Friday, Feb 24th

Last update:06:53:52 PM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Projekt budżetu Krakowa przyjęty, program zalesiania zagrożony!

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Potencjalny teren zalesień na Górce Narodowej

Przyznane przez Prezydenta środki na działalność Zarządu Zieleni Miejskiej nie wystarczą na realizację programu zalesiania, o którym pisaliśmy na naszym portalu. Teraz wszystko w rękach mieszkańców, którzy powinni apelować do radnych i prezydenta o dokonanie „zielonej poprawki”.

Taki obrót sprawy jest dość zaskakujący. Prezydent Jacek Majchrowski obiecał wcześniej, że Zarząd Zieleni Miejskiej otrzyma na 2017 rok sto milionów złotych, o które wnioskował dyrektor Piotr Kempf. Środki tego rzędu są niezbędne, by nie tylko dbać o zieleń parkową i przydrożną, ale też zrealizować program zalesień, którego szczegóły w maju Jacek Majchrowski uzgodnił z Dominikiem Jaśkowcem.

Prezydent zaakceptował i firmował swoim nazwiskiem propozycję, by w 2017 roku opracować Powiatowy Program Zwiększania Lesistości na lata 2018-2040 (koszt jego stworzenia to niecały milion złotych). Na podstawie tego dokumentu mają się odbywać wykupy gruntów pod nowe lasy, a następnie nasadzenia. Lasy mają przybywać przede wszystkim w północnej i wschodniej części miasta, gdzie ich najbardziej brakuje. Planowane jest m. in. powiększenie Lasu Witkowickiego i stworzenie naturalnej bariery chroniącej okoliczne osiedla przed hałasem i zanieczyszczeniami z północnej obwodnicy Krakowa.

Program zalesień jest jednak zagrożony. Zamiast obiecanych sto milionów, w projekcie budżetu znalazło się zaledwie kilkadziesiąt. – W tej sytuacji może nie wystarczyć środków na zlecenie opracowania Powiatowego Programu Zwiększania Lesistości ani tym bardziej na wykupy gruntów pod nowe lasy, z wyjątkiem jakichś mniejszych działek – informuje dyrektor ZZM Piotr Kempf.

Projekt budżetu może teraz zostać zmieniony w formie autopoprawki Prezydenta oraz poprzez poprawki wnoszone przez radnych. Dużo będzie zależeć od mieszkańców, którzy mogą zaapelować do władz miasta i radnych o to, by uzgodniony już program zalesień był w 2017 roku realizowany.

Wcześniejsze artykuły na ten temat:

Sukces inicjatywy Lasy dla Krakowa – uchwała zalesieniowa przyjęta, powstanie Powiatowy Program Zwiększania Lesistości Miasta Krakowa

Co dalej z lasami dla Krakowa?

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto