Sunday, Jun 25th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Kanał Krakowski: konieczna zmiana trasy. Tereny pod planowany kanał już zabudowano

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Fot. - materiały Urzędu Miasta Krakowa

Jak już informowaliśmy, Kraków ma szansę za kilkanaście lat stać się dużym portem rzecznym z dostępem do trzech mórz: Bałtyku, Morza Północnego i Czarnego. Wszystko dzięki rządowym planom budowy Kanału Odra – Dunaj i Kanału Śląskiego, który połączy drogę wodną Górnej Wisły z systemem dróg wodnych Europy Zachodniej.

Jest tylko jeden haczyk. Najlepsze potencjalne miejsce na duży port i centrum logistyczne dla Krakowa znajduje się w Nowej Hucie, alternatywna lokalizacja to Płaszów. Jednak aby tam dopłynąć, barki i statki rzeczne będą musiały pokonać problematyczne „wąskie gardło” żeglugowe w postaci zbyt ostrego łuku na zakolu Wisły pod Wawelem. Statki o większych zanurzeniach tego zakola nie pokonają, a to właśnie dla nich  jest budowany Kanał Śląski. Mówiąc obrazowo, wodna autostrada z Europy Zachodniej do Krakowa na kilka kilometrów przed krakowskim portem zmieni się w drogę powiatową. Jeśli tego problemu nie uda się rozwiązać, 10 miliardów złotych, które rząd zamierza wydać na Kanał Śląski, pójdą na marne – powstanie bowiem kosztowny kanał donikąd.

Sposobem na ominięcie tego wąskiego gardła jest postulowana od lat przez żeglugowców budowa Kanału Krakowskiego. Inwestycja ta jest powszechnie znana pod alternatywną nazwą Kanał Ulgi i kojarzona głównie z funkcją przeciwpowodziową, jednak to właśnie funkcja żeglugowa przyszłego kanału jest kluczowa. Kanał Krakowski to bowiem brakujące ogniwo całej żeglugowej układanki, bez której trudno jest mówić o rozwoju żeglugi śródlądowej w Małopolsce.

I tu pojawia się problem. Mimo iż o potrzebie budowy Kanału Krakowskiego mówiło się od lat i do dziś istnieje rezerwa terenu pod tę inwestycję, za czasów prezydentury Jacka Majchrowskiego na trasie i w bezpośrednim sąsiedztwie kanału powstała nowa zabudowa. Odpowiedzialność za to ponoszą przede wszystkim wiceprezydenci Tadeusz Trzmiel i Elżbieta Koterba, którzy w swoich decyzjach i planach inwestycyjnych zachowywali się tak, jakby kanał miał nigdy nie powstać. Stąd też zeszłoroczna decyzja wiceprezydenta Trzmiela, by procedować budowę Trasy Pychowickiej... dokładnie w miejscu planowanego od dziesięcioleci Kanału Krakowskiego, w dodatku w kolizji z cennymi przyrodniczo terenami Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego (Jaskinia Wiślana i kamieniołom Księża Górka).

Niezależnie od dalszych losów Trasy Pychowickiej, jedno jest pewne: tereny w Pychowicach zabudowano już na tyle, że Kanał Krakowski się tam po prostu nie zmieści. Zwłaszcza, że obecnie bez konsultacji z mieszkańcami wojsko  buduje w tym rejonie basen (niedostępny dla mieszkańców). Z kolei po drugiej stronie ulicy Norymberskiej miasto przez ostatnie kilkanaście lat bez skrępowania wydawało pozwolenia na budowę osiedli mieszkaniowych. Jak to możliwe, że za czasów duetu Majchrowski – Trzmiel podejmowano sprzeczne decyzje, planując w tym samym miejscu kanał, Trasę Pychowicką i równocześnie budując osiedla mieszkaniowe – to już pytanie do samych zainteresowanych, którzy nawiasem mówiąc słabo się orientują w topografii tych okolic. Dość wspomnieć, iż o tym, że miasto zaplanowało węzeł Trasy Pychowickiej dokładnie w miejscu cennej Jaskini Wiślanej, co byłoby równoznaczne z jej zniszczeniem, wiceprezydent i urzędnicy dowiedzieli się dopiero z naszego portalu.

Mleko się jednak wylało i fakty są brutalne: miasto metodą faktów dokonanych zezwoliło na zabudowę terenów w Pychowicach na tyle, że żaden kanał się tam nie zmieści. Tymczasem środowisko żeglugowe oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wciąż zakładają, że Kanał Krakowski kiedyś powstanie i uwzględniają tę inwestycję w swoich analizach i projektach. Najwyższy czas, by ten węzeł gordyjski przeciąć i skorygować trasę Kanału Krakowskiego, póki nie jest za późno.

 Pierwszy, wschodni odcinek Kanału Krakowskiego pozostałby bez zmian – biegłby on poszerzonym korytem Wilgi od jej ujścia do Wisły do rejonu Tesco przy Kapelance. Dalej jednak pojawia się problem, bo naprzeciwko Tesco, po drugiej stronie ulicy Kobierzyńskiej, powstały już luksusowe biurowce i apartamentowce – dokładnie w miejscu zarezerwowanym pod kanał. Kanał Krakowski w tym rejonie musiałby więc powstać w miejscu obecnych arterii drogowych – fragmentu ulicy Kobierzyńskiej oraz „autostrady Skawina”, czyli ulicy Grota Roweckiego, doprowadzającej ruch samochodowy do centrum miasta. Następnie zamiast połączenia z Wisłą w Pychowicach, kanał musiałby biec dalej na południe i łączyć się z Wisłą w rejonie Stopnia Kościuszko lub w Skawinie. Tylko w ten sposób da się jeszcze uratować ideę budowy tego kanału w sytuacji, gdy jego połączenie z Wisłą w Pychowicach jest niemożliwe ze względu na zabudowę tych terenów i kolizję z obiektami cennymi przyrodniczo. A i opisana powyżej dłuższa wersja rodzi problemy – oprócz wspomnianej już likwidacji „autostrady Skawina” kolizja z zabudową może pojawić się w Skotnikach, a koszt i tak już drogiej inwestycji w nowym wariancie wzrósłby przynajmniej trzykrotnie.

Czy to wszystko jest realne? Szczerze mówiąc wątpię. Tym niemniej, jakieś decyzje w sprawie Kanału Krakoweskiego i korekty jego trasy należy podjąć już teraz. Nie można bowiem z jednej strony snuć wizji rozwoju żeglugi śródlądowej w Małopolsce zakładając optymistycznie, że „Kanał Krakowski jakoś się zbuduje w dalszym etapie”, a równocześnie na poziomie miasta zachowywać się tak, jakby kanał miał nigdy nie powstać i planować na jego trasie wszelką inną zabudowę. To się wzajemnie wyklucza, a urzędnicy powinni wreszcie zejść na ziemię – nie żyjemy w wirtualnej rzeczywistości i nie możemy planować tak jak dotychczas dwóch różnych inwestycji na tej samej działce.

Jakub Łoginow

Czytaj też:

Władze Krakowa na razie nie zniszczą Jaskini Wiślanej. Chyba, że zmienią zdanie

Powiększanie Krakowa zacznijmy od Koła Tynieckiego. Drobna korekta potrzebna od zaraz

Komentarze  

 
0 #1 Konrad 2016-07-29 14:14
Czy orientuje się Pan może, kto jest autorem słynnej (w pewnych kręgach) dewizy :"Wola ludu sprawi, że rzeki popłyną pod górę"?
Z poważaniem

Konrad Myślik
Rzecznik Prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.32 MB
Application afterInitialise: 0.020 seconds, 1.44 MB
Application afterRoute: 0.024 seconds, 2.07 MB
Application afterDispatch: 0.059 seconds, 2.97 MB
Application afterRender: 0.244 seconds, 3.63 MB

Zużycie pamięci

3840448

Zapytań do bazy danych: 44

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'q7008d8rg69rtq8j1t4ej0ink1'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1498412415' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'q7008d8rg69rtq8j1t4ej0ink1'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'q7008d8rg69rtq8j1t4ej0ink1','1498417815','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1824)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5612
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-25 19:10:16' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-25 19:10:16' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5612'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1325
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2017-06-25 19:10:16' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2017-06-25 19:10:16' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5612
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5612

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.81.94.117'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 5612
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1824 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1824
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1422
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 144
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 332
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 332, '2017-06-25' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 100
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 100, '2017-06-25' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 319
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 319, '2017-06-25' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 310
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 310, '2017-06-25' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2017-06-25 19:10:16')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2017-06-25 19:10:16')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 522
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5513
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2462
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5469
 40. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5277
 41. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-25 19:10:16' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-25 19:10:16' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 42. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 43. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 44. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2017-06-25' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak