Tuesday, Jun 27th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Ministerstwo Infrastruktury: nie możemy zawrzeć umowy transportowej ze Słowacją, bo Unia zabrania. Komisja Europejska: to nieprawda

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa po spotkaniu ze stroną słowacką w Bratysławie odrzuciło postulat inicjatywy „Polska – Słowacja – autobusy”, by zawrzeć umowę transportową ze Słowacją, liberalizującą wymagania koncesyjne dla krótkich linii autobusowych na pograniczu. Resort powołuje się na rzekome ograniczenia unijne, które jakoby zabraniają mu zawrzeć takiej umowy. Zapytaliśmy o to urzędników Komisji Europejskiej, którzy zdecydowanie dementują stanowisko ministerstwa.

O co chodzi? Obecnie na pograniczu polsko-słowackim praktycznie nie funkcjonuje lokalna transgraniczna komunikacja autobusowa. Jedynie w sezonie letnim jeździ autobus „Stramy” na linii Zakopane – Poprad. W słowackie Tatry Zachodnie natomiast z Polski nie dojedziemy.

Przewoźnicy komercyjni twierdzą, że głównym powodem, dla którego nawet nie interesują się otwieraniem takich linii, są zbyt skomplikowane formalności związane z wyrobieniem licencji na przewozy zagraniczne oraz ich zbyt wysoki koszt. Stąd właśnie postulat, by linie autobusowe kursujące nie dalej niż 30 km w głąb sąsiedniego kraju zwolnić z wymagań licencyjnych i traktować je na równi z połączeniami krajowymi. Do tego potrzebne jest jednak zawarcie nowej polsko-słowackiej umowy międzynarodowej w dziedzinie transportu autobusowego na pograniczu. Polskie ministerstwo początkowo podchwyciło ten pomysł i doprowadziło do spotkania ze Słowakami, które odbyło się 3 listopada w Bratysławie. – Kwestia krótkich połączeń transgranicznych, czyli tego aby mogłyby one funkcjonować na zasadach zbliżonych do połączeń krajowych, również była na tym spotkaniu omawiana. Strony nie zdecydowały się jednak na to rozwiązanie. Musimy jednak podkreślić, że już w obecnym stanie prawnym polsko-słowacka komunikacja autobusowa na pograniczu jest możliwa w formie linii użyteczności publicznej [dotowanych przez samorząd], organizowanych przez Kraj Żyliński i sąsiadujące z nim polskie województwa, w tym Województwo Małopolskie – poinformował „Port Europa” zespół prasowy słowackiego Ministerstwa Transportu.

Dlaczego postulat zawarcia umowy został odrzucony? Słowackie ministerstwo nie udzieliło nam odpowiedzi na to pytanie, a polskie ministerstwo wysyła w tej sprawie sprzeczne sygnały. – Niczego definitywnie nie odrzuciliśmy. Pomysł ten jest interesujący i będę o tym rozmawiać na kolejnym spotkaniu ze słowackim ministrem, które być może uda się zorganizować na początku 2017 roku – powiedział podczas listopadowego Forum Górskiego w Zakopanem zapytany o tę kwestię minister Andrzej Adamczyk.

Oficjalne pisemne stanowisko polskiego ministerstwa jest jednak odmienne: nie da się, bo Unia zabrania. O sprawę zapytali w swojej interpelacji posłowie Marek Sowa i Dorota Niedziela, którzy od dawna zabiegają o rozwiązanie problemu komunikacyjnej pustyni na polsko-słowackim pograniczu. Poniżej – kluczowy fragment odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa na ich interpelację.

„Jednocześnie należy wskazać, że zasady organizowania i wykonywania międzynarodowego autobusowego i autokarowego przewozu osób na terytorium Wspólnoty określa Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1073/2009 z dnia 21 października 2009 r. w sprawie wspólnych zasad dostępu do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych i zmieniające rozporządzenie (WE) 561/2006. Przepisy ww. Rozporządzenia obowiązują wprost w państwach członkowskich i nie przewidują możliwości zawierania umów międzynarodowych, w celu traktowania międzynarodowych przewozów drogowych osób, sięgających w głąb innego państwa członkowskiego, jako przewozów krajowych w tym przypadku.”

Czyżby? Port Europa jak przystało na swą „europejską” nazwę posiada liczne kontakty międzynarodowe i niezwłocznie zapytaliśmy o tę kwestię zaprzyjaźnione źródła w Komisji Europejskiej. Reakcją było ogromne zdziwienie, że w tak poważnym kraju stale stosuje się wymówkę „co złego, to Unia Europejska”. –Właśnie w taki sposób tworzą się w społeczeństwach nastroje antyunijne. Urzędnicy z lenistwa rozpowszechniają mity, że Unia czegoś zabrania lub czegoś absurdalnego wymaga, a ludzie tego nie sprawdzają i wyrabiają sobie negatywne stereotypy o złej zbiurokratyzowanej Unii. A tak tę sprawę skomentowało „off record” nasze źródło w strukturach unijnych, zastrzegając sobie anonimowość.

•         As all EU Member States, Poland is applying a European legislation (Regulation No 1073/2009) that lays downs the provisions to be complied with by undertakings wishing to operate on the international road passenger transport market.
•         In accordance with this Regulation, the operation of an international regular service is subject to authorisation.
•         However, it is foreseen by this legislation (in its article 25) that Member States are permitted to conclude agreements on the further liberalisation of services (including international regular services) in particular as regards to the authorisation system and especially in border regions.

Mówiąc w skrócie: Przewozy transportu międzynarodowego podlegają wymaganiom licencyjnym. Jednocześnie, artykuł 25 Rozporządzenia nr 1073/2009 mówi wyraźnie, że państwa członkowskie mogą zawierać między sobą porozumienia dotyczące głębszej niż to wynika z prawa unijnego liberalizacji przewozów międzynarodowych, zwłaszcza w strefie przygranicznej.

Urzędnik co prawda prosił o nie podawanie jego nazwiska, ale to nie ma znaczenia, gdyż naprowadził nas na kluczowy punkt prawa unijnego, który przytaczamy poniżej. Nawiasem mówiąc bardzo nam w tym pomógł. Sprawdźcie sami: tutaj na stronie Komisji znajduje się oficjalna polska wersja językowa Rozporządzenia, a tak brzmi kluczowy artykuł 25:

ROZDZIAŁ VII

WYKONANIE

Artykuł 25

Porozumienia między państwami członkowskimi

1.   Państwa członkowskie mogą zawierać dwustronne i wielostronne porozumienia dotyczące dalszej liberalizacji usług wchodzących w zakres niniejszego rozporządzenia, szczególnie odnośnie do systemu zezwoleń i uproszczenia bądź likwidacji dokumentów kontrolnych, w szczególności w regionach przygranicznych.

2.   Państwa członkowskie informują Komisję o wszelkich porozumieniach zawartych zgodnie z ust. 1.

Dlaczego Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa tak się kompromituje, powołując się na nieistniejące zakazy unijne – możemy się tylko domyślać. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że po zdemaskowaniu tego faktu przez portal „Port Europa” Ministerstwo zacznie coś robić w kwestii polepszenia komunikacji autobusowej i kolejowej na polsko-słowackim pograniczu, zamiast szukać nieistniejącej wymówki, że „Unia zabrania”. Podczas gdy tak naprawdę nie zabrania, tylko zachęca – taka mała różnica.

Jakub Łoginow

Bądź na bieżąco - polub stronę "Polska - Słowacja - autobusy": www.facebook.com/polskaslowacja

Komentarze  

 
0 #1 jubus 2017-01-19 11:59
Dlatego dla dobra Polski i relacji z sąsiadami, trzeba wyjść z UE. Wówczas nie będzie przynajmniej na kogo zrzucać.
Cytować
 
 
0 #2 jaga 2017-01-21 10:42
I na złość mamie uszy odmrozić. odp. na głupi komentarz jubusa)
Cytować
 
 
+1 #3 v.hajovsky@azet.sk 2017-01-28 12:02
#jubus,
to je najsprostejší komentár za posledných.5 rokov. Stále dúfam,že po ukľudnení Poľsko bude prvou slovanskou krajinou.
Preber sa človeče a čítaj dejiny.Vh.
Cytować
 
 
+2 #4 jubus 2017-01-30 08:38
A jakaż to korzyść dla Polski jest z członkstwa w tym unijnym burdelu? Nie wiem, o co chodzi panu ze Słowacji, bo do końca nie zrozumiałem, ale wiem, ze bez UE, Polska i Słowacja będą równie bliskie, a nawet bliższe.
Cytować
 
 
+2 #5 jubus 2017-01-30 08:40
Panie Hajowski, ja czytam historię i dlatego jestem przeciwko UE. Tylko Intermarium, Międzymorze, bliska współpraca krajów naszego regionu, wolna od brukselskiej biurokracji i ideologicznego popaprania, może nas uratować. Polska i Słowacja, obok Węgier i Rumunii, to trzon tej "nowej unii". Pozdrawiam wszystkich propolskich Słowaków.
Cytować
 
 
+2 #6 Nieważne 2017-02-14 14:41
Ciekawe czy zdaje sobie Pan sprawę, że ta biedna Polska w UE jest jednocześnie jej największym beneficjentem, już dawno powinna wpłacać do budżetu więcej niż z niego brać ale te granice są cały czas przesuwane. W takim razie proszę mi powiedzieć jakim cudem to ta brukselska biurokracja jest winna nawet w takich kwestiach jak ta kiedy widać, że zawodzą zdolności negocjacyjne poszczególnych państw? Jeżeli "czyta Pan historię" to powinien Pan zwrócić uwagę na częstotliwość konfliktów w Europie od czasu kiedy Wspólnoty zaczęły istnieć, rolę Polski w Europie, która od kiedy przystąpiła do Unii zaczęła być zauważana przy wielkim stole i populizm i truciznę jaka kapie z Pana pseudo rozwiązań : będę narzekał na to co istnieje, rozwalę to a potem stworzę unię europy wschodniej i nagle wszystko będzie działać. Pyta Pan jaka korzyść dla Polski? Proponuję czytać historię nieco uważniej.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.32 MB
Application afterInitialise: 0.014 seconds, 1.44 MB
Application afterRoute: 0.018 seconds, 2.07 MB
Application afterDispatch: 0.052 seconds, 3.00 MB
Application afterRender: 0.189 seconds, 3.67 MB

Zużycie pamięci

3883728

Zapytań do bazy danych: 44

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'glds74mr47rkskfb1r7pv5bmo0'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1498516309' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'glds74mr47rkskfb1r7pv5bmo0'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'glds74mr47rkskfb1r7pv5bmo0','1498521709','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1763)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5664
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-27 00:01:49' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-27 00:01:49' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5664'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1277
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2017-06-27 00:01:49' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2017-06-27 00:01:49' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5664
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5664

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.224.76.150'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 5664
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1763 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1763
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 752
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 136
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 332
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 332, '2017-06-27' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 100
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 100, '2017-06-27' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 295
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 295, '2017-06-27' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 326
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 326, '2017-06-27' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2017-06-27 00:01:49')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2017-06-27 00:01:49')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2702
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 522
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5513
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2462
 40. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5469
 41. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-27 00:01:49' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-27 00:01:49' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 42. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 43. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 44. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2017-06-27' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak