Tuesday, Jun 27th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Jakiej infrastruktury potrzebują krakowscy rolkarze? Znamy wyniki sondy

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Zakończyła się internetowa sonda, w której użytkownicy wybierali najpotrzebniejsze ich zdaniem inwestycje służące rolkarzom. Na pierwszym miejscu znalazło się przedłużenie asfaltowych tras nad Wisłą w obu kierunkach – do Tyńca oraz do Nowej Huty i Niepołomic.

Poniżej – pierwsza piątka najpotrzebniejszych inwestycji rolkarskich:

1.    Przedłużenie asfaltowej trasy nadwiślańskiej do Tyńca i Skawiny wraz z usunięciem wąskiego gardła koło Stopnia Kościuszko – 18,8%
2.    Wyasfaltowanie trasy rekreacyjnej na wałach Wiślanych w Nowej Hucie - od ujścia Białuchy do Przylasku Rusieckiego/Niepołomic – 18%
3.    Wymiana asfaltu na Bulwarach Wiślanych między Mostem Dębnickim a Kotlarskim – 18%
4.    Dokończenie pętli rolkarskiej wokół Błoń – 15,9%
5.    Trasy rolkowe na terenie Gminy Zielonki i Wielka Wieś: na rolkach z Krakowa do Ojcowa przez Zielonki – 9%

Niezależnie od tego, niezmiennym postulatem rolkarzy w całej Polsce jest uwzględnienie ich potrzeb przy projektowaniu infrastruktury pieszej. W praktyce chodzi przede wszystkim o rezygnację z budowy chodników z kostki „fazowanej” (czyli tej z rowkami) oraz z płyt chodnikowych – jazda na rolkach po takiej nawierzchni jest uciążliwa, niebezpieczna, w niektórych przypadkach – wręcz zagrażająca zdrowiu i życiu rolkarza. Zamiast tego rolkarze postulują, by chodniki budować z asfaltu. Takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane w wielu krajach Europy, m. in. w Austrii, Słowacji i Czechach.

Kompromisowym rozwiązaniem jest także stosowanie kostki tzw. niefazowanej, czyli bez rowków (jak na zdjęciu). Jest ona przyjazna rolkarzom i osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich czy np. ciągnących walizkę na kółkach. Rozwiązanie takie zastosowano w wielu miejscach w Krakowie, np. wzdłuż ulicy Opolskiej czy koło Plazy. W tym miejscu chcielibyśmy zaapelować do ZIKITu, by wprowadził kostkę niefazowaną jako standard wszędzie tam, gdzie nie jest możliwa lub wskazana nawierzchnia z asfaltu. Liczymy także na interwencję krakowskich radnych w tej sprawie.

Niezależnie od tego, w ramach dziennikarskiej kampanii interwencyjnej „Kraków dla rolkarzy” zwróciliśmy się do parlamentarzystów z prośbą o wystosowanie interpelacji w sprawie nieuregulowanego statusu rolkarza. Ustawa „Prawo o ruchu drogowym” w żadnym miejscu nie definiuje rolkarza, stąd też w drodze interpretacji jest on traktowany jako pieszy (nie jest jednak nigdzie zapisane wprost, że rolkarz to pieszy). Tymczasem ze względu na rozwijaną prędkość i specyfikę przemieszczania się (rolkarz jedzie, a nie chodzi na rolkach) zasadne jest dokonanie nowelizacji ustawy poprzez dodanie definicji legalnej rolkarza, drogi dla rolkarzy, znaków poziomych i pionowych: „droga dla rolkarzy” i „droga dla rowerów i rolkarzy” oraz wskazanie, że rolkarz jest pieszym, który może poruszać się także po drogach dla rowerów. Nasz apel spotkał się z ogromnie życzliwym przyjęciem ze strony posłów, interpelację w tej sprawie wystosowało (lub zamierza wystosować) kilkunastu parlamentarzystów z różnych opcji politycznych. W Małopolsce wspierają nas m. in. posłowie: Dorota Niedziela i Marek Sowa (PO) oraz Józef Brynkus (Kukiz-15). O szczegółach będziemy informować, należy jednak mieć świadomość, że nawet przy szczerych chęciach nowelizacja ustawy nie nastąpi prędko, to kwestia raczej kilku lat niż kilkunastu miesięcy.

Wzięliśmy także udział w konsultacjach społecznych dotyczących krakowskiej zieleni. Zaproponowaliśmy, by projektując infrastrukturę krakowskich parków i lasów miejskich, uwzględnić w niej potrzeby rolkarzy – czyli np. odnowić asfaltowe alejki, tam gdzie nawierzchnia jest utwardzona – stosować asfalt a nie kostkę (np. Młynówka Królewska) i zapewnić asfaltowe połączenie sieci asfaltowych alejek ze światem zewnętrznym – to z kolei casus Lasku Mogilskiego. Szczegóły tutaj. Otrzymaliśmy już zapewnienie, że nasze uwagi dotarły i będą wzięte pod uwagę, a postulaty rolkarzy mogą w tym względzie liczyć na życzliwość ze strony miasta.
Kolejną sprawą na którą zwróciliśmy uwagę jest uwzględnienie naszych potrzeb podczas projektowania sieci kilkuset kilometrów tras rowerowych w Małopolsce – takich jak Wiślana Trasa Rowerowa, Velo Dunajec, Velo Raba czy Velo Prądnik. Oczekujemy, że te trasy będą nie tylko trasami rowerowymi, ale rowerowo-rolkarskimi, a my będziemy ich pełnoprawnymi uczestnikami (bo niby dlaczego nie?). W praktyce chodzi przede wszystkim o wykonanie tych tras z asfaltu na całej ich długości. Ale nie tylko – ważne, by potrzeby rolkarzy zostały uwzględnione już w samej specyfikacji i nazwie projektu, tak aby możliwość korzystania z nich przez rolkarzy nie budziła żadnych wątpliwości i aby projekty były dopracowane także w istotnych dla rolkarzy szczegółach. W tej sprawie interweniowali m. in. posłowie Marek Sowa (były marszałek Małopolski), Dorota Niedziela i Józef Brynkus. Tu również możemy liczyć na życzliwą współpracę i zrozumienie ze strony partnerów z Urzędu Marszałkowskiego, zwłaszcza że Małopolska jest liderem jeśli chodzi o budowę tras rowerowych w taki sposób, by służyły one także rolkarzom – czego przykładem są świetne trasy na Podtatrzu.

Podsumowując – czekamy teraz na interwencję krakowskich radnych jeśli chodzi o realizację wspomnianych na wstępie inwestycji służących rolkarzom (m. in. przedłużenie asfaltowej trasy do Tyńca i Skawiny oraz w drugą stronę do Niepołomic), a także w zakresie zmiany technologii budowy krakowskich chodników – rezygnacji z kostki fazowanej na rzecz asfaltu lub kostki niefazowanej. Zachęcamy też pracowników ZIKITu do życzliwego pochylenia się nad tym problemem i dokonania postulowanych przez rolkarzy zmian. Namawiamy także krakowskich dziennikarzy do opisania tej sprawy na łamach miejscowej prasy.

Jakub Łoginow

Polub stronę „Kraków dla rolkarzy”: www.facebook.com/krakowdlarolkarzy
Więcej o naszej kampanii i trasach rolkarskich w Krakowie: www.porteuropa.eu/krakow/rolki
Opis rolkostrad na Podtatrzu: www.porteuropa.eu/slowacja/rolki


Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.32 MB
Application afterInitialise: 0.029 seconds, 1.44 MB
Application afterRoute: 0.032 seconds, 2.07 MB
Application afterDispatch: 0.080 seconds, 2.93 MB
Application afterRender: 0.275 seconds, 3.61 MB

Zużycie pamięci

3818808

Zapytań do bazy danych: 43

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '77ublaevl8i5dhhsngh995f7f0'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1498516196' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '77ublaevl8i5dhhsngh995f7f0'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( '77ublaevl8i5dhhsngh995f7f0','1498521596','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1815)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5609
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-26 23:59:56' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-26 23:59:56' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5609'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1317
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2017-06-26 23:59:56' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2017-06-26 23:59:56' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5609
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5609

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1815 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 16. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1815
    LIMIT 1
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1422
    LIMIT 1
 18. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 144
 19. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 20. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 21. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 22. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 328
 23. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 328, '2017-06-26' )
 24. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 25. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 100
 26. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 100, '2017-06-26' )
 27. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 28. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 296
 29. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 296, '2017-06-26' )
 30. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 31. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 314
 32. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 314, '2017-06-26' )
 33. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2017-06-26 23:59:56')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2017-06-26 23:59:56')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 34. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2702
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 522
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5513
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2462
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5469
 40. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-26 23:59:56' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-26 23:59:56' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 41. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 43. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2017-06-26' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak