Sunday, Feb 26th

Last update:06:53:52 PM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Sucha Hora bliżej Chochołowa. Tuż przy polskiej granicy wyrasta osiedle

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Orawska wieś Sucha Hora rozbudowuje się, a nowe osiedle powstaje tuż przy granicy z Polską. Zmieniono już plan zagospodarowania przestrzennego, trwa uzbrajanie terenu, a niedawno rozpoczęła się budowa pierwszych domów. I choć na pozór to nieistotna informacja, ekspansja terytorialna tej orawskiej wioski może stać się katalizatorem dla lepszej współpracy transgranicznej z Polską.


Na razie rosną fundamenty dwóch domów, ale docelowo powstanie tu całe osiedle. To dość zaskakujące ze względu na fakt, że na pierwszy rzut oka moglibyśmy się spodziewać raczej odpływu mieszkańców z Suchej Hory do większych miast. Od kilkunastu lat Polacy nie przyjeżdżają już tu na tańsze zakupy (choć alkohol i słodycze nadal są popularne wśród polskich klientów), pracy na miejscu za bardzo nie ma, wizualnie też wioska nie ma zbyt wiele do zaoferowania. W pobliżu są co prawda możliwości do rozwoju turystyki (Skoruszyńskie Wierchy, Oravice, zabytkowe domy w Chochołowie, trasa rowerowo-rolkowa Nowy Targ – Trstena), ale wieś wykorzystuje te atuty w minimalnym stopniu. Mimo to, mieszkańców oraz nowych domów przybywa, a stare są remontowane. Jak widać, suchohorzanie dobrze się w tym miejscu czują i chcą tu mieszkać, nawet gdyby mieli dojeżdżać do pracy wiele kilometrów.

Powstanie nowego osiedla może mieć zaskakujące skutki dla rozwoju współpracy przygranicznej. Nowe przygraniczne osiedle leży dokładnie pośrodku pomiędzy centrum Suchej Hory a centrum Chochołowa. Nowi mieszkańcy mogą mieć wręcz minimalnie bliżej do szkoły, dużego sklepu, kościoła czy boiska w Chochołowie, niż w Suchej Horze – o ile powstanie w przyszłości nowa droga lokalna łącząca to osiedle bezpośrednio z centrum Chochołowa. Co za tym idzie, nowa lokalizacja może być atrakcyjna nie tylko dla Słowaków, ale i dla Polaków. Zamiast budować dom w spowitym smogiem Chochołowie, można wybudować się na nowym osiedlu na terenie Słowacji, tuż przy polskiej granicy – posyłając dzieci do szkoły czy pracując w Polsce. Ponieważ osiedle leży na górce, smog jest tu wyraźnie mniejszy, generalnie miejsce do życia przyjemniejsze. I co najważniejsze – działki są tu dużo tańsze. Po kilkunastu latach od wejścia do UE na tym odcinku pogranicza zaczyna nam się wreszcie tworzyć coś, co jest od dawna standardem na pograniczu polsko-niemieckim czy Śląsku Cieszyńskim, czyli model: mieszkam w jednym kraju, uczę się i pracuję w drugim.

Powstanie nowego osiedla to także kolejny argument na rzecz stworzenia systemu transgranicznej komunikacji autobusowej w tym rejonie. Obecnie między Chochołowem a Suchą Horą nie kursuje żaden autobus. Po powstaniu osiedla przygranicznego, ta sytuacja prędzej czy później będzie musiała się zmienić.

Jakub Łoginow

Zapraszamy też na stronę: www.facebook.com/polskaslowacja

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto