/Odgałęzienia rolkostrady Nowy Targ — Trstena, czyli jak zrobić na rolkach nawet 120 km w jeden dzień

Odgałęzienia rolkostrady Nowy Targ — Trstena, czyli jak zrobić na rolkach nawet 120 km w jeden dzień

Co zrobić, gdy już znudzi wam się opisywana na naszym portalu rolkostrada Nowy Targ – Trstena, a przejazd 70 km na rolkach to dla was za mało? Jest na to sposób – można skorzystać z otwartych niedawno odgałęzień tej trasy, dzięki którym możecie zrobić na rolkach nawet 115 km w ciągu jednego dnia. A można też wynająć na tydzień kwaterę w Suchej Horze i codziennie jeździć stamtąd na 30-40-kilometrowe rolkowe wycieczki – każdego dnia inne.
Kto powiedział, że jadąc na Podhale, koniecznie trzeba mieszkać w zatłoczonym Zakopanem, Kościelisku lub Bukowinie? Jeżeli jesteście zapalonymi rolkarzami i jazda na rolkach jest dla was ważniejsza, niż chodzenie po górach lub Krupówkach, wynajęcie na tydzień kwatery w Suchej Horze czy Rogoźniku nie jest wcale takim głupim pomysłem.

Na początek jednak o tym, jak można urozmaicić sobie rolkową wycieczkę, korzystając z odgałęzień kultowej rolkostrady. Pierwsza możliwość pojawia się już w samym Nowym Targu, gdzie można skorzystać z rowerowej obwodnicy miasta. Startujemy w pobliżu lotniska i rezerwatu Bór na Czerwonem (swoją drogą, rezerwat warto zwiedzić – piękny krajobraz torfowiska pośrodku  lasu). Następnie jedziemy wzdłuż Białego Dunajca w dół rzeki, później wzdłuż Czarnego Dunajca w górę. Mijamy centrum miasta i… na odcinku kilkuset metrów trasa nam się urywa (musimy założyć buty), by w pobliżu bacówki powrócić, ale nie na długo. Dalej jedziemy asfaltową trasą jeszcze tylko niecałe dwa kilometry – i koniec. Brak jest niestety asfaltowego połączenia tej odnogi szlaku z główną rolkostradą, do której stąd już niedaleko, zaledwie kilkaset metrów przez las. Dzięki temu miejskiemu odcinkowi trasa wydłuża nam się o ok. 8 km, niestety ze względu na dwa bezasfaltowe odcinki, które trzeba przejść pieszo, niespecjalnie ten odcinek rekomenduję. A szkoda, bo ta część trasy ma potencjał, niestety na wyasfaltowanie brakujących wąskich gardeł musimy jeszcze kilka lat poczekać.

Dalej jest już znacznie lepiej. Pierwsze sensowne odgałęzienie rolkostrady Nowy Targ – Trstena pojawia się już ok. kilometr po wyjechaniu z nowotarskiego lasu, w Ludźmierzu. Skręcamy w prawo, przejeżdżamy przez ruchliwą szosę – i przed nami urokliwa rolkostrada do Krauszowa.

Wbrew obawom trasa nie kończy się w pierwszej napotkanej wiosce (Ludźmierz). Po prostu przejeżdżamy wiejską drogą kilkaset metrów i dojeżdżamy do głównej szosy, wzdłuż której poprowadzona jest trasa rowerowa. Skręcamy w lewo i jedziemy jeszcze kilka kilometrów wśród urokliwych podgorczańskich krajobrazów, aż dojedziemy do Krauszowa. Razem – jakieś 8 km w obie strony.

W Krauszowie trasa się nie kończy, ale musimy przejechać kilkaset metrów średnio uczęszczanymi drogami publicznymi, by dotrzeć do dalszej części trasy. Za wioską pojawia się nowy odcinek asfaltowej trasy rowerowo-rolkarskiej, którym dojedziemy aż do Pyzówki. Niestety, przed Pyzówką droga pnie się ostro w górę. W tą stronę damy radę, ale w dół już na rolkach nie zjedziemy — zbyt stromo. Szczegóły trasy można znaleźć na naszej interaktywnej mapie:   https://drive.google.com/open?id=10ZCm5rkbm_9q2EY9htK19tSXZGjyJM2A&usp=sharing

Wracamy do głównej trasy i kontynuujemy podróż. Następna odnoga pojawia się w Rogoźniku, tuż przed lasem. Tu z kolei zjeżdżamy w lewo i jedziemy kilka kilometrów mało uczęszczaną szosą, po której prawie nie jeżdżą samochody. Trasa pnie się w górę, a my spoglądamy na czarnodunajeckie torfowiska i Babią Górę z zupełnie innej perspektywy.

Tuż przed Czarnym Dunajcem mamy kolejne odgałęzienie – do Wróblówki. Jeszcze go jednak nie przetestowaliśmy, nie ma go też na naszej interaktywnej mapie.

Następna odnoga – jedna z najciekawszych – zaczyna się we wsi Podczerwone. Mowa o szlaku puścizn czarnodunajeckich, który prowadzi nas w pobliże centrum Czarnego Dunajca. Po drodze przejeżdżamy krętą drogą przez las. Trasa ma prawie 5 km i doskonale sprawdza się jako jeden z wariantów początku lub końca wycieczki – do Czarnego Dunajca można dojechać z Zakopanego lub Nowego Targu busem i tutaj rozpocząć trasę, jeżeli nie chcemy startować w Nowym Targu. Albo odwrotnie – tutaj możemy naszą wycieczkę zakończyć.

Dalej mamy jeszcze jedno odgałęzienie w prawo – półtora kilometra donikąd oraz dwa odgałęzienia w lewo – do Koniówki i Chochołowa, schodzące dość ostro w dół. Po stronie słowackiej jak na razie asfaltowych odgałęzień niestety nie ma. Są jedynie drogi polne, najbliżej – do przygranicznej wsi Sucha Hora, która swego czasu była dla Polaków zakupowym rajem.

Cień tych dawnych czasów w Suchej Horze pozostał – nadal jest tu dość sporo sklepów spożywczych, nastawionych głównie na handel alkoholem i słodyczami. Można tu też niedrogo przenocować w kwaterach agroturystycznych – wielu Polaków chwali sobie gościnność suchohorskich gospodarzy i przyjeżdża tu od lat, traktując to miejsce jako bazę wypadową do Zakopanego i pobliskich term w Oravicach. Poza tym wszyscy tu mówią po polsku, a płacić można w złotówkach (podobnie zresztą w Oravicach) – każdy sklep i bufet ma podwójną kasę, na euro i złote. Mankamentem natomiast jest to, że sama wioska jest brzydka i nic tu nie ma. Jako baza wypadowa – OK., ludzie mili, okolica spokojna, sklepy czynne dość długo, ale specjalnych atrakcji tu nie szukajcie.

Sucha Hora może za to być niegłupią bazą wypadową dla rolkowych wycieczek, zwłaszcza jeśli przejechanie 70 km w ciągu jednego dnia to dla was za dużo. Można się tu zatrzymać na kilka dni i podzielić rolkowe wycieczki na kilka etapów. Pierwszego dnia – do Trsteny i z powrotem, razem 28 km. W kolejnym dniu – do Nowego Targu i z powrotem, to już 45 km. Trzeciego dnia można zrobić trzy odnogi rolkostrady – np. pojechać do Krauszowa, Wróblówki i bezimiennej odnogi w Rogoźniku, kolejne 50 km zaliczone. Popołudniami natomiast można pospacerować po lesie lub iść na piwo lub obiad do pobliskiego Chochołowa, z Suchej Hory to 20 minut piechotą.

Na czwarty dzień możemy zaplanować wypad do Zakopanego – jeśli nie mamy auta, trzeba przejść do Chochołowa i stamtąd pojechać busem. W kolejnym dniu możemy przejść żółtym szlakiem do Oravic (6 km), gdzie możemy odwiedzić baseny termalne lub… pojeździć na rolkach: mamy tu ponad 10 km świetnych rolkostrad, niestety nie połączonych ze światem zewnętrznym (do Doliny Cichej Orawskiej, do Doliny Bobroveckiej i w stronę Vitanovej). A wygląda to tak. To Cicha Dolina Orawska:

A to Dolina Bobrovecka:

Możliwości atrakcyjnego spędzania czasu jest oczywiście więcej. Na przykład: w ciągu dnia – wypad w góry lub na baseny termalne, a po południu – krótka przejażdżka rolkowa, np. do Czarnego Dunajca czy Liesku. Albo ognisko w takich okolicznościach przyrody jak na poniższym zdjęciu. W Zakopanem o czymś takim można tylko pomarzyć. Poniższe zdjęcia — to okolice Suchej Hory, 20 minut pieszo od waszej ewentualnej kwatery:

Jeszcze jedną atrakcją w okolicy jest Jezioro Orawskie – na plażę możemy dojechać autobusem lub przejść pieszo (6 km, 1 godzina) z Trsteny, do której dojedziemy oczywiście na rolkach. Niegłupia sprawa: z Suchej Hory wyjeżdżamy o 10 rano, o 11 jesteśmy w Trstenie, jakieś zakupy i idziemy nad jezioro – na miejscu jesteśmy ok. 12:30. Plażujemy tam do 18, schodzimy do Trsteny, o 19 zakładamy na nogi rolki, o 20:30 jesteśmy w Suchej Horze (w tę stronę jest dłużej, bo pod górę).

Góry, jezioro i rolki podczas jednego pobytu – prawda, że oryginalny pomysł na tegoroczne wakacje? A przecież to nie wszystko: jednego dnia można się wybrać na pobliski Spisz, gdzie do naszej dyspozycji jest kolejne kilkadziesiąt kilometrów rolkostrad. Rolkowy urlop, codziennie inna trasa – brzmi kusząco, prawda?

Jakub Łoginow

P.S.

Mapy opisanych w tekście rolkostrad znajdą Państwo pod adresem:

https://drive.google.com/open?id=10ZCm5rkbm_9q2EY9htK19tSXZGjyJM2A&usp=sharing

Aby znaleźć nocleg w Suchej Horze wystarczy w wyszukiwarce wpisać: nocleg sucha hora  Z gospodarzami możecie się kontaktować po polsku.

Zapraszamy do polubienia strony «Kraków dla rolkarzy»: www.facebook.com/krakowdlarolkarzy

Filmiki:

https://www.youtube.com/watch?v=8wM-gY6rqcI&feature=youtu.be