Sunday, Jun 25th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Trasa Pychowicka powstanie w 2034 roku, Zwierzyniecka – około roku 2040

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 

Podejmując decyzję o budowie koszmarnie drogiej Trasy Łagiewnickiej, miasto argumentowało ją tym, że ten odcinek III obwodnicy jest najlepiej przygotowany i dlatego warto go zrealizować w pierwszej kolejności. Wiceprezydent Tadeusz Trzmiel zapomniał jednak dodać, że na domknięcie III obwodnicy (w rzeczywistości – trasy średnicowej) przyjdzie nam czekać aż 24 lata.

Skąd to wiemy? O roku 2034 jako realnym terminie budowy Trasy Pychowickiej mówiła na posiedzeniu Komisji Dialogu Obywatelskiego z początku bieżącego roku przedstawicielka ZIKiTu. Zebrani skwitowali to stwierdzeniem, że w takim razie nie ma co aż tak się przejmować, bo do tego czasu na pewno znajdzie się sposób, by zachować przed zniszczeniem cenne tereny (m. in. Jaskinię Wiślaną). Dlaczego więc miasto rozpoczęło przygotowania do projektowania trasy już teraz? Było to konieczne, by zyskać zewnętrzne dofinansowanie dla Trasy Łagiewnickiej, na której budowę miasto chce wziąć kredyt, który będziemy spłacać do 2042 roku. Trasa ta bowiem sama w sobie nie ma sensu, bez komplementarnych z nią tras Pychowickiej i Zwierzynieckiej w żaden sposób nie odciąży ona Alej Trzech Wieszczów.

Miasto zamierza już w najbliższych latach (2017-18) prowadzić przygotowania, ale sama budowa Trasy Pychowickiej to dopiero lata 30-te. Po jej zrealizowaniu mniej więcej w latach 2032-34 można będzie przystąpić do budowy Trasy Zwierzynieckiej, z przewidywanym terminem otwarcia około roku 2040.

W międzyczasie budżet miasta w latach 20-tych i 30-tych będzie obciążony dość sporymi kosztami budowy metra, do czego zostało zobowiązane w referendum. Można oczywiście dyskutować, co tym metrem będzie. Raczej naziemna kolej miejska uzupełniona odcinkami podziemnymi i liniami podziemnego tramwaju, niż metro w rozumieniu warszawskim. Chociaż i tego drugiego nie można wykluczyć. Do 2030 roku może się jeszcze zmienić wszystko.
W latach 20-tych i 30-tych miasto chce również znacząco zwiększyć długość linii tramwajowych, co już samo w sobie obciąży budżet miasta i nie pozwoli przyspieszyć budowy Trasy Pychowickiej i Zwierzynieckiej. Wymieńmy kilka linii, które mają powstać:
- podziemne linie tramwajowe pod Starym Miastem zgodnie z koncepcją Marka Bauera,
- linia z Wieczystej na Prądnik Czerwony,
- linia na Azory,
- linia na Górkę Narodową,
- linia wzdłuż ulicy Nowohuckiej i Stella-Sawickiego do Mistrzejowic,
- przedłużenie linii z Salwatora do Przegorzał i (może) do Bielan.

Trudno nawet policzyć, ile te wszystkie inwestycje tramwajowe będą kosztować, ale na pewno na tyle obciążą one budżet miasta, że na przyspieszenie budowy tras Pychowickiej i Zwierzynieckiej nie ma co liczyć.

Inna sprawa, na ile ma sens takie zagęszczanie sieci tramwajowej, skoro równolegle do tych linii funkcjonują obwodnice kolejowe, które mają zostać przystosowane do ruchu Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej (linia przez Olszę, do Łęgu, łącznik Azory – Prądnik Biały – Prądnik Czerwony). Swoją drogą – kolejny koszt dla miasta, na szczęście niewielki, bo torowiska już są, będą modernizowane nie za miejskie pieniądze, miasto po prostu musi się dołożyć do budowy przystanków (które powstaną przy współpracy z samorządem województwa).

A równocześnie: trzeba istotnie zwiększyć budżet na zieleń, przyspieszyć budowę ścieżek rowerowych zwiększając budżet na ten cel przynajmniej pięciokrotnie (znów decyzja referendalna się kłania), przyspieszyć walkę ze smogiem (znów koszty), zbudować ulicę Iwaszki, remontować chodniki, modernizować już istniejące ulice i budować nowe, wymieniać tabor tramwajowy… Powiedzcie mieszkańcom, że park o który walczą nie powstanie, bo trzeba przyspieszyć budowę Trasy Pychowickiej z 2034 na 2033 rok. Życzę powodzenia.

Miasto ukrywa przed mieszkańcami realny termin oddania do użytku Trasy Pychowickiej i Zwierzynieckiej. Wiceprezydent Trzmiel boi się oficjalnie ogłosić, że stanie się to dopiero w 2040 roku. Jasne postawienie sprawy sprawiłoby bowiem, że radni trzy razy by się zastanowili, zanim wydaliby zgodę na budowę Trasy Łagiewnickiej, która aż przez 24 lata będzie drogą donikąd.

Trochę światła na ten temat rzuca odpowiedź ZIKITu na interpelację Aleksandra Miszalskiego.

Drodzy radni, jeszcze nie jest za późno, by uchylić zgodę na budowę Trasy Łagiewnickiej. Miasto utopiło już w tę niepotrzebną inwestycję sporo milionów, ale to nie powód, by wydawać bez sensu kilka miliardów, których nie mamy.

Co zamiast tego? Zbudować TYLKO trasę Zwierzyniecką, która kierowałaby ruch na Most Zwierzyniecki i istniejący układ drogowy na południu miasta, odciążając tym samym Aleje. W tunelu Trasy Zwierzynieckiej zbudować przy okazji linię premetra (np. łącznik tramwajowy Salwator – Bronowice). Dzięki temu na powstanie trasy odciążającej Aleje mamy szansę w latach 2024-28, a nie około roku 2040.

Czytaj też:

Trasa Łagiewnicka – nie tędy droga

Pojedziemy bezpośrednim pociągiem z Prądnika Czerwonego do Gdańska?

Komentarze  

 
+1 #1 iksiński 2016-11-11 17:25
"W międzyczasie budżet miasta w latach 20-tych i 30-tych będzie obciążony dość sporymi kosztami budowy metra, do czego zostało zobowiązane w referendum." - a to już wydumane zdanie autora.
Cytować
 
 
-1 #2 Lukasz 2016-11-11 18:44
Ciekawe w czy wydumane, po coś to referendum było tak??
Cytować
 
 
+1 #3 adam 2016-11-13 00:39
autor artykułu dziecinnie łatwo uzasadnia potrzebę forsowania budowy Trasy Zwierzynieckiej kosztem Trasy Łagiewnickiej. Jednak niestety Trasa Zwierzyniecka nie rozwiąże problemu komunikacyjnego na południu miasta... Będzie jedynie nieszczęsną drogą pompującą ruch samochodowy do Dębnik w rejon Kapelanki (poprzez Most Zwierzyniecki)
Cytować
 
 
0 #4 Huop 2016-11-18 21:00
czy o tych niby odległych datach mówiła jakaś pani z ZIKiTu? Przecież ZIKIT nie jest organem decyzyjnym odnośnie Trasy Łagiewnickiej, ani Pychowickiej, ani Zwierzynieckiej .
ZIKiT nie decyduje ani o finansowaniu, ani o realizacji.
Informacja podana przez jakąś nieokreśloną osobę z ZIKiTu nie jest adekwatna ani wiarygodna ani prawdziwa.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.32 MB
Application afterInitialise: 0.013 seconds, 1.44 MB
Application afterRoute: 0.017 seconds, 2.07 MB
Application afterDispatch: 0.053 seconds, 2.98 MB
Application afterRender: 0.181 seconds, 3.64 MB

Zużycie pamięci

3852720

Zapytań do bazy danych: 44

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'd9345gavoenutt3obljfdluk62'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1498369204' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'd9345gavoenutt3obljfdluk62'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'd9345gavoenutt3obljfdluk62','1498374604','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1721)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5639
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-25 07:10:04' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-25 07:10:04' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5639'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1251
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2017-06-25 07:10:04' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2017-06-25 07:10:04' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5639
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5639

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.158.50.26'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 5639
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1721 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1721
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1422
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 144
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 328
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 328, '2017-06-25' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 305
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 305, '2017-06-25' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 295
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 295, '2017-06-25' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 310
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 310, '2017-06-25' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2017-06-25 07:10:04')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2017-06-25 07:10:04')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 522
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5513
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2462
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5469
 40. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5277
 41. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-25 07:10:04' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-25 07:10:04' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 42. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 43. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 44. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2017-06-25' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak