Sunday, Feb 26th

Last update:06:53:52 PM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Słowacka gospodarka, wydarzenia gospodarcze na Słowacji, polsko-słowacka współpraca gospodarcza

Fabryka Jaguara a sprawa polska

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

To już pewne – nowa fabryka Jaguara, o którą zabiegała również Polska, powstanie w słowackiej Nitrze. Inwestor ma jednak nieoczekiwany problem – brak rąk do pracy. Lukę mogą zapełnić pracownicy z Polski, na współpracę z Jaguarem już dziś liczą także polscy dostawcy części i podzespołów.

 

Najciemniej pod latarnią, czyli dlaczego współpraca transgraniczna kuleje

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 

Niedawno przypomniała mi się sytuacja sprzed kilkunastu lat, kiedy jako młody chłopak wybrałem się na wycieczkę z Zakopanego do słowackich Oravic i nie mogłem trafić do przejścia granicznego w Suchej Horze. Spytałem więc o drogę spotkaną w Chochołowie starszą góralkę, która, jak się okazało, mieszkała w tej przygranicznej wsi od urodzenia. Owszem, drogę do przejścia granicznego owa kobieta wskazała mi bezbłędnie, ale na moje pytania dotyczące terenów leżących po drugiej stronie granicy nie potrafiła mi odpowiedzieć. „Nigdy nie byłam na słowackiej stronie, jakoś nie było po co” – odpowiedziała mi rodowita chochołowianka, która całe życie spędziła we wsi leżącej tuż przy samej granicy.

Wynagrodzenia i koszty życia na Słowacji i w Austii

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 34
SłabyŚwietny 

Średnie miesięczne zarobki Słowaków we wrześniu wyniosły 784 EUR miesięcznie (3136 zł) brutto, co oznacza wzrost o 5,5% w stosunku do września poprzedniego roku (w ujęciu realnym 4,4%). Po kryzysowym roku 2009 Słowacja wyszła z recesji i powróciła do roli lidera wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej, co zwykli Słowacy właśnie zaczynają odczuwać w swoich portfelach. Nie spełniają się natomiast czarne przepowiednie polskich mediów, które wieszczą Słowacji gospodarczą klęskę, związaną z przyjęciem przez ten kraj euro.

Polityka transportowa Słowacji

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 

Dlaczego z Krakowa do Budapesztu nie da się dojechać wygodną autostradą, a pociągi z Warszawy do Bratysławy jeżdżą okrężną drogą przez Czechy? I co powoduje, że z Polski do Koszyc nie jeździ ani jeden pociąg? Odpowiedź jest prosta: w słowackiej polityce transportowej połączenia z Polską nie są w ogóle brane pod uwagę, a priorytety są zupełnie inne.

----

Zobacz też:

Noclegi w Bratysławie

Hotele w Wiedniu

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto