Thursday, Mar 23rd

Last update:07:35:19 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Radny Dominik Jaśkowiec chce ochronić Jaskinię Wiślaną przed zniszczeniem

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 

Ochrona Jaskini Wiślanej i Kamieniołomu Księża Górka w związku z planami budowy Trasy Pychowickiej i Trasy Łagiewnickiej – to temat najbliższego posiedzenia Komisji Dialogu Obywatelskiego Rady Miasta Krakowa. Komisja została zwołana z inicjatywy wiceprzewodniczącego Rady Miasta Dominika Jaśkowca.


- W lutym odbędzie się głosowanie na sesji Rady Miasta Krakowa w sprawie powołania nowej spółki, której celem ma być zaciągnięcie i obsługa kredytu dla budowy Trasy Łagiewnickiej, która ma sens wyłącznie w powiązaniu z Trasą Pychowicką. Przebieg planowanej Trasy Pychowickiej zagraża unikalnej w skali Krakowa Jaskini Wiślanej oraz kamieniołomowi Księża Góra. W miejscu tych dwóch cennych obiektów zaplanowano węzeł drogowy. Zniszczeniu cennych obiektów mówię zdecydowane NIE sprawa trafia na najbliższe obrady Komisji Dialogu Obywatelskiego Rady Miasta Krakowa – napisał Dominik Jaśkowiec na swoim profilu na portalu społecznościowym.

Posiedzenie odbędzie się 4 lutego (czwartek) o godz. 17:15 w Urzędzie Miasta Krakowa - sala Portretowa Pl. Wszystkich Świetych 3-4. Posiedzenie komisji jest jawne i otwarte, może wziąć w nim udział każdy zainteresowany bez konieczności poprzedniego zgłoszenia chęci uczestnictwa.

O kontrowersjach związanych z planowaną przez wiceprezydenta Tadeusza Trzmiela budową Trasy Pychowickiej przez cenne tereny Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, pisaliśmy na naszym portalu wielokrotnie. Jak informowaliśmy, miasto zaplanowało węzeł Trasy Pychowickiej dokładnie w miejscu unikalnej Jaskini Wiślanej (Pychowickiej) i kamieniołomu Księża Górka. Zdaniem Dominika Jaśkowca, a także naszej redakcji, niszczenie tak cennych obiektów jest niedopuszczalne, a problem połączenia drogowego omijającego Aleje Trzech Wieszczów można rozwiązać w inny sposób.

Jak można przeczytać w tekście doktora Marka Porzyckiego Trasa Pychowicka niekoniecznie potrzebna”, spośród trzech planowanych przez miasto tras wchodzących w skład tzw. III obwodnicy, tak naprawdę potrzebna jest tylko Trasa Zwierzyniecka. Dalej ruch samochodów i autobusów może z powodzeniem zostać skierowany na już istniejący układ drogowy omijający Aleje – Most Zwierzyniecki, Kapelankę, ulicę Tischnera.

Budowy Trasy Pychowickiej o parametrach autostrady sprzeciwiają się również przedstawiciele stowarzyszenia „Nasze Pychowice”, reprezentującego mieszkańców tych okolic. Ich zdaniem, trasy Zwierzyniecka i Pychowicka powinny zostać zdecydowanie zwężone (do maksymalnie dwóch pasów ruchu) i poprowadzone w całości w tunelu, włącznie z tunelem pod Wisłą i Księżą Górką. Natomiast skomunikowanie Pychowic z lewobrzeżnymi dzielnicami dla niezmotoryzowanych należałoby rozwiązać poprzez budowę kładki pieszo-rowerowej. O budowę takiej kładki zabiegają nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale także krakowianie, którzy licznie udają się do Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego w celach rekreacyjnych – w tym rowerzyści, rolkarze, biegacze czy rodzice z dziećmi.

Kilka dni temu radny Dominik Jaśkowiec oraz redaktor portalu „Port Europa” Jakub Łoginow byli gośćmi Jacka Bańki w audycji „Co niesie dzień” w Radiu Kraków – można ją odsłuchać (i obejrzeć) tutaj:

Przyćmienie Osadź Osadź ten film na swojej witrynie

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto