Tuesday, Jun 27th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Ministerstwo Infrastruktury rozwiewa wątpliwości: Kraków może tworzyć wydzielone ścieżki dla rolkarzy

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 

Rolkarz to pieszy, nie ma jednak przeciwwskazań prawnych, by samorządy tworzyły wydzielone i oznakowane stosownymi znakami drogowymi ścieżki dla rolkarzy na wzór dróg dla rowerów – informuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa w odpowiedzi na interpelacje Marka Sowy, Doroty Niedzieli i Józefa Lassoty.

Środowisko krakowskich rolkarzy apelowało tej wiosny do władz Krakowa i krakowskich radnych, by w odpowiedzi na ogromne zainteresowanie rolkarstwem miasto stworzyło wydzielone trasy dla grupy określanej z angielska słowem „Skate” (rolkarze, wrotkarze, deskorolkarze i hulajnożyści – wspólna trasa dla wszystkich tych grup i użytkowników podobnych urządzeń, a zimą – nart biegowych). Nie oznacza to rezygnacji z innych postulatów rolkarzy, takich jak asfaltowe chodniki i równe alejki w parkach, ale o ich uzupełnienie. Rozdzielenie ruchu pieszego na dwie grupy: pieszych sensu stricte i „skate” (czyli głównie rolkarzy) ma sens w miejscach o charakterze rekreacyjnym (niektóre parki, bulwary nadrzeczne), o szczególnie dużej frekwencji (istniejącej lub potencjalnej) ruchu rolkarzy. W Krakowie rolkarze proponują, by wydzielone ścieżki rolkarskie stworzyć w trzech miejscach:
- wokół Błoń,
- na centralnym odcinku Bulwarów Wiślanych między Wawelem a Mostem Kotlarskim,
- w Lotniczym Parku Kulturowym – na płycie dawnego lotniska w Czyżynach.

Odseparowanie ruchu pieszego, rolkarskiego i rowerowego jest praktykowane w wielu polskich miastach, m. in. w Sopocie, Katowicach, Chorzowie czy Bielsku-Białej. Takie rozwiązania pozwalają na „skanalizowanie” ruchu rolkarskiego z korzyścią dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników przestrzeni publicznej. Niewtajemniczonym wyjaśniamy, że rolkarze to grupa bardzo szeroka i mająca różne potrzeby i umiejętności. Analogicznie zresztą z rowerzystami: jedni używają roweru rekreacyjnie i jeżdżą na rowerowe wycieczki za miasto, inni używają go do celów transportowych, jeszcze inni – np. użytkownicy BMX-ów, korzystają z dwóch kółek do różnego rodzaju akrobacji.

Identycznie sprawa wygląda z rolkarzami. Jedni (analogicznie dla rowerzystów jeżdżących na BMXach) są nastawieni na skoki, sztuczki i akrobacje i nie potrzeba im infrastruktury liniowej (długich tras), ale stacjonarnych skateparków. I dobrze, że takie w końcu powstają. Druga grupa, do której zaliczają się m. in. początkujący rolkarze (ale nie tylko), jest nastawiona na to, by pojeździć sobie dla sportu po dobrej nawierzchni i nie przeszkadza im na przykład jazda w kółko albo tam i z powrotem. A wręcz szukają takich miejsc, bo można tam spotkać innych rolkarzy, znajomych itp. I wreszcie trzecia grupa rolkarzy – to osoby traktujące rolki jako środek przemieszczania się na długie odległości. Czy to w celach transportowych (np. dojazd na dworzec, spotkanie, zakupy czy nawet do pracy – jak rower), czy rekreacyjnych – ale nie na zasadzie zrobienia iluś okrążeń wokół Błoń, tylko wielokilometrowych wycieczek rolkowych (nawet 70 i więcej km jednego dnia), za każdym razem innej.

Problem w tym, że obecnie przedstawiciele drugiej i trzeciej grupy rolkarzy korzystają z tej samej infrastruktury, czyli jeżdżą po ścieżkach rowerowych. Przy czym rolkarze – długodystansowcy jeżdżą dobrze i w sposób, który nie sprawia problemów rowerzystom ani pieszym - czyli wąsko, prawą stroną DDR, nie wykonują gwałtownych ruchów, da się ich łatwo wyprzedzić. A często to oni wyprzedzają rowerzystów. Problem w tym, że z braku wydzielonych miejsc dla rolkarzy rekreacyjnych, w tym dopiero uczących się, grupa ta także korzysta z dróg dla rowerów. I jeździ w sposób, który może budzić zastrzeżenia – głównie z braku umiejętności lub odpowiedniej edukacji (np. pomogłyby tabliczki: „rolkarzu – nie jedź slalomem, trzymaj się prawej strony”).

Taka edukacja prawidłowego jeżdżenia na rolkach w sposób, który nie stwarza problemów rowerzystom, jest prowadzona na Słowacji. Jak już informowaliśmy, według słowackiej ustawy o ruchu drogowym rolkarz jest pieszym, ale ma prawo korzystać z dróg dla rowerów, o ile nie ograniczy ani nie stworzy zagrożenia rowerzystom. Słowacka Policja i zarządcy infrastruktury nie udają, że rolkarze nie istnieją i że są to „zwykli piesi”, ale edukują ich: nie jeździjcie stylem łyżwowym, slalomem po ścieżkach rowerowych, jedźcie wąsko, prawą stroną DDR, ustępując rowerzystom i pieszym. I to działa!

A u nas? Stworzenie wydzielonych ścieżek dla rolkarzy na Bulwarach Wiślanych, wokół Błoń i w Lotniczym Parku Kulturowym (może jeszcze gdzieś?) skanalizowałoby ruch: na te trasy przenieśliby się mniej sprawni i początkujący rolkarze, obecnie korzystający z DDR-ów. Na ścieżkach rowerowych pozostaliby natomiast rolkarze – długodystansowcy (w tym osoby traktujące rolki jako środek lokomocji, a nie rekreację), którzy jeżdżą prawidłowo, bezpiecznie, trzymając się prawej strony. Zyskaliby wszyscy.

Taka propozycja padła wiosną, zgłaszali ją m. in. radni Dominik Jaśkowiec (PO), Michał Drewnicki (PiS) i Anna Prokop-Staszecka (PK). W odpowiedzi miasto napisało, że chciałoby to zrobić, ale niestety nie może, bo brak jest stosownych przepisów: w świetle ustawy Prawo o Ruchu Drogowym rolkarz to pieszy, w ustawie nie ma nic o znakach drogowych „droga dla rolkarzy” czy „droga dla rowerów i rolkarzy”, jednym słowem – krakowskie „niedasię”.

W związku z tym nasz portal w ramach prowadzonej przez nas dziennikarskiej kampanii interwencyjnej „Kraków i Śląsk dla rolkarzy” postanowił poprosić posłów o pomoc w tej sprawie. Odzew był ogromny, interpelację w sprawie rolkarzy złożyło ponad 25 parlamentarzystów z różnych klubów. Temat wsparli m. in. małopolscy posłowie Dorota Niedziela, Marek Sowa i Józef Lassota, wśród których krakowscy rolkarze mają gorących sojuszników. Poparcie zapowiedział też m. in. Rafał Trzaskowski.

Odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa rozwiewa wszelkie wątpliwości. Krakowscy urzędnicy nie muszą się już martwić brakiem wyszczególnienia prawnego rolkarzy w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym i mogą śmiało stworzyć wydzielone ścieżki rolkarskie i oznakować je stosownymi znakami poziomymi i pionowymi, mimo że ustawa o takich znakach (jeszcze) nie wspomina.

Oto fragment odpowiedzi:
„Wobec powyższego należy stwierdzić, że rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie, nie kwalifikuje osób jadących na rolkach jako odrębnej kategorii uczestników ruchu drogowego i nie przewiduje wydzielenia przestrzeni w liniach rozgraniczających pasa drogowego przeznaczonej wyłącznie do ruchu tych osób. (…) Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zarządcy dróg, na zasadach fakultatywności, przewidywali w ramach projektowanych chodników, wyodrębnione trasy przeznaczone dla wskazanych wyżej uczestników ruchu drogowego.” – pisze podsekretarz stanu Jerzy Szmit.

Krakowscy urzędnicy, radni, ZIKiT i Zarząd Infrastruktury Sportowej – do dzieła! Odpadła ostatnia wymówka, możecie już planować rozdzielenie ruchu rowerowego, stricte pieszego i „skate” na Błoniach i Bulwarach Wiślanych. Jako inspiracja i przykład, że się da, mogą wam posłużyć te oto przykłady z Sopotu (Park Północny):

Katowic (Dolina Trzech Stawów):i Chorzowa (Park Śląski):


Dla lepszego rozeznania zawsze można podskoczyć do Katowic i Chorzowa na wizytę studyjną. Daleko nie jest. A w razie potrzeby - zawsze służymy urzędnikom radą i pomocą, czego przykładem chociażby program zalesieniowy Krakowa - przykład na to, że jednak dziennikarz z urzędnikiem mogą zrobić coś wspólnie dla miasta.

I nie zapomnijcie polubić strony „Kraków dla rolkarzy”: www.facebook.com/krakowdlarolkarzy

Jakub Łoginow

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.32 MB
Application afterInitialise: 0.015 seconds, 1.44 MB
Application afterRoute: 0.018 seconds, 2.07 MB
Application afterDispatch: 0.045 seconds, 2.94 MB
Application afterRender: 0.217 seconds, 3.62 MB

Zużycie pamięci

3831448

Zapytań do bazy danych: 43

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'bcfcfn1ihuacqd8jh49h8t3q24'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1498523238' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'bcfcfn1ihuacqd8jh49h8t3q24'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'bcfcfn1ihuacqd8jh49h8t3q24','1498528638','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1815)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5622
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-27 01:57:18' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-27 01:57:18' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5622'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1317
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2017-06-27 01:57:18' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2017-06-27 01:57:18' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5622
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5622

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1815 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 16. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1815
    LIMIT 1
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1422
    LIMIT 1
 18. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 144
 19. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 20. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 21. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 22. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 329
 23. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 329, '2017-06-27' )
 24. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 25. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 100
 26. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 100, '2017-06-27' )
 27. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 28. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 298
 29. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 298, '2017-06-27' )
 30. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 31. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 310
 32. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 310, '2017-06-27' )
 33. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2017-06-27 01:57:18')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2017-06-27 01:57:18')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 34. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2702
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 522
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5513
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2462
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5469
 40. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-27 01:57:18' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-27 01:57:18' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 41. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 43. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2017-06-27' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak