Friday, Feb 24th

Last update:06:53:52 PM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Bardziej i mniej ciekawe spotkania z mniejszościami narodowymi

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Wywiady ze zwykłymi ludźmi to materiał niosący za sobą różne możliwości - niekiedy szansę odkrycia niezwykłych historii, czasem ryzyko zanudzenia czytelnika. Annie Sobeckiej w zbiorze rozmów z przedstawicielami mniejszości z Gdańska w niektórych przypadkach udaje się to pierwsze. Niestety duża część opublikowanego przez nią materiału jest po prostu nieciekawa.

 

Na „Kalejdoskop. Spotkania z mniejszościami narodowymi” składa się 17 wywiadów przeprowadzonych przez autorkę w Radiu Gdańsk z liderami gdańskich Ukraińców, Niemców, Białorusinów, Żydów czy Litwinów. Nie wszystkie z nich są pasjonujące, niekiedy powstaje wrażenie, że części z nich nie powinno się publikować. Są jednak teksty, które warto przeczytać. Na przykład wywiad z Eugenią Firkowicz reprezentującą mało znanych i dość egzotycznych Karaimów. Interesująca jest też historia życiowa Żydówki Matyldy Wyszyńskiej, która przeżyła Holocaust. Niektóre z materiałów z pewnością przydadzą się historykom zajmujących się tematyką danych grup etnicznych. Jednak kilka z wywiadów nie niesie w sobie niestety żadnej wartości – nie pozwala na nowo spojrzeć na historię, nie prezentują żadnych interesujących zdarzeń. Często czytanie utrudnia specyfika rozmów – powstawały one bowiem jako audycje radiowe, które nie zawsze prosto przenosi się na papier.

Mimo to „Kalejdoskop” można polecić osobom lubiącym życiowe historie. Jednak nawet im poradziłbym pominięcie niektórych wywiadów z tej książki.

Anna Sobecka, Kalejdoskop. Spotkania z mniejszościami narodowymi. Wydawnictwo Oskar, Gdańsk 2014.

Książka do kupienia pod tym linkiem.

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto