Thursday, Mar 23rd

Last update:07:35:19 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Trzmiel do dymisji – odwołajmy wiceprezydenta, któremu zawdzięczamy nasilenie smogu

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 

Kilka drogich i skądinąd potrzebnych inwestycji – a przy tym mnóstwo ułatwień dla samochodów i totalna zabudowa krakowskich parków, zieleńców i stref przewietrzania miasta. W efekcie Kraków stał się nieco bardziej nowoczesny, ale przy tym nie da się w nim oddychać – i nie pomoże tu nawet wymiana wszystkich pieców węglowych na ekologiczne. Takie są skutki polityki betonowania miasta i zabudowy terenów zielonych, prowadzonej od dekady przez odpowiedzialnego za inwestycje wiceprezydenta Krakowa Tadeusza Trzmiela.

 

O problemu smogu napisano już wiele, a prezydent Majchrowski szczyci się, że Kraków jako jedyne miasto w Polsce realnie walczy ze smogiem poprzez likwidację pieców węglowych. To prawda – likwiduje problem, który miasto samo stworzyło. Kraków już raz z problemem smogu się uporał – w latach 90-tych, za prezydentury Józefa Lassoty. To wówczas nastąpiła skokowa poprawa jakości powietrza po kryzysowych w tym zakresie latach 80-tych. W dużej mierze nastąpiło to samoistnie, przez likwidację przemysłu w mieście, ale swoje zrobiła też polityka Lassoty, który już wtedy przeznaczał spore środki (mimo skromnych możliwości budżetu) na likwidację przestarzałych kotłowni, rozwój sieci ciepłowniczej i prowadzony na masową skalę program termomodernizacji budynków, o czym za czasów Trzmiela zapomniano.

W efekcie w 2002 roku, kiedy do władzy doszedł Jacek Majchrowski, powietrze w Krakowie co prawda nie było idealne, ale było całkiem znośne. Kraków posiadał bowiem wiele niezabudowanych kanałów przewietrzania, na które składały się parki miejskie (zabudowywane przez ekipę Trzmiela), Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy, lotnisko w Czyżynach czy liczne łąki i inne niezabudowane obszary.

Dziś to już przeszłość. Symbolem polityki inwestycyjnej prowadzonej przez wiceprezydenta Tadeusza Trzmiela była zasada: „po pierwsze beton” i priorytet dla samochodu. I niech nas nie zmylą projekty takie jak Krakowski Szybki Tramwaj z tunelem tramwajowym czy przebudowane Rondo Mogilskie – to bowiem sztandarowy projekt ekipy Józefa Lassoty i wiceprezydenta Krzysztofa Goerlicha (skądinąd wizjonera, jakich teraz brakuje), który Trzmiel i Majchrowski jedynie dokończyli. Podobnie zresztą jak centrum kongresowe przy Rondzie Grunwaldzkim, które również jest projektem rozpoczętym za czasów Lassoty-Goerlicha.

Trzmielowi podziękować możemy natomiast za miliardy wywalonych w błoto pieniędzy, takich jak bezsensowny i szpecący krajobraz stadion Wisły, czy przygotowania do zimowych igrzysk olimpijskich (na szczęście udało się ten pomysł zatrzymać). W ramach igrzysk powstać miała wioska olimpijska, którą Trzmiel i jego ekipa zlokalizowała, a jakże – w parku. Konkretnie w Parku Lotników – niegdyś sporym terenem zielonym oddzielającym Nową Hutę od reszty Krakowa, dziś wskutek polityki Trzmiela okrojonym do granic możliwości, ze zdegradowanymi alejkami, po których nawet nie da się jeździć na rolkach.

Park Lotników jest zresztą wymownym przykładem filozofii, jaką kieruje się wiceprezydent Trzmiel. Jednym z jego sztandarowych – i udanych projektów jest hala widowiskowo-sportowa Kraków Arena. Świetny obiekt i dobrze, że powstał. Ale... dlaczego w parku? Czy nie dało się zbudować tego obiektu po drugiej stronie ulicy Lema, na nieużytkach w sąsiedztwie Plazy? Jasne, dałoby się, ale zabudować park w mieście, które boryka się ze smogiem i niedostatkiem zieleni, jest najłatwiej. Podobnie zresztą z bezmyślną zabudową kanałów przewietrzania miasta, dzięki czemu dziś problem smogu jest właściwie nie do rozwiązania nawet gdyby udało się zlikwidować wszystkie paleniska węglowe w mieście.

I wreszcie – ostatnie próby Trzmiela zniszczenia Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, poprzez poprowadzenie przez te cenne tereny Trasy Pychowickiej o parametrach autostradowych na estakadzie. O tym, by trasę poprowadzić w tunelu i w takiej formie, by nie ściągała ruchu z autostrady, wiceprezydent Trzmiel nie chce nawet słyszeć. „Konsultacje społeczne” w wykonaniu Trzmiela wyglądają tak: możemy dyskutować o szczegółach, czy węzeł zlokalizujemy tu czy trzydzieści metrów dalej, ale nie o istocie sprawy. Stąd właśnie nasze skojarzenie z Aleksandrem Łukaszenką – ten sam autorytarny styl, to samo podejście do konsultacji społecznych, takie samo rozumienie nowoczesności poprzez forsowanie rozwiązań, które nowoczesne były w latach 70-tych.

Właśnie dlatego założyliśmy profil „Trzmiel do dymisji”. Polityka zabudowy parków i korytarzy przewietrzania miasta, która doprowadziła Kraków do katastrofy ekologicznej w postaci megasmogu, nie jest bezimienna. Prowadziły ją nie krasnoludki, ale konkretne osoby – wśród nich właśnie prezydent Trzmiel.

Serdecznie zapraszamy:  www.facebook.com/trzmieldodymisjiKomentarze  

 
0 #1 jubus 2016-02-15 08:25
To zdjęcie do wymiany. To raczej Merkelowa powinna być na zdjęciu, bandytka jedna, która doprowadziła Niemcy na skraj przepaści. Co by złego nie mówić o Łukaszence, jest i tak 100 kroć lepszy niż Merkel, szczególnie dla Polski.
Cytować
 
 
-1 #2 Real 2016-03-12 08:45
U podstaw smogu leży położenie geograficzne a to co sie dzieje w inwestycjach to inna Polka. Urbaniści powinni zwrócić uwagę na to jak projektowano osiedla w latach 70 - budynki były niedoskonałe technicznie mieszkania były czasami z absurdalnym rozstawem ale były zachowane odległości i funkcje. Porównawczo Krakow wypada naprawde niezłe na tle podobnych miast w kwestiach komunikacyjnych . Absolutnie uwazam ze rezygnacja z olimpiady była błędem... To potężny zastrzyk inwestycyjny jako państwo strata by była spora ale Krakow by zyskał.
Reasumując warto krytycznie spoglądać na Majchrowskiego czy Trzmiela ale to błogosławieństw o ze ten tandem od ponad dekady rządzi miastem bo jest zachowana ciągłość jakiegos ciagu decyzji (lepszych gorszych ale decyzji) Autorowi zalecam odrobine obiektywizmu :)
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto