Sunday, Jun 25th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Na rolki do Popradu i okolic

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Poprad wraz z okolicami to prawdziwy raj dla rolkarzy – także tych polskich, którzy często przyjeżdżają z dalekich stron, by pojeździć po tutejszych rolkostradach.

Oprócz kilkunastu kilometrów świetnych rolkostrad i idealnie gładkich asfaltowych chodników w całym mieście, mamy tu niepowtarzalne widoki na Tatry i mniejsze wzniesienia w okolicy. A komfort jazdy zapewni nam poczucie, że na Słowacji po ścieżkach rowerowych jeździmy w pełni legalnie. Jak stanowią słowackie przepisy, „z drogi dla rowerów ma prawo korzystać osoba poruszająca się na rolkach, nartach albo podobnym urządzeniu sportowym, o ile w ten sposób nie ograniczy ani nie stworzy zagrożenia dla rowerzystów”. I co ciekawe, to działa w praktyce. Nie zdarzają się te wydumane apokaliptyczne sytuacje, którymi tak lubią straszyć niektórzy polscy aktywiści rowerowi, z Marcinem Hyłą na czele. Co więcej – słowaccy rolkarze i rowerzyści pozdrawiają się wzajemnie, nie ma między nimi ani śladu wrogości czy niechęci, wręcz przeciwnie.Rolkostrady Poprad-Svit i Poprad-Strelnica

Aktualnie (jesień 2016) w Popradzie i okolicach są dwie trasy rowerowo-rolkarskie: 10-km trasa Poprad – Svit i 4 km trasa Poprad – Strelnica. To jednak dopiero początek, bo miasto Poprad bardzo intensywnie inwestuje do SZEROKICH, asfaltowych dróg dla rowerów i rolkarzy. W przyszłym roku ma powstać trasa Poprad – Matejovce, w latach 2017-18 jest szansa na realizację tras Poprad – Keżmarok (i tym samym połączenie z opisywanymi na naszym portalu rolkostradami na Spiszu), Poprad – Vysoke Tatry (Smokovec, Lomnica), a także na na przedłużenie rolkostrady ze Svitu do Liptowskiego Mikulasza. W Liptowskim Mikulaszu już dziś istnieje kilka kilometrów świetnej trasy rowerowo-rolkarskiej.

Trasa do Strelnicy (wzniesienie na południe od Popradu) zaczyna się na blokowisku Juh (Południe). Zobaczcie filmiki z tej trasy, nagrane podczas jazdy na rolkach.

Przyćmienie Osadź Osadź ten film na swojej witrynie

Przyćmienie Osadź Osadź ten film na swojej witrynie

Tak z kolei wygląda trasa do Svitu.

{youtube}ObZKDRXvFlM{youtube}


Jak trafić do Popradu?

Dla zmotoryzowanych najlepszym punktem startowym (i miejscem, gdzie można zaparkować samochód) będą okolice popradzkiego Tesco. Rolkostrada znajduje się jakieś 400 metrów na południe od supermarketu, tuż za mostem nad Popradem. W pobliżu Tesco znajduje się węzeł autostradowy.

Gdy już tu jesteśmy, mamy teraz dwie możliwości. Możemy jechać na zachód do Svitu (niecałe 10 km), albo na wschód w stronę centrum. Jadąc na wschód, po około kilometrze docieramy do skrzyżowania dróg rowerowo-rolkarskich. W lewo (pod wiaduktem) prowadzi trasa do centrum, która po kilkuset metrach się urywa (ale spokojnie dojedziemy na rolkach do samego dworca autobusowego i kolejowego). W prawo prowadzi trasa do blokowiska Juh, która później odbija na zachód, potem znów na południe, przecina drogę i prowadzi do wzniesienia Strelnica.

Jeżeli jesteśmy niezmotoryzowani, możliwości dotarcia zależą od pory roku. Od połowy czerwca do połowy października jest łatwo, bo kursują regularne autobusy Zakopane – Poprad. Rozkład jazdy jest do sprawdzenia na stronie www.strama.eu

W 2016 roku to wyglądało tak: można było wyjechać z Krakowa do Zakopanego autobusem około 6 – 6:30 rano i przed 9 być w Zakopanem (bilet: 17 zł). O 9:15 odjeżdżał autobus Zakopane – Poprad (bilet: 22 zł, przyjazd do Popradu o 11). Mieliśmy kilka godzin na to, by pośmigać na rolkach, zjeść obiad, wypić piwo i zrobić jakieś zakupy (np. dobre i niedrogie słowackie wino). Autobus powrotny do Zakopanego – o 16:50 i 17:50. Przyjazd do Zakopanego przed godziną 19 lub 20. W sam raz, by przesiąść się na autobus do Krakowa, a nawet starczyło czasu, by przejść się na Krupówki (ostatnie autobusy odjeżdżają z Zakopanego do Krakowa po godzinie 21). I o 22 – 23 jesteśmy w Krakowie, zmęczeni, ale szczęśliwi po udanej rolkowycieczce.Chodniki w Popradzie – z asfaltu

Po przyjeździe na dworzec możemy od razu założyć rolki na nogi. Chodniki w Popradzie są bowiem wykonane w przeważającej większości z asfaltu. Wyjątkiem są okolice dworca i śródmiejski deptak (plac św. Egida), ale i te odcinki są do przejechania. Ważna informacja: zgodnie ze słowackim prawem, rolkarz może się poruszać zarówno po drogach dla rowerów, jak i po chodnikach, przy założeniu, że jedzie prawą stroną, zachowuje ostrożność i śledzi sytuację w ruchu drogowym.Aby trafić na rolkostradę, trzeba się kierować na południe, a potem na rondzie tuż za rzeką Poprad odbić na zachód. Trudno to dokładnie opisowo wytłumaczyć, po prostu sprawdźcie to na mapie.

Warto też jednak pojeździć sobie na rolkach tak po prostu po mieście, po miejskich chodnikach. Można przy tej okazji zwiedzić historyczną dzielnicę Poprad – Spiska Sobota, wpisaną na listę UNESCO. Poprad to generalnie miasto przyjazne rolkarzom. Krakowski Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu powinien wybrać się tam w wyjazd służbowy, bo wiele popradzkich rozwiązań warto podpatrzeć i wdrożyć w Krakowie i innych polskich miastach. I z góry wiem, że takiej podróży służbowej nie będzie. Krakowscy urzędnicy prędzej skisną z samozadowolenia, niż pojadą podpatrywać dobre wzorce do Popradu, albo jakiegokolwiek innego słowackiego miasta, z Koszycami i Bratysławą włącznie. Wszak to Kraków jest ten najlepszy i nieomylny, a podpatrywanie dobrych rozwiązań na Słowacji to ujma na krakowskim-zikitowskim honorze.

Jakub Łoginow

Polub stronę Kraków i Śląsk dla rolkarzy - www.facebook.com/krakowdlarolkarzy

Komentarze  

 
0 #1 Marian 2017-01-10 20:12
Fajny opis i słuszne uwagi.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.32 MB
Application afterInitialise: 0.016 seconds, 1.44 MB
Application afterRoute: 0.020 seconds, 2.07 MB
Application afterDispatch: 0.053 seconds, 2.98 MB
Application afterRender: 0.199 seconds, 3.65 MB

Zużycie pamięci

3854792

Zapytań do bazy danych: 44

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '8p29siv4rdl0m3se0o55tkkra4'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1498368672' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '8p29siv4rdl0m3se0o55tkkra4'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( '8p29siv4rdl0m3se0o55tkkra4','1498374072','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1817)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5640
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-25 07:01:12' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-25 07:01:12' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5640'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1319
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2017-06-25 07:01:12' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2017-06-25 07:01:12' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5640
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5640

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.158.50.26'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 5640
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1817 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1817
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 752
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 136
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 332
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 332, '2017-06-25' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 100
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 100, '2017-06-25' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 295
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 295, '2017-06-25' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 320
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 320, '2017-06-25' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2017-06-25 07:01:12')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2017-06-25 07:01:12')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 522
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5513
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2462
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5469
 40. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5277
 41. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-25 07:01:12' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-25 07:01:12' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 42. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 43. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 44. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2017-06-25' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak