Sunday, Jun 25th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Projekt polsko-słowackiej umowy w sprawie stworzenia transgranicznego systemu komunikacji autobusowej

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 

Inicjatywa społeczna „Polska – Słowacja – autobusy“ prezentuje konkretny projekt najważniejszych punktów nowej polsko-słowackiej umowy międzynarodowej w dziedzinie transportu autobusowego, która umożliwi wykonywanie krótkich połączeń w głąb sąsiedniego kraju bez konieczności starania się o licencję międzynarodową.

W skrócie: polscy przewoźnicy będą mogli jeździć „jak u siebie“ nie tylko po Podhalu, ale także np. zawozić pasażerów do Suchej Hory, Orawic, w Rohacze czy słowackie Tatry Wysokie – takie połączenia będą traktowane jako krajowe – polskie. Analogicznie, słowaccy przewoźnicy będą mogli na podstawie wewnątrzsłowackich przepisów jeździć także do Chochołowa, Zakopanego czy Nowego Targu – takie połączenia również nie byłyby uznawane za międzynarodowe. Dodatkowo, słowackie i polskie samorządy będą mogły dotować takie krótkie połączenia zagraniczne. Jest to o tyle istotne, że obecne słowackie linie autobusowe prowadzące do granicy z Polską są deficytowe i są realizowane jako połączenia użyteczności publicznej, czyli dotowane przez Preszowski i Żyliński kraje samorządowe. Po wejściu w życie postulowanej umowy, obecna dotowana linia Poprad - Lysá Poľana będzie mogła zostać przedłużona np. do Bukowiny Tatrzańskiej (z kursami do Jurgowa i Białki), a linia Trstená - Suchá Hora štátna hranica po orawskiej strony będzie mogła zostać przedłużona do Chochołowa lub Czarnego Dunajca. Będzie mogła powstać także dotowana przez samorządy linia Zakopane – Sucha Hora – Oravice – Zuberec – Zverovka – na przykład jako kolejna linia funkcjonująca w systemie zakopiańskiej komunikacji miejskiej (po wejściu w życie umowy taka linia byłaby traktowana jako krajowa).

Nasze postulaty co do zasady popiera polskie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, z inicjatywy którego już w listopadzie ma się odbyć posiedzenie polsko-słowackiej komisji międzyrządowej ds. współpracy transportowej. Na posiedzeniu strony zamierzają omówić kwestie zawarcia nowych umów międzynarodowych w zakresie transportu autobusowego i kolejowego, które pozwolą na utworzenie nowych połączeń. Obecnie bowiem pomiędzy Polską a Słowacją prawie nic nie jeździ, jeśli nie liczyć dalekobieżnych autobusów, które jednak mają minimalne znaczenie dla obsługi transgranicznego ruchu lokalnego na pograniczu. Kursy Stramy Zakopane – Poprad zostały niedawno zawieszone aż do połowy czerwca.

Słowacką wersję językową poniższej umowy przedstawiliśmy słowackim gminom z krajów Żylińskiego i Preszowskiego i co do zasady mamy ich poparcie. Niestety, nie w pełni przekonane jest słowackie Ministerstwo Transportu. Pracujemy jednak usilnie nad tym, by zmienić nastawienie urzędników w Bratysławie, którzy na nasz pogląd są nieco oderwani od rzeczywistości polsko-słowackiego pogranicza. Na naszą prośbę interpelację w tej sprawie wystosował poseł OlaNO Jozef Viskupič, który będzie jeszcze interweniował w tej kwestii. Poniżej – projekt najważniejszych postanowień umowy.

Niektóre postanowienia umowy transportowej między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Słowacką w dziedzinie transportu autobusowego na pograniczu (projekt).

