Thursday, Mar 30th

Last update:05:12:17 PM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Trasa Pychowicka powstanie w 2034 roku, Zwierzyniecka – około roku 2040

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 

Podejmując decyzję o budowie koszmarnie drogiej Trasy Łagiewnickiej, miasto argumentowało ją tym, że ten odcinek III obwodnicy jest najlepiej przygotowany i dlatego warto go zrealizować w pierwszej kolejności. Wiceprezydent Tadeusz Trzmiel zapomniał jednak dodać, że na domknięcie III obwodnicy (w rzeczywistości – trasy średnicowej) przyjdzie nam czekać aż 24 lata.

Skąd to wiemy? O roku 2034 jako realnym terminie budowy Trasy Pychowickiej mówiła na posiedzeniu Komisji Dialogu Obywatelskiego z początku bieżącego roku przedstawicielka ZIKiTu. Zebrani skwitowali to stwierdzeniem, że w takim razie nie ma co aż tak się przejmować, bo do tego czasu na pewno znajdzie się sposób, by zachować przed zniszczeniem cenne tereny (m. in. Jaskinię Wiślaną). Dlaczego więc miasto rozpoczęło przygotowania do projektowania trasy już teraz? Było to konieczne, by zyskać zewnętrzne dofinansowanie dla Trasy Łagiewnickiej, na której budowę miasto chce wziąć kredyt, który będziemy spłacać do 2042 roku. Trasa ta bowiem sama w sobie nie ma sensu, bez komplementarnych z nią tras Pychowickiej i Zwierzynieckiej w żaden sposób nie odciąży ona Alej Trzech Wieszczów.

Miasto zamierza już w najbliższych latach (2017-18) prowadzić przygotowania, ale sama budowa Trasy Pychowickiej to dopiero lata 30-te. Po jej zrealizowaniu mniej więcej w latach 2032-34 można będzie przystąpić do budowy Trasy Zwierzynieckiej, z przewidywanym terminem otwarcia około roku 2040.

W międzyczasie budżet miasta w latach 20-tych i 30-tych będzie obciążony dość sporymi kosztami budowy metra, do czego zostało zobowiązane w referendum. Można oczywiście dyskutować, co tym metrem będzie. Raczej naziemna kolej miejska uzupełniona odcinkami podziemnymi i liniami podziemnego tramwaju, niż metro w rozumieniu warszawskim. Chociaż i tego drugiego nie można wykluczyć. Do 2030 roku może się jeszcze zmienić wszystko.
W latach 20-tych i 30-tych miasto chce również znacząco zwiększyć długość linii tramwajowych, co już samo w sobie obciąży budżet miasta i nie pozwoli przyspieszyć budowy Trasy Pychowickiej i Zwierzynieckiej. Wymieńmy kilka linii, które mają powstać:
- podziemne linie tramwajowe pod Starym Miastem zgodnie z koncepcją Marka Bauera,
- linia z Wieczystej na Prądnik Czerwony,
- linia na Azory,
- linia na Górkę Narodową,
- linia wzdłuż ulicy Nowohuckiej i Stella-Sawickiego do Mistrzejowic,
- przedłużenie linii z Salwatora do Przegorzał i (może) do Bielan.

Trudno nawet policzyć, ile te wszystkie inwestycje tramwajowe będą kosztować, ale na pewno na tyle obciążą one budżet miasta, że na przyspieszenie budowy tras Pychowickiej i Zwierzynieckiej nie ma co liczyć.

Inna sprawa, na ile ma sens takie zagęszczanie sieci tramwajowej, skoro równolegle do tych linii funkcjonują obwodnice kolejowe, które mają zostać przystosowane do ruchu Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej (linia przez Olszę, do Łęgu, łącznik Azory – Prądnik Biały – Prądnik Czerwony). Swoją drogą – kolejny koszt dla miasta, na szczęście niewielki, bo torowiska już są, będą modernizowane nie za miejskie pieniądze, miasto po prostu musi się dołożyć do budowy przystanków (które powstaną przy współpracy z samorządem województwa).

A równocześnie: trzeba istotnie zwiększyć budżet na zieleń, przyspieszyć budowę ścieżek rowerowych zwiększając budżet na ten cel przynajmniej pięciokrotnie (znów decyzja referendalna się kłania), przyspieszyć walkę ze smogiem (znów koszty), zbudować ulicę Iwaszki, remontować chodniki, modernizować już istniejące ulice i budować nowe, wymieniać tabor tramwajowy… Powiedzcie mieszkańcom, że park o który walczą nie powstanie, bo trzeba przyspieszyć budowę Trasy Pychowickiej z 2034 na 2033 rok. Życzę powodzenia.

Miasto ukrywa przed mieszkańcami realny termin oddania do użytku Trasy Pychowickiej i Zwierzynieckiej. Wiceprezydent Trzmiel boi się oficjalnie ogłosić, że stanie się to dopiero w 2040 roku. Jasne postawienie sprawy sprawiłoby bowiem, że radni trzy razy by się zastanowili, zanim wydaliby zgodę na budowę Trasy Łagiewnickiej, która aż przez 24 lata będzie drogą donikąd.

Trochę światła na ten temat rzuca odpowiedź ZIKITu na interpelację Aleksandra Miszalskiego.

Drodzy radni, jeszcze nie jest za późno, by uchylić zgodę na budowę Trasy Łagiewnickiej. Miasto utopiło już w tę niepotrzebną inwestycję sporo milionów, ale to nie powód, by wydawać bez sensu kilka miliardów, których nie mamy.

Co zamiast tego? Zbudować TYLKO trasę Zwierzyniecką, która kierowałaby ruch na Most Zwierzyniecki i istniejący układ drogowy na południu miasta, odciążając tym samym Aleje. W tunelu Trasy Zwierzynieckiej zbudować przy okazji linię premetra (np. łącznik tramwajowy Salwator – Bronowice). Dzięki temu na powstanie trasy odciążającej Aleje mamy szansę w latach 2024-28, a nie około roku 2040.

Czytaj też:

Trasa Łagiewnicka – nie tędy droga

Pojedziemy bezpośrednim pociągiem z Prądnika Czerwonego do Gdańska?

Komentarze  

 
+1 #1 iksiński 2016-11-11 17:25
"W międzyczasie budżet miasta w latach 20-tych i 30-tych będzie obciążony dość sporymi kosztami budowy metra, do czego zostało zobowiązane w referendum." - a to już wydumane zdanie autora.
Cytować
 
 
-1 #2 Lukasz 2016-11-11 18:44
Ciekawe w czy wydumane, po coś to referendum było tak??
Cytować
 
 
+1 #3 adam 2016-11-13 00:39
autor artykułu dziecinnie łatwo uzasadnia potrzebę forsowania budowy Trasy Zwierzynieckiej kosztem Trasy Łagiewnickiej. Jednak niestety Trasa Zwierzyniecka nie rozwiąże problemu komunikacyjnego na południu miasta... Będzie jedynie nieszczęsną drogą pompującą ruch samochodowy do Dębnik w rejon Kapelanki (poprzez Most Zwierzyniecki)
Cytować
 
 
0 #4 Huop 2016-11-18 21:00
czy o tych niby odległych datach mówiła jakaś pani z ZIKiTu? Przecież ZIKIT nie jest organem decyzyjnym odnośnie Trasy Łagiewnickiej, ani Pychowickiej, ani Zwierzynieckiej .
ZIKiT nie decyduje ani o finansowaniu, ani o realizacji.
Informacja podana przez jakąś nieokreśloną osobę z ZIKiTu nie jest adekwatna ani wiarygodna ani prawdziwa.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto