Tuesday, Jun 27th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Żeglugowy galimatias w Krakowie. Nowa Huta z dostępem do morza poprzez Kanał Ślaski?

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

To nie żart – za kilkanaście lat spełnią się marzenia krakowian o dostępie do morza. A nawet do trzech mórz od razu. Nie będzie to jednak dostęp rozumiany jako bliskość plaży – nasze miasto zyska natomiast połączenie żeglugowe ze światem dzięki budowie Kanału Śląskiego łączącego Odrę z Wisłą w rejonie Oświęcimia.

Dzięki temu, statki śródlądowe będą mogły nareszcie dopłynąć z Hamburga, Konstancy, Rotterdamu, Wiednia czy Szczecina do Portu Kraków, co będzie oznaczać ożywienie wymiany handlowej, wzrost znaczenia Krakowa na logistycznej mapie Europy i większą atrakcyjność naszej aglomeracji dla inwestorów (dotyczy to zwłaszcza strefy przemysłowej w rejonie nowohuckiego kombinatu). Teoretycznie inwestycja ta otwiera ogromną szansę na ożywienie gospodarki Nowej Huty. Jest tylko jedno ale – nawet jeśli Kanał Śląski powstanie, nie wiadomo, czy powstanie Port Kraków (a konkretniej – duży port śródlądowy wraz z centrum logistycznym obsługujący całą aglomerację krakowską oraz szerzej – południowo-wschodnią Polskę).

Optymalną lokalizacją portu są Kujawy w Nowej Hucie, gdzie basen portowy już istnieje. Zalet jest mnóstwo – bliskość kombinatu i elektrociepłowni Łęg, tereny inwestycyjne w sąsiedztwie, bezpośredni dostęp do bocznic kolejowych oraz powstającej wschodniej obwodnicy Krakowa. Problemem jest natomiast wąskie gardło żeglugowe w postaci zbyt ostrego łuku zakola Wisły pod Wawelem, przez który duże jednostki po prostu nie będą w stanie przepłynąć – i dopłynąć do portu w Nowej Hucie.

Z myślą o ominięciu tego wąskiego gardła miał powstać postulowany przez branżę żeglugową Kanał Krakowski, zwany też kanałem ulgi (o szczegóły można zapytać RZGW w Krakowie). Wbrew powszechnemu przekonaniu kanał ten oprócz funkcji przeciwpowodziowej miał też spełniać rolę żeglugową. Kanał jednak raczej nie powstanie (choć nie jest to przesądzone), gdyż koliduje z miejskimi planami budowy Trasy Pychowickiej oraz z terenami cennymi przyrodniczo – Jaskinią Wiślaną i kamieniołomem Księża Górka.

Inny sposób ominięcia tego wąskiego gardła jest jeszcze trudniejszy do wyobrażenia, choć nie niemożliwy. Zakole Wisły po dębnickiej stronie teoretycznie można ściąć, co wiązałoby się z wyburzeniem dość sporego kwartału zabudowy w Dębnikach oraz przebudową układu drogowego – podniesieniem Mostu Dębnickiego lub (lepiej) poprowadzeniem przeprawy drogowej tunelem pod Wisłą. To jednak tylko teoretyczne rozważania, bo nikt takiego wariantu przynajmniej na razie nie rozważa.

Co jednak, gdy Kanał Śląski powstanie, a nie zostanie zrealizowany żaden z opisanych wyżej sposobów rozwiązania problemu zbyt ostrego zakola Wisły? Sensownym rozwiązaniem byłoby w tej sytuacji zlokalizowanie dużego portu dla aglomeracji krakowskiej powyżej Mostu Dębnickiego. Postulowany przez środowisko żeglugowe rejon stopnia wodnego Kościuszko odpada ze względu na to, że są to tereny chronione – Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy. Pozostaje więc Skawina. Lokalizacja całkiem sensowna: blisko Krakowa, bezpośredni dostęp do obwodnicy, linii kolejowej, lotniska (przeładunki cargo), sąsiedztwo terenów przemysłowych i logistycznych. Port w Skawinie byłby impulsem dla rozwoju tego miasta i przyciągałby inwestycje. W takim wariancie port rzeczny w Nowej Hucie (i Niepołomicach po budowie stopnia wodnego Niepołomice) miałby również rację bytu, ale pełniłby bardziej lokalną rolę – w Skawinie towary z „dużych” statków, które przypłynęły do nas np. z Hamburga, Szczecina czy Konstancy, mogłyby być przeładowane bezpośrednio w porcie na małe barki, które poradziłyby sobie z ostrym zakolem Wisły pod Wawelem i dowiozły towar do Nowej Huty lub Niepołomic (i na kierunku eksportowym analogicznie).

Więcej na ten temat – w moim najnowszym artykule „Kraków z dostępem do trzech mórz poprzez Kanał Śląski. Tylko gdzie ten port” w czerwcowym numerze miesięcznika „Kraków”.

Czerwcowy numer miesięcznika można kupić w kioskach i salonach prasowych Małopolski oraz w wersji elektronicznej pod linkiem:

http://ebookpoint.pl/view/8594E/ksiazki/miesiecznik-krakow-czerwiec-2016-miesiecznik-krakow,s_000j.htm

Zachęcam też do polubienia nowej strony miesięcznika „Kraków” na Facebooku: www.facebook.com/miesiecznikkrakow

Jakub Łoginow

Komentarze  

 
-2 #1 Marek 2016-06-04 23:24
Obecnie, gdy za chwile zacznie powstawać na całym świecie Ultra Szybka Kolej Próżniowa z prędkościami do 6500 km/h, która wyeliminuje transport drogowy, kolejowy, lotniczy i morski wyrzucanie pieniędzy na budowę dróg śródlądowych jest kompletnie chybionym pomysłem. Ultra Szybka Kolej Próżniowa eliminuje opory aerodynamiczne i opory toczenia. Inaczej sytuacja wygląda w Europie Zachodniej, gdzie infrastruktura już istnieje i nie trzeba jej budować. Polska nie mając tej infrastruktury może zaoszczędzić pieniądze na żeglugę śródlądową (60 mld zł) i przeznaczyć te środki na wsparcie infrastruktury Ultra Szybkiej Kolei Próżniowej, która jest polskim pomysłem z 2006 r opracowanym przez Politechnikę Wrocławską z udziałem Marszałka Seniora Kornela Morawieckiego. Przejazd z Przemyśla do Świnoujścia to tylko 0,5 h, z Terespola do Świecka to 15 minut a czas to pieniądz. Wydane zostanie 60 mld zł a korzystać będą stateczki spacerowe i kajakarze.
Cytować
 
 
+1 #2 jubus 2016-06-08 07:55
Panie Marku, pan chyba odleciał tą szybką koleją. Słyszałem o takich rzeczach, ale za nim to wejdzie do użytku to minie 100 lat.
Cytować
 
 
+2 #3 jubus 2016-06-08 07:58
Proszę wpierw napisać w jakim kraju na świecie to jest używane, bo ja nie słyszałem, aby w Japonii czy Korei coś takiego było, a oni mają i pieniądze i technologie. Zanim Polska coś zrobi, to oni już dawno będą to mieć gotowe.
W kwestii transportu, to nie widzę potrzeby aż takego szybkiego podróżowania, szczególnie, że to dotyczy tylko wielkich aglomeracji i połączeń miedzynarodowyc h. Prowincja musi korzystać z połaczeń zwykłych. Szczególnie w górach i pogórzu, na południu kraju.
Transport śródlądowy jest ważny, a w Polsce bardzo zaniedbany. Poza tym, przydałyby się takie rejsy rekreacyjne z Krakowa do Wrocławia na przykład albo z Koszalina do Kazimierza Dolnego.
Cytować
 
 
0 #4 skejl 2017-01-04 07:45
Panie Autorze… Mocno Pan pojechał…

1) Przeładunek z barki na samolot? Z najwolniejszego i ekonomicznego środka transportu na najszybszy i najdroższy? Jaki to ma sens?
2) Przeładunek na mniejsze barki w Skawinie tylko po to, żeby kawałek dalej w Niepołomicach znowu je przeładować na samochód? Jaki to ma sens? Już lepiej od razu w Skawinie na samochód. Przeładunek kosztuje.
3) Ścięcie zakola między mostami Dębnickim i Grunwaldzkim nie wchodzi w grę także ze względów krajobrazowych, a może nawet konserwatorskic h.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.32 MB
Application afterInitialise: 0.021 seconds, 1.44 MB
Application afterRoute: 0.027 seconds, 2.07 MB
Application afterDispatch: 0.069 seconds, 2.98 MB
Application afterRender: 0.222 seconds, 3.64 MB

Zużycie pamięci

3853264

Zapytań do bazy danych: 44

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '496i3e72u6imc0m5pun3ncccl2'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1498516569' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '496i3e72u6imc0m5pun3ncccl2'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( '496i3e72u6imc0m5pun3ncccl2','1498521969','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1824)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5594
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-27 00:06:09' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-27 00:06:09' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5594'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1325
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2017-06-27 00:06:09' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2017-06-27 00:06:09' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5594
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5594

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.224.76.150'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 5594
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1824 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1824
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1422
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 144
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 328
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 328, '2017-06-27' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 100
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 100, '2017-06-27' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 299
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 299, '2017-06-27' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 314
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 314, '2017-06-27' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2017-06-27 00:06:09')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2017-06-27 00:06:09')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2702
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 522
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5513
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2462
 40. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5469
 41. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-27 00:06:09' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-27 00:06:09' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 42. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 43. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 44. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2017-06-27' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak