Friday, Feb 24th

Last update:06:53:52 PM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Na rolkach 115 km w jeden dzień, lub tygodniowy pobyt rolkarski z noclegiem w Suchej Horze: odgałęzienia rolkostrady Nowy Targ – Trstena

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Co zrobić, gdy już znudzi wam się opisywana na naszym portalu rolkostrada Nowy Targ – Trstena, a przejazd 70 km na rolkach to dla was za mało? Jest na to sposób – można skorzystać z otwartych niedawno odgałęzień tej trasy, dzięki którym możecie zrobić na rolkach nawet 115 km w ciągu jednego dnia. A można też wynająć na tydzień kwaterę w Suchej Horze i codziennie jeździć stamtąd na 30-40-kilometrowe rolkowe wycieczki – każdego dnia inne.

Kto powiedział, że jadąc na Podhale, koniecznie trzeba mieszkać w przereklamowanym Zakopanem, Kościelisku lub Bukowinie? Jeżeli jesteście zapalonymi rolkarzami i jazda na rolkach jest dla was ważniejsza, niż chodzenie po górach lub Krupówkach, wynajęcie na tydzień kwatery w Suchej Horze czy Rogoźniku nie jest wcale takim głupim pomysłem.

Na początek jednak o tym, jak można urozmaicić sobie rolkową wycieczkę, korzystając z odgałęzień kultowej rolkostrady. Pierwsza możliwość pojawia się już w samym Nowym Targu, gdzie można skorzystać z rowerowej obwodnicy miasta. Startujemy w pobliżu lotniska i rezerwatu Bór na Czerwonem (swoją drogą, rezerwat warto zwiedzić – piękny krajobraz torfowiska pośrodku  lasu). Następnie jedziemy wzdłuż Białego Dunajca w dół rzeki, później wzdłuż Czarnego Dunajca w górę. Mijamy centrum miasta i... na odcinku kilkuset metrów trasa nam się urywa (musimy założyć buty), by w pobliżu bacówki powrócić, ale nie na długo. Dalej jedziemy asfaltową trasą jeszcze tylko niecałe dwa kilometry – i koniec. Brak jest niestety asfaltowego połączenia tej odnogi szlaku z główną rolkostradą, do której stąd już niedaleko, zaledwie kilkaset metrów przez las. Dzięki temu miejskiemu odcinkowi trasa wydłuża nam się o ok. 8 km, niestety ze względu na dwa bezasfaltowe odcinki, które trzeba przejść pieszo, niespecjalnie ten odcinek rekomenduję. A szkoda, bo ta część trasy ma potencjał, niestety na wyasfaltowanie brakujących wąskich gardeł musimy jeszcze kilka lat poczekać.

Dalej jest już znacznie lepiej. Pierwsze sensowne odgałęzienie rolkostrady Nowy Targ – Trstena pojawia się już ok. kilometr po wyjechaniu z nowotarskiego lasu, w Ludźmierzu. Skręcamy w prawo, przejeżdżamy przez ruchliwą szosę – i przed nami urokliwa rolkostrada do Krauszowa.


 

Wbrew obawom trasa nie kończy się w pierwszej napotkanej wiosce (Ludźmierz). Po prostu przejeżdżamy wiejską drogą kilkaset metrów i dojeżdżamy do głównej szosy, wzdłuż której poprowadzona jest trasa rowerowa. Skręcamy w lewo i jedziemy jeszcze kilka kilometrów wśród urokliwych podgorczańskich krajobrazów, aż dojedziemy do Krauszowa. Razem – jakieś 8 km w obie strony.

Wracamy do głównej trasy i kontynuujemy podróż. Następna odnoga pojawia się w Rogoźniku, tuż przed lasem. Tu z kolei zjeżdżamy w lewo i jedziemy kilka kilometrów mało uczęszczaną szosą, po której prawie nie jeżdżą samochody. Trasa pnie się w górę, a my spoglądamy na czarnodunajeckie torfowiska i Babią Górę z zupełnie innej perspektywy.

 

 

 

Tuż przed Czarnym Dunajcem mamy kolejne odgałęzienie – do Wróblówki. Jeszcze go nie przetestowałem, ale wszystko przede mną. Jak wypróbuję - napiszę na stronie Kraków dla rolkarzy. A może ktoś z was zrobi to wcześniej?

Następna odnoga – jedna z najciekawszych – zaczyna się we wsi Podczerwone. Mowa o szlaku puścizn czarnodunajeckich, który prowadzi nas w pobliże centrum Czarnego Dunajca. Po drodze przejeżdżamy krętą drogą przez las. Trasa ma prawie 5 km i doskonale sprawdza się jako jeden z wariantów początku lub końca wycieczki – do Czarnego Dunajca można dojechać z Zakopanego lub Nowego Targu busem i tutaj rozpocząć trasę, jeżeli nie chcemy startować w Nowym Targu. Albo odwrotnie – tutaj możemy naszą wycieczkę zakończyć.


 

Dalej mamy jeszcze jedno odgałęzienie w prawo – kilka kilometrów donikąd oraz dwa odgałęzienia w lewo – do Koniówki i Chochołowa, schodzące dość ostro w dół. Po stronie słowackiej jak na razie asfaltowych odgałęzień niestety nie ma. Są jedynie drogi polne, najbliżej – do przygranicznej wsi Sucha Hora, która swego czasu była dla Polaków zakupowym rajem.

Cień tych dawnych czasów w Suchej Horze pozostał – nadal jest tu dość sporo sklepów spożywczych, nastawionych głównie na handel alkoholem i słodyczami. Można tu też niedrogo przenocować w kwaterach agroturystycznych – wielu Polaków chwali sobie gościnność suchohorskich gospodarzy i przyjeżdża tu od lat, traktując to miejsce jako bazę wypadową do Zakopanego i pobliskich term w Oravicach. Poza tym wszyscy tu mówią po polsku, a płacić można w złotówkach (podobnie zresztą w Oravicach) – każdy sklep i bufet ma podwójną kasę, na euro i złote. Mankamentem natomiast jest to, że sama wioska jest brzydka i nic tu nie ma. Jako baza wypadowa – OK., ludzie mili, okolica spokojna, sklepy czynne dość długo, ale specjalnych atrakcji tu nie szukajcie.Sucha Hora może za to być niegłupią bazą wypadową dla rolkowych wycieczek, zwłaszcza jeśli przejechanie 70 km w ciągu jednego dnia to dla was za dużo. Można się tu zatrzymać na kilka dni i podzielić rolkowe wycieczki na kilka etapów. Pierwszego dnia – do Trsteny i z powrotem, razem 28 km. W kolejnym dniu – do Nowego Targu i z powrotem, to już 45 km. Trzeciego dnia można zrobić trzy odnogi rolkostrady – np. pojechać do Krauszowa, Wróblówki i bezimiennej odnogi w Rogoźniku, kolejne 50 km zaliczone. Popołudniami natomiast można pospacerować po lesie lub iść na piwo lub obiad do pobliskiego Chochołowa, z Suchej Hory to 20 minut piechotą.

Na czwarty dzień możemy zaplanować wypad do Zakopanego – jeśli nie mamy auta, trzeba przejść do Chochołowa i stamtąd pojechać busem. W kolejnym dniu możemy przejść żółtym szlakiem do Oravic (6 km), gdzie możemy odwiedzić baseny termalne lub... pojeździć na rolkach: mamy tu ponad 10 km świetnych rolkostrad, niestety nie połączonych ze światem zewnętrznym (do Doliny Cichej Orawskiej, do Doliny Bobroveckiej i w stronę Vitanovej). A wygląda to tak. To Cicha Dolina Orawska:

A to Dolina Bobrovecka:

Możliwości atrakcyjnego spędzania czasu jest oczywiście więcej. Na przykład: w ciągu dnia – wypad w góry lub na baseny termalne, a po południu – krótka przejażdżka rolkowa, np. do Czarnego Dunajca czy Liesku. Albo ognisko w takich okolicznościach przyrody jak na poniższym zdjęciu. W Zakopanem o czymś takim można tylko pomarzyć. Poniższe zdjęcia - to okolice Suchej Hory, 20 minut pieszo od waszej ewentualnej kwatery:Jeszcze jedną atrakcją w okolicy jest Jezioro Orawskie – na plażę możemy dojechać autobusem lub przejść pieszo (6 km, 1 godzina) z Trsteny, do której dojedziemy oczywiście na rolkach. Niegłupia sprawa: z Suchej Hory wyjeżdżamy o 10 rano, o 11 jesteśmy w Trstenie, jakieś zakupy i idziemy nad jezioro – na miejscu jesteśmy ok. 12:30. Plażujemy tam do 18, schodzimy do Trsteny, o 19 zakładamy na nogi rolki, o 20:30 jesteśmy w Suchej Horze (w tę stronę jest dłużej, bo pod górę).Góry, jezioro i rolki podczas jednego pobytu – prawda, że oryginalny pomysł na tegoroczne wakacje? A przecież to nie wszystko: jednego dnia można się wybrać na pobliski Spisz, gdzie do naszej dyspozycji jest kolejne kilkadziesiąt kilometrów rolkostrad. Rolkowy urlop, codziennie inna trasa – brzmi kusząco, prawda?

Jakub Łoginow

P.S.

Mapy opisanych w tekście rolkostrad znajdą Państwo pod adresem: www.szlakwokoltatr.eu

Aby znaleźć nocleg w Suchej Horze wystarczy w wyszukiwarce wpisać: nocleg sucha hora  Z gospodarzami możecie się kontaktować po polsku.

Zapraszamy do polubienia strony "Kraków dla rolkarzy": www.facebook.com/krakowdlarolkarzy

O innych rolkostradach na Podtatrzu czytaj na: www.porteuropa.eu/slowacja/rolki

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto