Sunday, Feb 26th

Last update:06:53:52 PM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Jakiej infrastruktury potrzebują krakowscy rolkarze? Znamy wyniki sondy

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Zakończyła się internetowa sonda, w której użytkownicy wybierali najpotrzebniejsze ich zdaniem inwestycje służące rolkarzom. Na pierwszym miejscu znalazło się przedłużenie asfaltowych tras nad Wisłą w obu kierunkach – do Tyńca oraz do Nowej Huty i Niepołomic.

Poniżej – pierwsza piątka najpotrzebniejszych inwestycji rolkarskich:

1.    Przedłużenie asfaltowej trasy nadwiślańskiej do Tyńca i Skawiny wraz z usunięciem wąskiego gardła koło Stopnia Kościuszko – 18,8%
2.    Wyasfaltowanie trasy rekreacyjnej na wałach Wiślanych w Nowej Hucie - od ujścia Białuchy do Przylasku Rusieckiego/Niepołomic – 18%
3.    Wymiana asfaltu na Bulwarach Wiślanych między Mostem Dębnickim a Kotlarskim – 18%
4.    Dokończenie pętli rolkarskiej wokół Błoń – 15,9%
5.    Trasy rolkowe na terenie Gminy Zielonki i Wielka Wieś: na rolkach z Krakowa do Ojcowa przez Zielonki – 9%

Niezależnie od tego, niezmiennym postulatem rolkarzy w całej Polsce jest uwzględnienie ich potrzeb przy projektowaniu infrastruktury pieszej. W praktyce chodzi przede wszystkim o rezygnację z budowy chodników z kostki „fazowanej” (czyli tej z rowkami) oraz z płyt chodnikowych – jazda na rolkach po takiej nawierzchni jest uciążliwa, niebezpieczna, w niektórych przypadkach – wręcz zagrażająca zdrowiu i życiu rolkarza. Zamiast tego rolkarze postulują, by chodniki budować z asfaltu. Takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane w wielu krajach Europy, m. in. w Austrii, Słowacji i Czechach.

Kompromisowym rozwiązaniem jest także stosowanie kostki tzw. niefazowanej, czyli bez rowków (jak na zdjęciu). Jest ona przyjazna rolkarzom i osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich czy np. ciągnących walizkę na kółkach. Rozwiązanie takie zastosowano w wielu miejscach w Krakowie, np. wzdłuż ulicy Opolskiej czy koło Plazy. W tym miejscu chcielibyśmy zaapelować do ZIKITu, by wprowadził kostkę niefazowaną jako standard wszędzie tam, gdzie nie jest możliwa lub wskazana nawierzchnia z asfaltu. Liczymy także na interwencję krakowskich radnych w tej sprawie.

Niezależnie od tego, w ramach dziennikarskiej kampanii interwencyjnej „Kraków dla rolkarzy” zwróciliśmy się do parlamentarzystów z prośbą o wystosowanie interpelacji w sprawie nieuregulowanego statusu rolkarza. Ustawa „Prawo o ruchu drogowym” w żadnym miejscu nie definiuje rolkarza, stąd też w drodze interpretacji jest on traktowany jako pieszy (nie jest jednak nigdzie zapisane wprost, że rolkarz to pieszy). Tymczasem ze względu na rozwijaną prędkość i specyfikę przemieszczania się (rolkarz jedzie, a nie chodzi na rolkach) zasadne jest dokonanie nowelizacji ustawy poprzez dodanie definicji legalnej rolkarza, drogi dla rolkarzy, znaków poziomych i pionowych: „droga dla rolkarzy” i „droga dla rowerów i rolkarzy” oraz wskazanie, że rolkarz jest pieszym, który może poruszać się także po drogach dla rowerów. Nasz apel spotkał się z ogromnie życzliwym przyjęciem ze strony posłów, interpelację w tej sprawie wystosowało (lub zamierza wystosować) kilkunastu parlamentarzystów z różnych opcji politycznych. W Małopolsce wspierają nas m. in. posłowie: Dorota Niedziela i Marek Sowa (PO) oraz Józef Brynkus (Kukiz-15). O szczegółach będziemy informować, należy jednak mieć świadomość, że nawet przy szczerych chęciach nowelizacja ustawy nie nastąpi prędko, to kwestia raczej kilku lat niż kilkunastu miesięcy.

Wzięliśmy także udział w konsultacjach społecznych dotyczących krakowskiej zieleni. Zaproponowaliśmy, by projektując infrastrukturę krakowskich parków i lasów miejskich, uwzględnić w niej potrzeby rolkarzy – czyli np. odnowić asfaltowe alejki, tam gdzie nawierzchnia jest utwardzona – stosować asfalt a nie kostkę (np. Młynówka Królewska) i zapewnić asfaltowe połączenie sieci asfaltowych alejek ze światem zewnętrznym – to z kolei casus Lasku Mogilskiego. Szczegóły tutaj. Otrzymaliśmy już zapewnienie, że nasze uwagi dotarły i będą wzięte pod uwagę, a postulaty rolkarzy mogą w tym względzie liczyć na życzliwość ze strony miasta.
Kolejną sprawą na którą zwróciliśmy uwagę jest uwzględnienie naszych potrzeb podczas projektowania sieci kilkuset kilometrów tras rowerowych w Małopolsce – takich jak Wiślana Trasa Rowerowa, Velo Dunajec, Velo Raba czy Velo Prądnik. Oczekujemy, że te trasy będą nie tylko trasami rowerowymi, ale rowerowo-rolkarskimi, a my będziemy ich pełnoprawnymi uczestnikami (bo niby dlaczego nie?). W praktyce chodzi przede wszystkim o wykonanie tych tras z asfaltu na całej ich długości. Ale nie tylko – ważne, by potrzeby rolkarzy zostały uwzględnione już w samej specyfikacji i nazwie projektu, tak aby możliwość korzystania z nich przez rolkarzy nie budziła żadnych wątpliwości i aby projekty były dopracowane także w istotnych dla rolkarzy szczegółach. W tej sprawie interweniowali m. in. posłowie Marek Sowa (były marszałek Małopolski), Dorota Niedziela i Józef Brynkus. Tu również możemy liczyć na życzliwą współpracę i zrozumienie ze strony partnerów z Urzędu Marszałkowskiego, zwłaszcza że Małopolska jest liderem jeśli chodzi o budowę tras rowerowych w taki sposób, by służyły one także rolkarzom – czego przykładem są świetne trasy na Podtatrzu.

Podsumowując – czekamy teraz na interwencję krakowskich radnych jeśli chodzi o realizację wspomnianych na wstępie inwestycji służących rolkarzom (m. in. przedłużenie asfaltowej trasy do Tyńca i Skawiny oraz w drugą stronę do Niepołomic), a także w zakresie zmiany technologii budowy krakowskich chodników – rezygnacji z kostki fazowanej na rzecz asfaltu lub kostki niefazowanej. Zachęcamy też pracowników ZIKITu do życzliwego pochylenia się nad tym problemem i dokonania postulowanych przez rolkarzy zmian. Namawiamy także krakowskich dziennikarzy do opisania tej sprawy na łamach miejscowej prasy.

Jakub Łoginow

Polub stronę „Kraków dla rolkarzy”: www.facebook.com/krakowdlarolkarzy
Więcej o naszej kampanii i trasach rolkarskich w Krakowie: www.porteuropa.eu/krakow/rolki
Opis rolkostrad na Podtatrzu: www.porteuropa.eu/slowacja/rolki


Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto