Sunday, Feb 26th

Last update:06:53:52 PM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Bezpłatne e-kursy językowe na naszym portalu zawieszone do odwołania. Zostawiliśmy tylko trzy

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 

Darmowe kursy internetowe towarzyszyły naszemu portalowi od początku. Dzięki nim tysiące Polaków mogło bezpłatnie nauczyć się podstaw języka słowackiego, ukraińskiego, białoruskiego, czeskiego, niemieckiego czy węgierskiego. Dlatego z przykrością informujemy o tym, że z przyczyn finansowych musieliśmy je zawiesić. Powodem są opłaty wprowadzone przez operatora oraz szkodliwa moda na korzystanie przez użytkowników z Adblocka.

Nie ma nic za darmo. Treści na naszym portalu (w tym kursy językowe) są na naszym portalu bezpłatne dla Czytelników, ale my z tytułu ich tworzenia i udostępniania ponosimy koszty. I to całkiem spore.

To przede wszystkim ogrom pracy, pochłaniający czas – kilka godzin dziennie, który w innym przypadku byłby spożytkowany na działalność zarobkową. To koszty związane z researchem dziennikarskim, np. wyjazdy, zakup książek i zagranicznej prasy. A także – hosting.

Nie mam tu na myśli hostingu samej strony, to nie są aż tak duże kwoty. W danym przypadku chodzi o opłaty, które ponoszę z tytułu użytkowania systemu Freebot.pl, z którego wysyłamy Wam lekcje w ramach naszych bezpłatnych kursów internetowych.

Wy otrzymujecie te materiały bezpłatnie, ale ja za to, abyście mogli korzystać z naszych kursów, muszę płacić. Chodzi o opłaty za transfer. W przypadku pojedynczego kursu i niewielkiej ilości użytkowników nie ma z tym problemu, jest to darmowe. I w tym miejscu chciałbym podziękować właścicielowi systemu Freebot.pl Aleksandrowi Majewskiemu, że taką świetną usługę udostępnił – w wielu przypadkach całkowicie bezpłatnie. Szacun! Jeżeli korzystaliście z naszych darmowych e-kursów i okazały się one dla was korzystne, możecie mu podziękować i wy – bez niego to nie byłoby możliwe.

Aleksander Majewski wprowadził jednak zmiany i zwiększył opłaty za użytkowanie jego systemu. I wcale się temu nie dziwię. Nowe opłaty nie są wygórowane, a jego oferta i tak jest najlepsza na rynku. Jest tylko jedno ALE. Te opłaty KTOŚ musi ponieść. A ponieważ kursów jest wiele, wyszłoby tego razem nawet kilkaset złotych rocznie. I teraz pytanie, kto te kilkaset złotych zapłaci.

Do niedawna wszystko opierało się na dżentelmeńskiej umowie: ja ponoszę opłaty za hosting itp., a kurs udostępniam bezpłatnie m. in. dlatego, że w ten sposób portal zyskuje nowych czytelników, a im więcej odwiedzających, tym wyższe wpływy z reklam Google Adsense. Proste i uczciwe. Problem w tym, że w pewnym momencie jedna strona ten niepisanej umowy zaczęła ją łamać, korzystając z programów do blokowania reklam typu Google Adsense.

I nie dodając wyjątku dla porteuropa.eu.

To drugie jest dla mnie o tyle niezrozumiałe, że nigdy nie dałem Czytelnikom powodu, by blokowali reklamy akurat na mojej stronie. U nas nie ma wyskakujących ani irytujących reklam. Banerów reklamowych jest naprawdę bardzo mało i w niczym one nie przeszkadzają. Wręcz przeciwnie.

Reklamy Google Adsense, reklamy w mailingach w ramach systemu Inis dla tych, kto zgodził się na otrzymywanie od nas wiadomości oraz sprzedaż ebooków – to źródła finansowania tego portalu, naszych kampanii społecznych (których prowadzenie też kosztuje dość sporo) oraz bezpłatnych kursów internetowych. Jest też możliwość dobrowolnych wpłat od Czytelników poprzez system Patronite.pl. Tak to wygląda i nic nowego tu nie wymyślimy. Nie ma żadnego świętego Mikołaja, który zapłaci mnie i wam za kursy internetowe. Ja sam dokładam maksymalnych starań, by to wszystko było jasno wyartykułowane i przejrzyste, a także maksymalnie przyjazne dla użytkownika. Reklamy są nieinwazyjne, a ebooki niedrogie – max 9,9 zł. Wszystko tak, jak ma być.

Przed 2013 rokiem, gdy nie spopularyzowała się jeszcze ta chora moda na korzystanie z Adblocka, wpływy z generowanych automatycznie reklam w zupełności wystarczały. Teraz już nie. W sytuacji, gdy gros stałych czytelników blokuje reklamy i nie dodaje wyjątku dla porteuropa.eu, te kilkaset złotych miesięcznie za hosting bezpłatnych kursów internetowych musiałbym pokryć z własnej kieszeni. Niestety, nie bardzo mam jak.

W tej sytuacji kursy musiałem zawiesić do czasu znalezienia innego rozwiązania. Zostały tylko trzy: kurs języka ukraińskiego dla Polaków, polskiego dla Ukraińców oraz polskiego dla Słowaków.

Chętnych do nauki języków z naszych kursów zachęcam do zakupu ebooka.

Ta decyzja NIE JEST ostateczna. Po prostu nie mam aktualnie kasy na opłacenie hostingu. Wierzę w to, że prędzej czy później ją znajdę. I że stanie się to niedługo – ale na pewne rzeczy nie mam wpływu.

Jeżeli podoba Ci się nasz portal, nie blokuj reklam. Nie korzystaj z Adblocka ani podobnych programów. Albo przynajmniej dodaj wyjątek dla tego portalu i innych stron, które uważasz za wartościowe.

Możesz też kupić ebooka i/lub zdecydować się na dobrowolną comiesięczną wpłatę (np. 5 lub 15 złotych miesięcznie) na rzecz prowadzonych przez nas kampanii społecznych:
•    Polska – Słowacja – autobusy
•    Piesze przejścia graniczne
•    Kraków i Śląsk dla rolkarzy
•    Lasy dla Krakowa

Można to zrobić za pomocą naszego profilu na Patronite, pod linkiem:https://patronite.pl/porteuropa

Dziękuję za zrozumienie!

Jakub Łoginow

Komentarze  

 
0 #1 jubus 2016-10-30 09:59
To nie jest moda, ale wynik zalewu spamem i denerwującymi reklamami, wszem i wobec. Ja nie korzystam obecnie z Adblocka, bo używam różnych przeglądarek, akurat korzystałem z takiej co miała Adblocka.
A te kursy i tak były mało przydatne, dobrze, że teraz są płatne. 10 złotych to faktycznie nie dużo, ale za tą kwotę oczekiwania są też większe.
Cytować
 
 
-1 #2 jubus 2016-10-30 10:01
Te 3 kursy co zostawiłeś, to dokładnie to, co było na początku. Dla mnie wystarczające, bo faktycznie serwis poświęcony jest głównie Ukrainie i Słowacji.
Cytować
 
 
0 #3 Slavko 2016-10-30 12:00
Koszty można otrzymać na jednej z platform crowdfundingowy ch.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto