Monday, Jan 16th

Last update:06:39:05 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Słowacka polityka, partie polityczne na Słowacji

Słowacki system wyborczy: wybory w sobotę, zakaz sondaży i inne ciekawostki

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 

Wybory na Słowacji za nami, a skoro tak – warto przyjrzeć się nieco bliżej systemowi wyborczemu u naszych sąsiadów. Niektóre rozwiązania są dość zaskakujące, a wiele z nich być może warto byłoby zastosować u nas.

 

Wielkie zaskoczenie na słowackich wyborach - niski wynik Smeru, neofaszyści w parlamencie, pat rządowy - AKTUALIZACJA

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 

Szok i ogromne zaskoczenie – tak można określić reakcje na wyniki wczorajszych (5 marca) wyborów parlamentarnych na Słowacji. Wstępne wyniki całkowicie różnią się od ostatnich sondaży wyborczych – różnice sięgają kilkunastu punktów procentowych. Do parlamentu dostanie się nie tylko nacjonalistyczna SNS z wynikiem 8,6%, ale też neofaszyści Mariana Kotleby, którzy uzyskali 8% i 14 mandatów w 150-osobowym parlamencie.

 

Słowacy wybiorą parlament. Będzie trzeci rząd Roberta Ficy?

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Fot. Jakub Łoginow / Port Europa

Na trzy tygodnie przed wyborami parlamentarnymi pewne jest tylko jedno: najwięcej głosów otrzyma rządzący Smer – Socjalna Demokracja premiera Roberta Ficy. Prawdopodobnie nie powtórzy on jednak świetnego wyniku sprzed czterech lat, który zagwarantował mu samodzielne rządy. Do dalej? Możliwości jest mnóstwo: od koalicji Smeru z nacjonalistami, przez (mało realne) odsunięcie socjalistów od władzy, aż po koalicję Ficy z partią mniejszości węgierskiej.

 

Kryzys grecki i imigranci z Południa – tym żyją słowackie media

Email Drukuj PDF

Fot. porteuropa.eu

O czym można przeczytać w dziale „zagranica” słowackich gazet i tygodników? Prawie nic o Polsce i nie tak wiele o Ukrainie. Podczas gdy polscy dziennikarze bardzo dużo miejsca poświęcają wojnie w Donbasie, za to rzadziej informują o kryzysie greckim i imigrantach, lista priorytetów na Słowacji jest dokładnie odwrotna.

 

Robert Fico trzyma się mocno

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Fot. Jakub Łoginow

Chociaż wybory parlamentarne odbędą się dopiero na wiosnę 2016 roku, na Słowacji już faktycznie zaczęła się kampania wyborcza. Rządzący obecnie samodzielnie umiarkowanie prorosyjski Smer Roberta Fico co prawda utracił nieco poparcia, ale nadal jest zdecydowanym liderem wszelkich rankingów. Do władzy szykują się także nacjonaliści – wszystko wskazuje na to, że kontrowersyjny SNS pokona próg wyborczy i nie wykluczone, że w przyszłej kadencji będzie tworzyć koalicję ze Smerem.

 

Strona 1 z 4

----

Zobacz też:

Noclegi w Bratysławie

Hotele w Wiedniu

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto