
 24. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 25. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 305
 26. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 305, '2017-06-25' )
 27. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 28. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 295
 29. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 295, '2017-06-25' )
 30. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 31. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 320
 32. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 320, '2017-06-25' )
 33. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2017-06-25 07:03:41')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2017-06-25 07:03:41')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 34. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 522
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5513
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2462
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5469
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5277
 40. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-25 07:03:41' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-25 07:03:41' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 41. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 43. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2017-06-25' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak