Tuesday, Jun 27th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Od 8 lat jest vacat na stanowisku Dyrektora małopolskich Parków Krajobrazowych. Urząd Marszałkowski: nie zamierzamy tego zmieniać

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 

Stanowisko Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego od 2009 roku jest nieobsadzone. Kiedy możemy się spodziewać obsadzenia tego vacatu? Raczej nieprędko.

Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy powstał w 1981 roku. Do 2009 roku był on częścią Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych, podlegającemu administracji rządowej. W 2009 roku parki krajobrazowe przeszły pod zarząd samorządu wojewódzkiego. Powołano wówczas nową jednostkę – Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, jednak od 2009 roku marszałek Małopolski nie znalazł czasu, by rozpisać konkurs na dyrektora tej instytucji.

Trudno w to uwierzyć, ale od 8 lat Zespół Parków Krajobrazowych funkcjonuje na zasadach tymczasowości. Nie ma swojego kierownictwa, a jedynie osobę tymczasowo pełniącą obowiązki dyrektora do czasu wyłonienia nowego dyrektora w uczciwym i przejrzystym konkursie. Mimo, że od zmiany ustawy o ochronie przyrody minęło już 8 lat, nadal małopolski Sejmik nie uchwalił planu ochrony dla żadnego z 11 parków krajobrazowych. Większość z nich jest już opracowana, wykonawcą projektów planów ochrony jest firma KRAMEKO, która wygrywała przetargi najczęściej w trybie jedynego wykonawcy. Mimo wysokiej jakości tych dokumentów i braku zastrzeżeń do wykonanej przez KRAMEKO pracy, Sejmik nie zatwierdził jeszcze żadnego z nich, mimo iż w niektórych przypadkach miał już kilka lat na podjęcie takiej decyzji.

Prawdopodobnie nie zostanie dotrzymany ustawowy 10-letni termin na uchwalenie planów ochrony dla trzech parków: Bielańsko-Tynieckiego, Dolinki Krakowskie i małopolskiej części parku Orlich Gniazd. Dopiero pod koniec 2016 roku zlecono firmie KRAMEKO opracowanie projektu planu ochrony, termin realizacji zadania przewidziano na wiosnę 2018. Jednak zgodnie ze znowelizowaną ustawą, Sejmik musi zatwierdzić plany ochrony najpóźniej jesienią 2018 (termin ten pokrywa się z końcem obecnej kadencji Sejmiku). Problem w tym, że projekty planów ochrony muszą być jeszcze przekonsultowane z samorządami i RDOŚ, a następnie poddane debacie publicznej w samym Sejmiku. Jak widzimy na przykładzie już opracowanych, a jeszcze nie zatwierdzonych planów ochrony, zajmuje to co najmniej kilka lat.

Dobrej jakości pracy kierownictwa Parków jak widać nie służy przedłużająca się atmosfera tymczasowości. W 2009 roku panu Jerzemu Zawartce tymczasowo powierzono obowiązki poprowadzenia spraw Parków do czasu rozpisania konkursu na pełnoprawnego dyrektora. Jak wiemy, osoba tymczasowo pełniąca obowiązki tylko administruje i zajmuje się sprawami bieżącymi, właściwe decyzje powinien natomiast podejmować już pełnoprawny dyrektor. Zapytaliśmy więc Urząd Marszałkowski o to, kiedy możemy spodziewać się rozpisania konkursu na to wakatujące stanowisko.

- Pan Jerzy Zawartka  pełni stanowisko p.o. dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego na mocy art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 roku (o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie). Zgodnie z tym artykułem – po przejęciu przez samorządy województwa pieczy nad parkami krajobrazowymi - „dotychczasowi dyrektorzy parków krajobrazowych pełnią swoje funkcje do czasu powołania nowych dyrektorów (…)”.  Należy  podkreślić, że przepis ten nie nakłada żadnego obowiązku, ani terminu  powołania nowych dyrektorów. Stąd też wynika kontynuacja  zatrudnienia P. J. Zawartki na dotychczasowym stanowisku. Informuję również, że obecnie nie planuje się konkursu na stanowisko dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego – poinformował nas zespół prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

W sąsiednim Województwie Śląskim parki krajobrazowe funkcjonują na o wiele solidniejszych podstawach. Już w 2014 roku Sejmik Województwa Śląskiego uchwalił plan ochrony dla ich części Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Co ciekawe, nie trzeba było zlecać opracowania planu w przetargu zewnętrznej firmie za 600 tysięcy złotych. Plan ochrony opracowali w ramach swoich codziennych obowiązków pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Będzinie na podstawie posiadanej przez nich wiedzy i dokumentów. Jakości merytorycznej tak przygotowanego planu ochrony nikt nie kwestionuje, a Województwo Śląskie zaoszczędziło w ten sposób kilkaset tysięcy złotych.

- Trwają prace nad planem ochrony Parku Krajobrazowego Lasy Nad Górna Liswartą. Opracowany jest projekt planu ochrony, który obecnie jest uzgadniany w gminach leżących na terenie parku. W pozostałych parkach wchodzących w skład ZPKWŚ opracowywane są uchwały w sprawie zakazów i granic w celu dostosowania zapisów do aktualnego brzmienia ustawy o ochronie przyrody. Po dokonaniu aktualizacji rozporządzeń zostaną opracowane plany ochrony – poinformował nas Witold Trólka z biura prasowego Marszałka Woj. Śląskiego.

Jakub ŁoginowKomentarze  

 
-1 #1 Ijon Tichyj 2017-03-25 00:27
A gdzie mój komentarz?
Pięknie żeście wprowadzili, a raczej utrzymali cenzurę na komentarze i stąd tylko publikujecie tylko te słodkie i lukrowane tyłowłazy. Rośnie wam poparcie ale do czasu jak ktoś (może i sam Prezes choć mikrego wzrostu- bardziej powiedziałbym napoleońskiego) przejrzy na oczy i pogna tę czerwoną hołotę jak Piłsudski w 1920 r.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.32 MB
Application afterInitialise: 0.016 seconds, 1.44 MB
Application afterRoute: 0.019 seconds, 2.07 MB
Application afterDispatch: 0.050 seconds, 2.96 MB
Application afterRender: 0.197 seconds, 3.62 MB

Zużycie pamięci

3832320

Zapytań do bazy danych: 44

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'u47qfubatr0os0lmfph4uicfm1'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1498516637' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'u47qfubatr0os0lmfph4uicfm1'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'u47qfubatr0os0lmfph4uicfm1','1498522037','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1816)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5668
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-27 00:07:17' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-27 00:07:17' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5668'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1318
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2017-06-27 00:07:17' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2017-06-27 00:07:17' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5668
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5668

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.224.76.150'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 5668
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1816 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1816
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1422
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 144
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 328
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 328, '2017-06-27' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 100
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 100, '2017-06-27' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 299
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 299, '2017-06-27' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 310
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 310, '2017-06-27' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2017-06-27 00:07:17')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2017-06-27 00:07:17')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2702
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 522
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5513
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2462
 40. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5469
 41. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-27 00:07:17' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-27 00:07:17' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 42. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 43. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 44. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2017-06-27' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak