/Słowacy chcą uruchomić pociągi z Popradu do Krynicy
Słowacki pociąg

Słowacy chcą uruchomić pociągi z Popradu do Krynicy

Wakacyjne połączenie kolejowe z Popradu do Polski przez przejście graniczne w Muszynie chce uruchomić w przyszłym roku słowackie Ministerstwo Transportu. Rozmowy w tej sprawie odbędą się we wtorek 10 października podczas posiedzenia polsko-słowackiej grupy roboczej w Katowicach.
Informację na ten temat uzyskaliśmy od polskiego Ministerstwa Infrastruktury i słowackiego Ministerstwa Transportu. Warunkiem jest jednak zgoda strony polskiej i być może współfinansowanie polskiego odcina trasy przez Urząd Marszałkowski. Wstępne zainteresowanie tym tematem wyraził wicemarszałek Małopolski Leszek Zegzda.

W grę wchodzi wyłącznie wariant, w którym słowackie koleje państwowe będą wjeżdżać na terytorium Polski. Koleje Małopolskie nie posiadają bowiem składów, które byłyby dopuszczone do ruchu na słowackich torach. Słowacki przewoźnik ZSSK takie pociągi posiada i jest gotowy je wykorzystać, pod warunkiem, że Województwo Małopolskie będzie zainteresowane współpracą. Chodzi m. in. o współfinansowanie polskiego odcinka trasy, pomoc w promowaniu połączeń aby zapewnić odpowiednią frekwencję, a także skomunikowanie pociągu transgranicznego (np. w Muszynie) z pociągami do Nowego Sącza, Tarnowa i Krakowa.
Nie wiadomo jeszcze, na jakiej trasie jeździłby wakacyjny pociąg. Najbardziej prawdopodobnym wariantem jest połączenie Poprad – Krynica, skomunikowane w Muszynie z pociągami w stronę Tarnowa. Pociąg pokonywałby trasę Poprad – Krynica w ok. 2,5 godziny.

Słowacy są też zainteresowani pociągiem Poprad – Kraków. Jego uruchomienie jest jednak mało realne: pociąg ten pokonywałby całą trasę w aż 5,5 godziny, co byłoby niekonkurencyjne z czasem przejazdu samochodem czy autobusem. Strona słowacka już w 2014 roku proponowała Polsce uruchomienie takiego połączenia, Polacy nie byli jednak zainteresowani podjęciem jakichkolwiek rozmów na ten temat, bez podania przyczyn.

Niezależnie od tego, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego prowadzi prace nad uruchomieniem od 1 maja 2018 bezpośrednich samorządowych linii autobusowych użyteczności publicznej na Słowację. W grę wchodzą połączenia: Zakopane – Podbańskie przez Tatrzańską Kotlinę, Tatrzańską Łomnicę, Stary Smokowiec i Szczyrbskie Pleso, Nowy Targ – Poprad przez Niedzicę, Czerwony Klasztor, Spiską Białą i Kieżmark oraz Zakopane – Sucha Hora – Trstena – Zuberec – chata Zverovka w Dolinie Rohackiej. Odbyły się już wstępne rozmowy w tej sprawie z żupanami Kraju Preszowskiego i Żylińskiego.

Jakub Łoginow

Czytaj też:

Polsko-słowackie autobusy transgraniczne mają szansę ruszyć od maja 2018. Niezbędna jest jednak umowa międzyrządowa i nie wiadomo, czy Ministerstwo Infrastruktury z nią zdąży