Saturday, Feb 25th

Last update:06:53:52 PM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Książki o Słowacji

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Na polskim rynku księgarskim nie ma zbyt wielu książek, które przedstawiałyby Słowację w innym świetle, niż turystycznym. Takie pozycje, z których można dowiedzieć się czegoś o słowackiej literaturze, życiu mieszkańców czy historii Słowacji, można policzyć na palcach jednej ręki i w dodatku trudno je dostać w tradycyjnych księgarniach. Mimo to, we współpracującej z naszym portalem księgarni internetowej Selkar można znaleźć kilka takich ciekawych książek o Słowacji - poniżej nasza krótka lista.

 

  • Sąsiad o północy - Magda Vasaryova. Książka byłej słowackiej ambasador w Polsce Magdy Vasaryovej, która opisuje swoje wrażenia z pobytu i pracy w Polsce. Książka jest świetną ilustracją stosunków polsko-słowackich oraz tego, jak Słowacy postrzegają nasz kraj.
  • Słowacja znana i nieznana. Szkice z dziejów literatury słowackiej
  • Słowacja - Jerzy Tomaszewski. Pierwszy na polskim rynku księgarskim zarys historii Słowacji w XX wieku i pierwszych latach XXI wieku. Autor zwraca szczególną uwagę na stosunki czesko-słowackie, w tym na podłoże rozbieżności, które doprowadziły do "aksamitnego rozwodu" 31 grudnia 1992 r.
  • Elity polityczne na Słowacji . Kręta droga do nowoczesnego państwa.  Na tle innych państw Europy Środkowo-Wschodniej słowackie elity polityczne wydają się przypadkiem szczególnym, wartym poważniejszej analizy, gdyż nawet pobieżna obserwacja sceny politycznej zaciekawia odmiennością w zestawieniu z państwami ościennymi. Dość przypomnieć, że wszyscy prezydenci Słowacji byli członkami partii komunistycznej, zaś w gabinecie ministrów utworzonym w wyniku wyborów parlamentarnych w 2006 roku na 16 ministrów aż 11 było w przeszłości działaczami komunistycznymi. Ten przykład wystarczy, by zapytać o przyczyny takiego stanu rzeczy. I postawić dodatkowe pytanie: jak dokonane wybory wpływały na miejsce Słowacji na arenie międzynarodowej?
  • Obrazki z Czech - co prawda, jak tytuł wskazuje, książka nie dotyczy Słowacji, tylko jego zachodniego sąsiada, ale mimo to gorąco polecamy tę pozycję również tym, którzy np. szykują się do zamieszkania w Bratysławie. Doświadczenia autorki (Polki z Wrocławia, która zamieszkała na 9 lat w Czechach) w dużym stopniu pokrywają się z doświadczeniami Polaków, którzy podejmują pracę w Bratysławie. Mimo rozwodu, realia Czech i Słowacji mimo wszystko nadal są do siebie podobne.

Komentarze  

 
0 #1 MartaWeronika 2013-01-08 14:18
Ja polecałabym jeszcze książkę Jozefa Banasa "Strefa entuzjazmu" :) ciekawy punkt widzenia w powieści jeśli chodzi o historię Słowacji od lat 60 do współczesności
Cytować
 
 
0 #2 Łukasz 2013-03-04 15:54
Książek o Słowacji jest dużo więcej m.in. "Nad Tatrami się błyska" R. Zenderowskiego, "Historia Słowacji" L. Kościelaka, "Niedoszły sojusznik" A. Olejko, "Zapomniane kresy" J. Roszkowskiego. Może niedługo wyjdzie też moja książka o współpracy euroregionalnej . Nie jest wcale tak źle z tą literaturą.
Cytować
 
 
0 #3 JanoP 2013-03-14 09:46
Príslušníci "malého" národa majú aj nevýhody, aj výhody. Ich "handicapom" je, že je len relatívne málo ľudí inej národnosti, u ktorých je motivácia učiť sa ich "nevýznamný" jazyk. No to je zároveň aj ich - vynútenou - výhodou: chtiac-nechtiac sa musia učiť iné jazyky, aby mohli/mali s kým komunikovať. A to dokonca aj takí, ktorí nie sú obdarení jazykovým talentom. Preto každý rozumný Slovák musí (spätne) hodnotiť ako šťastie, ak sa mohol/musel učiť rozumieť nielen povinnje ruštine, ale aj češtine. Oba tieto "cudzie" jayzyky veľmi napomáhajú aj pri dobrému porozumeniu poľštiny! Schopnosť rozumieť každému ďalšiemu jazyku rozširuje obzory, kultúrne obohacuje. Ale aj napomáha všeobecnému vzájomnému porozumeniu a prieteľstvu.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto