Wednesday, Jun 28th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Za kilka lat pojedziemy do Zakopanego wygodnym Pendolino. Ale na miejscu i tak będziemy potrzebować auta

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

To już pewne – ruszyły przygotowania do budowy magistrali kolejowej Podłęże – Piekiełko, która skróci czas przejazdu pociągiem pod Tatry. Świetna perspektywa, ale dla wielu wypoczywających w Zakopanem turystów niestety nieprzydatna. Nadal aby przemieścić się z jednej części Podtatrza w drugą (np. w Tatry Słowackie) będziemy potrzebować auta. Samorządowcy nie pomyśleli bowiem o stworzeniu polsko-słowackiego systemu komunikacji publicznej na Podtatrzu, mimo że od ponad 20 lat funkcjonuje tu polsko-słowacki Euroregion Tatry.

Dziś na dojazd pociągiem na Podhale decydują się tylko desperaci, bo przejazd z Krakowa do Zakopanego trwa prawie cztery godziny. To się jednak zmienia. Po wielu latach starań rusza budowa magistrali Podłęże – Piekiełko, dzięki której z Krakowa do Zakopanego dojedziemy w 1,5 godziny, a z Warszawy – w około cztery godziny. Niestety, budowa trochę potrwa i na otwarcie magistrali możemy liczyć najwcześniej w 2024 roku.

Dla mniej cierpliwych mamy jednak inne dobre wiadomości. Już latem tego roku zostaną uruchomione dwie łącznice kolejowe: w Suchej Beskidzkiej i krakowskich Krzemionkach, które już teraz skrócą czas przejazdu do 3 godzin. To tyle samo, ile obecnie jedzie autobus, gdy na wyjeździe z Krakowa i na samej zakopiance jest lekki korek, a krócej, gdy korek jest duży (np. w piątek po południu w sezonie). Jeśli aktywistom i samorządowcom uda się nieco przycisnąć ministerstwo, w 2018 roku mogłaby się rozpocząć budowa kolejnej łącznicy – w Chabówce. Rząd przymierza się też do modernizacji już istniejącej „starej zakopianki kolejowej”, co nie będzie aż tak kosztowne i długotrwałe. To wszystko sprawi, że już za 3 lata, w 2020 roku, z Krakowa do Zakopanego dojedziemy pociągiem pospiesznym w 2,5 godziny, a Pendolino (tak, ma tędy jeździć) – jeszcze krócej.

Wiele osób na wieść o tym wszystkim już teraz otwiera szampana. Już za trzy lata dojazd pociągiem pod Tatry będzie konkurencyjny wobec samochodów. Jaki głupek będzie w takiej sytuacji pchał się pod Tatry autem, skoro pociągiem będzie szybciej, taniej i wygodniej – takie pytanie ciśnie się na usta. Można więc zrezygnować z pomysłów modernizacji Zakopianki na odcinku Rabka – Nowy Targ: po co, skoro będzie kolej, a samochód nie będzie już potrzebny. Niestety, nadal będzie.

Opcja z pociągiem będzie atrakcyjna jedynie dla tych turystów, którzy podczas pobytu w Zakopanem ograniczą się do łażenia po Krupówkach lub wycieczek po polskiej części Tatr, bez przechodzenia na stronę słowacką. Wszystkim innym samochód na miejscu będzie niezbędny, zwłaszcza jeśli podróżują z rodziną, w tym z małymi dziećmi. I takie osoby, mieszkańcy Gdańska czy Olsztyna, zacisną zęby i będą jechać dziesięć lub więcej godzin w korkach – ale pojadą własnym autem, bo władze Zakopanego ani powiatu nie myślą o tym, aby zapewnić skomunikowanie polskiej części Tatr ze słowacką.

Tłumy Polaków w Jaskini Bielskiej, Oravicach, nad Jeziorem Orawskim czy na szlakach Tatr Słowackich mówią same za siebie: choćby jednodniowy wypad na Słowację jest obowiązkowym punktem programu podczas dłuższego niż weekendowy pobytu w Zakopanem czy Kościelisku. Słowackie Tatry i Orawa nie są dla Zakopanego konkurencją, ale wartością dodaną. Nocleg i gastronomia w Zakopanem są o wiele tańsze, niż po słowackiej stronie, dlatego turyści decydują się wynająć kwaterę tutaj – ale i tak chcą wyskoczyć raz czy kilka razy na słowacką stronę. Bo są tam atrakcje, których polska część Tatr nie zapewnia: niezatłoczone szlaki, niepowtarzalna Jaskinia Bielska i Brestowa, urokliwe zamki i średniowieczne miasteczka. To właśnie wypady na Słowację są „planem ratunkowym” na te liczne dni, kiedy w Zakopanem leje – a potrafi tak cały tydzień. OK, jednego dnia można obejść wszystkie muzea, posiedzieć w knajpie na Krupówkach, ale co w kolejnych? Wtedy rozwiązaniem jest właśnie wypad do słowackich jaskiń i zamków. Niestety, na autobus nie liczmy, pozostaje więc samochód – do Zamków Orawskich czy skansenu w Zubercu autobusem nie dojedziemy nawet z przesiadkami, chyba że w „zawrotnym” czasie 4 godziny za przejazd 30 km.

Jeżeli więc władze Zakopanego i Powiatu Tatrzańskiego nie pójdą po rozum do głowy i nie stworzą systemu dotowanej samorządowej komunikacji publicznej obejmującej cały Euroregion Tatry, żadne Pendolino nie pomoże. Może nie wszyscy, ale znaczna część turystów i tak wybierze samochód, żeby móc bez problemu przemieszczać się na miejscu gdzie tylko zechcą, także na słowacką stronę Tatr.

Nawiasem mówiąc, to ciekawe, że dziś z Zakopanego bez problemu da się dojechać bezpośrednim autobusem do Berlina (Polski Bus), ale na słowacką Orawę już nie. Na miejscu lokalnych samorządowców i władz Euroregionu „Tatry” spaliłbym się w tej sytuacji ze wstydu i jak najszybciej podjął rozmowy z władzami Kraju Żylińskiego, by coś z tym fantem zrobić, co zresztą wielokrotnie proponowałem. Niestety, propozycja jak na razie pozostała bez odpowiedzi. Po stronie polskiej, bo w Kraju Żylińskim rozmawiać chcą, tyle że nie za bardzo mają z kim. A czas nagli – szybki pociąg do Zakopanego pojedzie już za trzy lata.

Jakub Łoginow

Polub stronę "Polska - Słowacja - autobusy": www.facebook.com/polskaslowacja

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.32 MB
Application afterInitialise: 0.015 seconds, 1.44 MB
Application afterRoute: 0.022 seconds, 2.07 MB
Application afterDispatch: 0.059 seconds, 2.93 MB
Application afterRender: 0.301 seconds, 3.61 MB

Zużycie pamięci

3813184

Zapytań do bazy danych: 43

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'vgdqi38b48ir4ha4qcd1n4h4i3'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1498615595' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'vgdqi38b48ir4ha4qcd1n4h4i3'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'vgdqi38b48ir4ha4qcd1n4h4i3','1498620995','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1763)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5660
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-28 03:36:35' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-28 03:36:35' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5660'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1277
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2017-06-28 03:36:35' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2017-06-28 03:36:35' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5660
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5660

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1763 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 16. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1763
    LIMIT 1
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 752
    LIMIT 1
 18. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 136
 19. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 20. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 21. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 22. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 330
 23. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 330, '2017-06-28' )
 24. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 25. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 305
 26. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 305, '2017-06-28' )
 27. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 28. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 308
 29. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 308, '2017-06-28' )
 30. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 31. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 326
 32. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 326, '2017-06-28' )
 33. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2017-06-28 03:36:35')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2017-06-28 03:36:35')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 34. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5513
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2702
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 522
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2462
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5469
 40. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-28 03:36:35' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-28 03:36:35' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 41. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 43. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2017-06-28' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak