/Na rolki do Popradu i okolic

Na rolki do Popradu i okolic

Poprad wraz z okolicami to prawdziwy raj dla rolkarzy – także tych polskich, którzy często przyjeżdżają z dalekich stron, by pojeździć po tutejszych rolkostradach.
Oprócz kilkunastu kilometrów świetnych rolkostrad (tras rowerowo-rolkarskich) i idealnie gładkich asfaltowych chodników w całym mieście, mamy tu niepowtarzalne widoki na Tatry i mniejsze wzniesienia w okolicy. A komfort jazdy zapewni nam poczucie, że na Słowacji po ścieżkach rowerowych jeździmy w pełni legalnie. Jak stanowią słowackie przepisy, „z drogi dla rowerów ma prawo korzystać osoba poruszająca się na rolkach, nartach albo podobnym urządzeniu sportowym, o ile w ten sposób nie ograniczy ani nie stworzy zagrożenia dla rowerzystów”. I co ciekawe, to działa w praktyce. Nie zdarzają się te wydumane apokaliptyczne sytuacje, którymi tak lubią straszyć niektórzy polscy aktywiści rowerowi, z Marcinem Hyłą na czele. Co więcej – słowaccy rolkarze i rowerzyści pozdrawiają się wzajemnie, nie ma między nimi ani śladu wrogości czy niechęci, wręcz przeciwnie.

Rolkostrady Poprad-Svit i Poprad-Strelnica

Aktualnie (stan na jesień 2016) w Popradzie i okolicach są dwie trasy rowerowo-rolkarskie: 10-km trasa Poprad – Svit i 4 km trasa Poprad – Strelnica. To jednak dopiero początek, bo miasto Poprad bardzo intensywnie inwestuje do SZEROKICH, asfaltowych dróg dla rowerów i rolkarzy. W przyszłym roku ma powstać trasa Poprad – Matejovce, w latach 2017-18 jest szansa na realizację tras Poprad – Keżmarok (i tym samym połączenie z opisywanymi na naszym portalu rolkostradami na Spiszu), Poprad – Vysoke Tatry (Smokovec, Lomnica), a także na na przedłużenie rolkostrady ze Svitu do Liptowskiego Mikulasza. W Liptowskim Mikulaszu już dziś istnieje kilka kilometrów świetnej trasy rowerowo-rolkarskiej.

Trasa do Strelnicy (wzniesienie na południe od Popradu) zaczyna się na blokowisku Juh (Południe). Zobaczcie filmiki z tej trasy, nagrane podczas jazdy na rolkach.

Tak z kolei wygląda trasa do Svitu.

Jak trafić do Popradu?

Dla zmotoryzowanych najlepszym punktem startowym (i miejscem, gdzie można zaparkować samochód) będą okolice popradzkiego Tesco. Rolkostrada znajduje się jakieś 400 metrów na południe od supermarketu, tuż za mostem nad Popradem. W pobliżu Tesco znajduje się węzeł autostradowy.

Gdy już tu jesteśmy, mamy teraz dwie możliwości. Możemy jechać na zachód do Svitu (niecałe 10 km), albo na wschód w stronę centrum. Jadąc na wschód, po około kilometrze docieramy do skrzyżowania dróg rowerowo-rolkarskich. W lewo (pod wiaduktem) prowadzi trasa do centrum, która po kilkuset metrach się urywa (ale spokojnie dojedziemy na rolkach do samego dworca autobusowego i kolejowego). W prawo prowadzi trasa do blokowiska Juh, która później odbija na zachód, potem znów na południe, przecina drogę i prowadzi do wzniesienia Strelnica.

Jeżeli jesteśmy niezmotoryzowani, możliwości dotarcia zależą od pory roku. Od połowy czerwca do połowy października jest łatwo, bo kursują regularne autobusy Zakopane – Poprad. Rozkład jazdy jest do sprawdzenia na stronie www.strama.eu

W 2016 roku to wyglądało tak: można było wyjechać z Krakowa do Zakopanego autobusem około 6 – 6:30 rano i przed 9 być w Zakopanem (bilet: 17 zł). O 9:15 odjeżdżał autobus Zakopane – Poprad (bilet: 22 zł, przyjazd do Popradu o 11). Mieliśmy kilka godzin na to, by pośmigać na rolkach, zjeść obiad, wypić piwo i zrobić jakieś zakupy (np. dobre i niedrogie słowackie wino). Autobus powrotny do Zakopanego – o 16:50 i 17:50. Przyjazd do Zakopanego przed godziną 19 lub 20. W sam raz, by przesiąść się na autobus do Krakowa, a nawet starczyło czasu, by przejść się na Krupówki (ostatnie autobusy odjeżdżają z Zakopanego do Krakowa po godzinie 21). I o 22 – 23 jesteśmy w Krakowie, zmęczeni, ale szczęśliwi po udanej rolkowycieczce.

Trasa rolkarska w Popradzie sidlisko Juh

Chodniki w Popradzie – z asfaltu

Po przyjeździe na dworzec możemy od razu założyć rolki na nogi. Chodniki w Popradzie są bowiem wykonane w przeważającej większości z asfaltu. Wyjątkiem są okolice dworca i śródmiejski deptak (plac św. Egida), ale i te odcinki są do przejechania. Ważna informacja: zgodnie ze słowackim prawem, rolkarz może się poruszać zarówno po drogach dla rowerów, jak i po chodnikach, przy założeniu, że jedzie prawą stroną, zachowuje ostrożność i śledzi sytuację w ruchu drogowym.

Poprad chodnik z asfaltu

Aby trafić na rolkostradę, trzeba się kierować na południe, a potem na rondzie tuż za rzeką Poprad odbić na zachód. Trudno to dokładnie opisowo wytłumaczyć, po prostu sprawdźcie to na mapie.

Warto też jednak pojeździć sobie na rolkach tak po prostu po mieście, po miejskich chodnikach. Można przy tej okazji zwiedzić historyczną dzielnicę Poprad – Spiska Sobota, wpisaną na listę UNESCO. Poprad to generalnie miasto przyjazne rolkarzom, a władze polskich miast i gmin mogłyby brać z niego przykład.

Jakub Łoginow

Polub stronę Kraków i Śląsk dla rolkarzy – www.facebook.com/krakowdlarolkarzy