1)    Definicje podstawowych pojęć użytych w umowie.
a)    Krótkie połączenie transgraniczne – połączenie autobusowe, które realizuje przewoźnik z kraju A (Polska lub Słowacja), które przekracza granicę państwową maksymalnie do 30 km od granicy, przy czym odcinek 30 km liczy się po trasie kursowania autobusu.
b)    Państwo przewoźnika – państwo, w którym działa i jest zarejestrowany przewoźnik i według przepisów którego jest realizowane krótkie połączenie transgraniczne
c)    Państwo goszczące – państwo, do którego kursuje krótkie połączenie transgraniczne zgodnie z a)
2)    Linie autobusowe łączące Polskę i Słowację są uznawane za połączenia wewnątrzkrajowe również w przypadku, gdy dochodzą maksymalnie do 30 km za granicę państwową. W takim przypadku na prowadzenie takiej linii nie jest wymagana międzynarodowa licencja ani koncesja i w odniesieniu do takiego połączenia obowiązują wszystkie regulacje, które odnoszą się do wewnątrzkrajowych linii autobusowych według ustawodawstwa państwa przewoźnika. Takie linie są na potrzeby tej umowy nazywane „krótkimi połączeniami transgranicznymi“
3)    Przewoźnik, który chce otworzyć krótkie połączenie transgraniczne, może bezpłatnie zatrzymywać się na publicznych przystankach w państwie goszczącym.
4)    W przypadku, gdy przygraniczny samorząd (VÚC – kraj samorządowy, obec, powiat, gmina, województwo) współfinansuje albo reguluje funkcjonowanie linii autobusowych traktowanych jako linie użyteczności publicznej lub podobne, może w ten sposób organizować transport publiczny nie tylko na swoim terenie, ale może także dbać o zapewnienie transportu na odcinku do 30 km za granicą państwa na terenie sąsiedniego kraju i dofinansowywać takie linie.
5)    Samorządy oraz ich związki mogą finansować krótkie połączenia transgraniczne w celu wspierania wzajemnych kontaktów mieszkańców pogranicza, zapewnienia dojazdu do pracy i szkoły do sąsiedniego kraju, a także w celu wspierania turystyki transgranicznej oraz odciążania dróg od indywidualnego transportu samochodowego na rzecz komunikacji publicznej, zwłaszcza na wrażliwych z punktu widzenia ochrony przyrody obszarach górskich na pograniczu, np. w sąsiedztwie parków narodowych, krajobrazowych i innych form ochrony przyrody.
6)    Przy wyznaczaniu rozkładów jazdy połączeń autobusowych funkcjonujących w reżimie połączeń użyteczności publicznej lub regulowanych w inny sposób (np. Plan Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego dla Powiatu lub Województwa lub analogiczny dokument), samorządy i przewoźnicy muszą wziąć pod uwagę rozkłady jazdy w sąsiednim państwie i są zobowiązane w miarę możliwości skoordynować je w taki sposób, by umożliwić dogodną przesiadkę z polskiego autobusu lokalnego na słowacki lub odwrotnie.
7)    Strony stworzą warunki do organizacji wspólnych polsko-słowackich linii autobusowych na pograniczu, finansowanych ze środków Unii Europejskiej oraz budżetów państwowych Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Słowackiej, w celu stworzenia dobrze funkcjonującego systemu transgranicznej komunikacji publicznej.


Jest to wstępny projekt niektórych postanowień nowej umowy, który z oczywistych powodów wymaga korekty językowej i prawnej oraz konsultacji eksperckiej. Jednak już ta wstępna wersja jest dobrym punktem wyjścia dla dalszych prac i rozmów. Komentarze proszę kierować na: kuba.loginow@gmail.com

Powyższy projekt został stworzony przez aktywistów polsko-słowackiej inicjatywy społecznej „Polska – Słowacja – autobusy“. Nasze starania o polepszenie autobusowej komunikacji publicznej poparło na Facebooku już ponad 2000 osób. Pozytywnie do tych pomysłów odniosło się większość starostów i primatorów słowackich przygranicznych miast i obci (gmin), do których się zwróciliśmy, w żadnym przypadku nie spotkaliśmy się z negatywną reakcją na tym poziomie samorządu. Zwracamy się z prośbą również do władz polskich gmin, powiatów i województw przygranicznych, aby poparli nasze starania o zawarcie nowej umowy polsko-słowackiej, z zastrzeżeniem, że przedstawiony powyżej wariant jest wstępną wersją – punktem wyjścia dla dalszych prac i dyskusji nad szczegółowymi rozwiązaniami.

Wesprzeć nas można również na Facebooku, wysoka ilość „lajków“ naszej strony społecznościowej będzie pośrednio świadczyć o wysokim poparciu społecznym dla idei zawarcia nowej polsko-słowackiej umowy w dziedzinie transportu autobusowego na pograniczu. Adres strony:  www.facebook.com/polskaslowacja


Komentarze  

 
0 #1 Tajoj 2016-11-30 06:48
Tak się składa że obszary Słowacji dla których największym miastem jest Kraków i które mogłyby ciążyć ku Krakowowi są zamieszkale przez ludność polskojęzyczną o czym rząd w Bratysławie nie może nie wiedzieć. Źle wróżę tej umowie ws komunikacji, Słowacy nie pozwolą
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.33 MB
Application afterInitialise: 0.069 seconds, 1.45 MB
Application afterRoute: 0.078 seconds, 2.09 MB
Application afterDispatch: 0.163 seconds, 3.02 MB
Application afterRender: 0.340 seconds, 3.69 MB

Zużycie pamięci

3902760

Zapytań do bazy danych: 44

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'sv0slb5vltsu61iq4c74bdg4a3'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1498350005' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'sv0slb5vltsu61iq4c74bdg4a3'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'sv0slb5vltsu61iq4c74bdg4a3','1498355405','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1763)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5634
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-25 01:50:06' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-25 01:50:06' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5634'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1277
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2017-06-25 01:50:06' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2017-06-25 01:50:06' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5634
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5634

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.80.248.78'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 5634
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1763 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1763
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 752
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 136
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 328
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 328, '2017-06-25' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 305
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 305, '2017-06-25' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 298
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 298, '2017-06-25' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 310
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 310, '2017-06-25' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2017-06-25 01:50:06')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2017-06-25 01:50:06')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 522
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5513
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2462
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5469
 40. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5277
 41. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-25 01:50:06' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-25 01:50:06' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 42. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 43. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 44. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2017-06-25' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak