Tuesday, Jun 27th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Katowice potrzebują oficera rolkarskiego. W Krakowie taki etat będzie

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Inaugurując wiosną 2016 dziennikarską akcję interwencyjną „Kraków dla rolkarzy” (rozszerzoną później o Śląsk i Zagłębie) wielokrotnie jako pozytywny przykład do naśladowania pokazywałem Katowice – miasto, które jako jedno z nielicznych stworzyło wydzieloną trasę rolkarską (w Dolinie Trzech Stawów). Niestety, na tym pozytywne wzorce się kończą, bo do Doliny Trzech Stawów zwyczajnie nie da się na rolkach dojechać, nie ryzykując kontuzji.

Rolkarze w całej Polsce nie mają łatwego życia. Prawo ich nie zauważa i nie pozwala na jazdę po ścieżkach rowerowych – choć za sprawą naszej inicjatywy, w 2018 roku ma się to zmienić (szykowana jest stosowna nowelizacja). Pozostają chodniki i alejki parkowe – te są jednak budowane głównie z kostki lub płyt chodnikowych, które na rolki nadają się średnio bądź wcale. Ideałem byłyby wydzielone trasy rolkarskie w parkach lub na bulwarach nadrzecznych.

W Krakowie i okolicach takich miejsc nie ma i do niedawna władze miasta nie chciały o nich słyszeć. Miejsc, na których da się pojeździć na rolkach nie łamiąc przy tym przepisów i nie narażając się na kolizję, jest naprawdę niewiele: krótka trasa wokół Błoń, nadwiślańska trasa do Tyńca i Bielan, Zalew Nowohucki, alejki nad Łąkami Nowohuckimi… I to właściwie tyle. Przejechane wzdłuż i wszerz tysiące razy, zdążyły się wszystkim znudzić. Nic dziwnego, że krakowscy rolkarze z autorem włącznie są gotowi przejechać nawet dziesiątki kilometrów, by znaleźć inne trasy, dogodne dla rolkarzy. Właśnie w poszukiwaniu takich miejsc trafiłem w czerwcu do Katowic, które na pierwszy rzut oka wydały mi się pozytywną odmianą.

Dolina Trzech Stawów z jej 2-kilometrową trasą rolkarską – rewelacja! Wycieczkę rolkową można urozmaicić o dobrej jakości asfaltowe alejki w sąsiednich parkach i lesie Muchowiec, tak że spokojnie wyjdzie z tego kilkanaście kilometrów przejażdżki. Ja podczas swej pierwszej wycieczki na rolkach po Katowicach i sąsiednim Chorzowie zrobiłem ok. 70 km, a więc trasę, którą uważam za optymalną (tyle właśnie wynosi długość rolkowycieczki kultową rolkostradą Nowy Targ – Trstena i z powrotem, w sam raz na jeden weekendowy dzień). Jest tylko jedno „ale” – oprócz komfortowych asfaltowych alejek na Muchowcu i nieco mniej komfortowych, ale znośnych w Parku Śląskim, brakujące odcinki musiałem przejechać chodnikami i uliczkami osiedlowymi. A to już nie było takie fajne ani bezpieczne. Ale po kolei.

Do Katowic przyjechałem autobusem i tam też, w pobliżu dworca PKS, założyłem rolki na nogi – z założeniem, że spróbuję przejechać przez miasto nie zdejmując ich, nie pokonując żadnego odcinka pieszo ani komunikacją publiczną. Udało się, ale nie było łatwo: poza Muchowcem i okolicami miasto jest wyjątkowo nieprzyjazne dla rolkarzy, jeszcze gorsze, niż Kraków – co do niedawna wydawało mi się niemożliwe.

Pierwszy odcinek był nie najgorszy. Przejechałem w miarę komfortowo przez teren Uniwersytetu Śląskiego oraz bulwarem nad Rawą. Pierwszy problem pojawił się w okolicach osiedla Gwiazdy. Tutaj nawierzchnia bulwaru zmienia się na najbardziej nieprzyjazną rolkarzom, jaka tylko może być.

Te kilkaset metrów jakoś się przeczłapałem, ryzykując poważną kontuzję i przeklinając w duchu tych, kto taką nawierzchnię zaprojektował i zatwierdził. Dalej wzdłuż ulicy Murckowskiej jest już lepiej – poza pierwszym fatalnym odcinkiem, za torami kolejowymi jest już nienajgorszej jakości asfaltowy chodnik prowadzący w rejon Trzech Stawów.

Kierując się jedynie mapą i świadomością, że gdzieś w pobliżu Trzech Stawów jest ta słynna na całą Polskę rolkostrada, którą wszyscy tak chwalą, trafiłem nad najbliższy akwen (ten najbardziej wysunięty na północ). W swojej naiwności byłem przekonany, że ta słynna rolkostrada otacza wszystkie stawy i pozwala na objechanie ich dookoła oraz że ma przynajmniej 10 km długości. Rozczarowanie było brutalne. Alejki wokół tych pierwszych stawów prawie w ogóle nie nadają się do jazdy na rolkach, asfalt ma tu kilkadziesiąt lat i jest dziurawy jak mysi ser. Gorzej niż w krakowskich parkach, co do niedawna wydawało mi się niemożliwe.

W końcu trafiłem na tę wymarzoną trasę, o której wcześniej tyle słyszałem. Rzeczywiście świetna: idealnie gładki asfalt, szeroka, w przyjemnym leśnym otoczeniu, w pobliżu stawy rekreacyjne, plaża, knajpki, siłownie na wolnym powietrzu, boiska… Właściwie idylla, przydałoby się coś takiego w Krakowie. Ale… dlaczego taka krótka?

Na szczęście, sytuację ratuje sąsiedni las komunalny na Muchowcu z jego dobrej jakości asfaltowymi alejkami. Można zrobić tu ok. 10 km, nie powtarzając się za bardzo (nie wiem jak wy, ale mnie jazda „metodą chomika”, czyli tam i z powrotem kilkanaście razy, w zupełności nie bawi).

Moim dalszym celem był równie kultowy Park Śląski w Chorzowie. Uzbrojony w mapę zacząłem szukać intuicyjnie najlepszej trasy, jak tam na rolkach dotrzeć. Moją uwagę zwrócił znajdujący się po drodze Park Kościuszki. Gdzie jak gdzie, ale w parkach muszą być asfaltowe alejki, lepsze lub gorsze – pomyślałem. Do głowy mi nie przyszło, że w Katowicach może być inaczej i że tu ktoś wymyśli wykonać parkowe alejki nie to że z kostki, ale jakiej – z tej jej odmiany (z głębokimi wcięciami), po której absolutnie nie da się jechać na rolkach!

Dalszą trasę między Parkiem Kościuszki a Parkiem Śląskim pozostawię już bez komentarza. W skrócie – jakoś się przeczłapałem i o dziwo nie zaliczyłem kontuzji. Ale przemieszczania się na rolkach w celach komunikacyjnych nikomu bym tu nie radził, jest gorzej niż myślałem.

Sam Park Śląski także nie zwala z nóg. Na plus należy zaliczyć to, że jest tu wydzielona trasa rolkarska, co wciąż jest w Polsce rzadkością. Ale również ona jest śmiesznie krótka. A generalnie alejki parkowe są mega krzywe i dawno nadają się do wymiany. Nie tego oczekiwałem po parku, który sam w sobie jest legendą i symbolem, którego zazdroszczą Ślązakom mieszkańcy całej Polski. A zwłaszcza krakusi – dość wspomnieć, że Park Śląski jest większy niż powierzchnia wszystkich krakowskich parków razem wziętych!

Niedawno Prezydent Krakowa ogłosił, że dotychczasowe obowiązki oficera rowerowego zostaną rozszerzone o sprawy pieszych i rolkarzy. Powstanie nowy etat krakowskiego oficera rolkowego, stanie się to w najbliższych miesiącach. Moje obserwacje pokazują jednak, że o wiele bardziej taki oficer rolkarski przyda się na Śląsku.

Katowice i Chorzów mają ogromny potencjał jeśli chodzi o infrastrukturę rolkarską. A także znaną w całej Polsce markę, jaką jest rolkostrada w Dolinie Trzech Stawów (przywoływana w innych miastach jako wzór do naśladowania) oraz Park Śląski. I to by była dobra baza do budowania na niej czegoś więcej, ale… władze Katowic i Chorzowa najwyraźniej spoczęły na laurach i uznały, że te 2 km rolkostrady w Katowicach i kilometr w Chorzowie rolkarzom w zupełności wystarczy, a i tak będą NAJ. Nie będą. I nie wystarczy.

Jakub Łoginow

Artykuł powstał w ramach dziennikarskiej kampanii interwencyjnej „Kraków i Śląsk dla rolkarzy”
Kampania została zainaugurowana w maju 2016. Jej celem jest zwrócenie uwagi mediów, społeczeństwa i decydentów na problem rolkarzy oraz popularyzacja rolek jako sposobu przemieszczania się nie tylko w celach rekreacyjnych, ale także transportowych (np. w dojazd do pracy, szkoły czy na zakupy), na podobnej zasadzie, na jakiej funkcjonuje rower. Początkowo funkcjonowała jako „Kraków dla rolkarzy”, od niedawna jej zasięg terytorialny został poszerzony także o Śląsk i Zagłębie. Więcej na stronie kampanii: www.facebook.com/krakowdlarolkarzyDodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.32 MB
Application afterInitialise: 0.020 seconds, 1.44 MB
Application afterRoute: 0.026 seconds, 2.07 MB
Application afterDispatch: 0.056 seconds, 2.94 MB
Application afterRender: 0.201 seconds, 3.62 MB

Zużycie pamięci

3828872

Zapytań do bazy danych: 43

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '0tehkl9oru6ooj8e9ua3i7joa6'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1498516489' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '0tehkl9oru6ooj8e9ua3i7joa6'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( '0tehkl9oru6ooj8e9ua3i7joa6','1498521889','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1821)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5633
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-27 00:04:49' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-27 00:04:49' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5633'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1322
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2017-06-27 00:04:49' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2017-06-27 00:04:49' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5633
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5633

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1821 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 16. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1821
    LIMIT 1
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1819
    LIMIT 1
 18. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 143
 19. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 20. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 21. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 22. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 329
 23. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 329, '2017-06-27' )
 24. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 25. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 305
 26. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 305, '2017-06-27' )
 27. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 28. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 298
 29. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 298, '2017-06-27' )
 30. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 31. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 314
 32. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 314, '2017-06-27' )
 33. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2017-06-27 00:04:49')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2017-06-27 00:04:49')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 34. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2702
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 522
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5513
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2462
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5469
 40. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-27 00:04:49' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-27 00:04:49' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 41. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 43. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2017-06-27' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak